Michał Szostak należy do brytyjskiego The Royal College of Organists od roku, natomiast od kilku dni posiada również certyfikat RCO potwierdzający wymagany przez to zawodowe towarzystwo standard umiejętności organistowskich.
1 z 4000 na świecie
Królewskie Towarzystwo Organistów założone zostało w 1864 r. w Londynie (w tym roku obchodzi 150-lecie istnienia). Ideą przewodnią było stworzenie instytucji, której celem będzie podnoszenie statusu brytyjskich organistów. Towarzystwo posiada także obszerną bibliotekę bogatą w partytury oraz literaturę branżową.
Od kilkudziesięciu lat do organizacji włączani są również organiści spoza Wielkiej Brytanii (m.in. z Australii, Szwecji, Niemiec, Francji czy USA, a teraz także i z Polski) stanowiąc dzisiaj ponad czterotysięczną grupę profesjonalistów.
- Jest to towarzystwo, które skupia organistów zajmujących się muzyką liturgiczną wykonywaną na możliwie najwyższym poziomie. Od 1893 r. funkcjonuje ono pod patronatem brytyjskiej monarchii – powiedział Szostak.
Rodzaje kadencji i technik
O londyńskim towarzystwie organistów muzyk dowiedział się podczas wizyty w stolicy Wielkiej Brytanii. Po przestudiowaniu warunków członkostwa postanowił złożyć dokumenty niezbędne do włączenia w poczet członków. Jakiś czas później przystąpił do egzaminów.
- Egzamin był wieloetapowy, zarówno praktyczny jak i teoretyczny – mówi Szostak – Z obszaru teoretycznego egzamin polegał na opisowej analizie utworów i cyklów muzycznych; oceniano słuch muzyczny oraz percepcję muzyczną – po przesłuchaniu fragmentów utworów należało określić m.in.: rodzaje kadencji, rodzaje technik kompozytorskich, użyte środki wyrazu i figury retoryczne, nazwisko kompozytora oraz przybliżony rok powstania dzieła – wymieniał. – Po miesiącu odbyła się cześć praktyczna, stricte z gry na organach - opowiada.
W części praktycznej pan Michał musiał między innymi zaprezentować trzy wybrane utwory, zagrać utwór bez przygotowania i popisać się techniką. Na koniec każdy egzaminowany musiał wykonać fragment utworu a vista, czyli zagrać go widząc partyturę pierwszy raz w życiu.
Odebrał w katedrze
W minioną sobotę, o godz. 14.00 Michał Szostak wraz z innymi członkami towarzystwa, którzy pomyślnie zdali egzamin, osobiście odebrał swój certyfikat w katedrze Southwark w Londynie z rąk pani Catherine Ennis, Prezydent The Royal College of Organists.
- Uroczystość była bardzo podniosła i zgromadziła wiceprezydentów, Członków Rady Powierniczej, oficerów, egzaminatorów, mecenasów oraz wielu gości. Prócz dyplomów, towarzystwo nadaje również medale zasłużonym muzykom działającym na gruncie muzyki liturgicznej - informuje rzecznik Sanktuarium, Robert Adamczyk.
Z okazji obchodów 150-lecia The Royal College of Organists na początku maja w licheńskim sanktuarium odbędzie się kilka koncertów prezentujących angielską muzykę organową i wokalną. Wystąpi świeżo odznaczony Michał Szostak i zaproszeni goście.
Licheński organista Michał Szostak otrzymał prestiżowy certyfikat Królewskiego Towarzystwa Organistów
Autor: kk / Źródło: TVN24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: Sanktuarium Maryjne w Licheniu Starym