Kłopotliwe nazwy: Czarnucha, Czechosłowacka, 40-lecia PRL

Poznańscy radni porządkują nazwy ulic
Poznańscy radni porządkują nazwy ulic
Źródło: targeo.pl /tvn24.pl

Poznańscy radni biorą się za porządki z nazwami ulic w stolicy Wielkopolski. Będą mieli nad czym się zastanawiać, bo nazw brzmiących co najmniej dziwnie lub z poprzedniej epoki nie brakuje.

Na Naramowicach znajduje się ulica Czarnucha. Nazwa prawdopodobnie wywodzi się od rodzaju gleby. Pewności jednak mieć nie można, bo uchwała o nadaniu nazwy ulicy zaginęła wiele lat temu.

Kraje, których nie ma

W Poznaniu wciąż można znaleźć ulice Czechosłowacką i Jugosłowiańską, choć od lat takich krajów nie ma na mapie Europy. Ulice Czechosłowacką dałoby się podzielić na Czeską i Słowacką, natomiast w przypadku Jugosłowiańskiej, kierując się tą samą zasadą, trzeba byłoby ją podzielić na siedem odcinków, a właściwie na pięć, bo ulice Serbska i Kosowska są już w Poznaniu.

Pamiątki po PRL

Pozostałości po porzednim systemie w Poznaniu jest więcej. Swoją ulicę wciąż ma Marcin Kasprzak, organizator pierwszych kółek socjalistycznych w Poznaniu.

Podobnych przykładów nie brakuje też pod Poznaniem. W Luboniu nadal funkcjonują ulice: 1 Maja i 22 Lipca.

Rocznica, której nie było

W podpoznańskim Czerwonaku znajduje się z kolei osiedle 40-lecia PRL. Osiedle zostało zbudowane w latach 1985-1987 i mimo zmiany ustroju i nazwy państwa polskiego, osiedle zachowało historyczne miano. Ciekawe jest jednak to, że formalnie nigdy takiej rocznicy nie obchodziliśmy. Polska Rzeczpospolita Ludowa to oficjalna nazwa państwa polskiego w latach 1952–1989. W latach 1945–1952 oficjalną nazwą była Rzeczpospolita Polska.

O nazwach ulic można dyskutować, jednak wszelkie zmiany w nazewnictwie należy przeprowadzać ostrożnie. Każda zmiana to nie tylko wydatki dla miasta, związane choćby z wymianą tabliczek. Przede wszystkim to jednak sporo formalności dla mieszkańców, którzy zmuszeni są wymienić wszystkie dokumenty.

Poznańscy radni na razie zajmą się zmianą innych nazw. Szczegóły znajdziesz tu.

Autor: FC/kd/par/k

Czytaj także: