"Razem jesteśmy silniejsi". Ulicami Kalisza w marszu równości szli mieszkańcy Warszawy, Szczecina, Łodzi

Parada równości w Kaliszu
Parada równości w Kaliszu
Źródło: TVN24

- Marsze równości są po to, żeby każdy mógł poczuć wsparcie, bezpieczeństwo i taką siłę, która daje poczucie, że ktoś jest z tobą - mówi organizatorka marszu równości, który w sobotę po raz trzeci przeszedł przez Kalisz.

W sobotę przez Kalisz po raz trzeci przeszedł marsz równości Calisia Pride. Jak zapowiadali organizatorzy, to wydarzenie dla wszystkich osób, które czują dumę z bycia tym, kim są - ludźmi pełnymi miłości i akceptacji dla drugiego człowieka. Ludzie w różnym wieku i z różnych miast maszerowali pod hasłem "Razem jesteśmy silniejsi".

- To jest zasadnicza myśl, którą zawsze chcemy przekazywać, że marsze równości są po to, żeby każdy mógł poczuć wsparcie, bezpieczeństwo i taką siłę, którą daje poczucie, że ktoś jest z tobą. To jest nasz najważniejszy cel - mówiła nam organizatorka wydarzenia Marysia Dąbek.

Parada równości w Kaliszu
Parada równości w Kaliszu
Źródło: TVN24
Parada równości w Kaliszu
Parada równości w Kaliszu
Źródło: TVN24

Organizatorzy cieszyli się zwłaszcza z obecności młodych ludzi, bo - jak mówili - w takim małym mieście jak Kalisz niewiele jest okoliczności, kiedy mogą wyjść na ulicę.

Wsparcie i kontrmanifestanci

Stutysięczne miasto wspierali w marszu mieszkańcy Warszawy, Szczecina, Łodzi. Przyszli też kontrmanifestanci z homofobicznymi hasłami na transparentach, ale oddzielał ich od maszerujących kordon policji.

Postulatami Calisia Pride są: ochrona prawna przed dyskryminacją ze względu na orientację seksualną, równość małżeńska, adopcja dzieci przez pary jednopłciowe oraz prawne uznanie Tęczowych Rodzin, ułatwienie procesu tranzycji dla osób transpłciowych, walka z dyskryminacją ze względu na płeć, prawo do aborcji na życzenie, rzetelna edukacja seksualna w każdej szkole, lepszy dostęp do opieki psychologicznej i psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży, walka z wykluczeniem osób z niepełnosprawnościami, wsparcie osób uchodźczych.

Parada równości w Kaliszu
Parada równości w Kaliszu
Źródło: TVN24

Przejdą jeszcze przez Białystok, Bydgoszcz, Bolesławiec

Marsze równości - manifestacje na rzecz równości bez względu na płeć i orientację seksualną - w tym roku przechodziły od maja przez wiele polskich miast: Łódź, Kraków, Koszalin, Milicz, Olsztyn, Gdańsk, Słupsk, Wrocław, Piaseczno, Zieloną Górę, Warszawę, Jelenią Górę, Poznań, Bielsko-Białą, Opole, Rzeszów, Sanok, Szczecin, Czaplinek, Częstochowę, Pruszków, Gorzów Wielkopolski, Kielce, Krosno, Pilę, Sztum, Wodzisław Śląski, Lublin, Katowice, Toruń i Słubice.

23 września planowane są marsze w Białymstoku i Bydgoszczy, a 22 października w Bolesławcu.

Parada równości w Kaliszu
Parada równości w Kaliszu
Źródło: TVN24
TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: