Tylko do niedzieli włącznie można głosować na projekty w ramach poznańskiego budżetu obywatelskiego. Każdy poznaniak może wskazać 5 spośród 20 pomysłów. Do rozdysponowania jest 10 milionów złotych.
Na projekty można głosować w namiotach rozstawionych na placu Wolności, na dwóch końcach ul. Półwiejskiej lub w internecie, za pomocą miejskiej ankiety.
Dodatkowo punkty do głosowania znajdą się na Malcie przy Torze Regatowym oraz na ul. św. Marcin (obok CK Zamek). Mają być czynne w niedzielę od godz. 10 do 18.
Głosy mogą oddać wszystkie osoby zameldowane w Poznaniu oraz studiujące w stolicy Wielkopolski. Głos oddać można na maksymalnie pięć projektów.
Więcej o projektach:
1. Renowacja hali widowiskowo-sportowej Arena. Koszt: 3 500 000 zł
Projekt zakłada modernizację obiektu i naprawę przeciekającego dachu. Wokół hali miałyby się znaleźć także dodatkowe miejsca parkingowe.
2. "Zejdźmy z drogi" - budowa chodnika z dopuszczeniem ruchu rowerowego w ciągu ul. Naramowickiej. Koszt: 610 000 zł
- Naramowicka jest jedną z najbardziej ruchliwych ulic Poznania. W chwili obecnej, na odcinku objętym projektem, ta ulica nie posiada nawet utwardzonego pobocza - przekonują autorzy projektu.
Chodnik z dopuszczonym ruchem rowerowym miałby powstać na odcinku od ul. Dzięgielowej do ul. Rumiankowej.
3. Plac Asnyka - secesyjny salon ogrodowy Jeżyc. Koszt: 1 550 000 zł
Zaniedbany plac, leżący wśród secesyjnych kamienic, miałby zupełnie zmienić swoje oblicze. W planach jest stworzenie miejsc do wypoczynku i rekreacji dla dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych, placu zabaw, ogrodzenia i monitoringu.
4. Czterooddziałowe przedszkole modułowe "Miasto dzieci" na Naramowicach. Koszt: 5 925 000 zł
Przedszkole ma przypominać niewielkie miasteczko z głównymi ulicami i bocznymi alejakmi i placami - miejscami spotkań. W sumie projekt rady osiedla Naramowice miałby stworzyć miejsce dla 100 dzieci.
5. Stwórzmy Muzeum Enigmy w Poznaniu. Koszt: 500 000 zł
W Dzielnicy Zamkowej miałoby powstać muzeum upamiętniające trójkę poznańskich matematyków-kryptologów, którzy złamali zasady działania niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.
6. Ławki na placu Wolności. Koszt: 14 000 zł
Obecnie na placu, na którym znajdowała się strefa kibica podczas Euro 2012, znajduje się zaledwie 5 ławek. Projekt zakłada ustawienie kolejnych dwudziestu.
7. Forum Studenckie. Koszt: 4 000 000 zł
Projekt zakłada wyłączenie z ruchu fragmentu ulicy Towarowej, od ul. Składowej do ul. Św. Marcin i zintegrowaniem jej z parkiem im. Młodziejewskiego, leżącym między ulicami Towarową, Składowa i al. Niepodległości oraz wymianę torowiska tramwajowego na ul. Towarowej. Pomysł Uniwersytetu Ekonomicznego i Akademii Muzycznej ma zapewnić nową przestrzeń wypoczynkowo-rozrywkową dla studentów.
8. Budowa Centrum Sportów Wrotkarskich, rewitalizacja alejek asfaltowych w Parku Tysiąclecia na poznańskiej Malcie. Koszt: 2 500 000 zł
W parku Tysiąclecia na Malcie miałby powstać tor wrotkarski z bieżnią o wymiarach 200x6 m, boisko o wymiarach 50x25 m oraz trybuny i pawilon z barem, szatniami i toaletami. Odnowione miałyby także zostać ścieżki dookoła obiektu.
9. Akcja społeczna "Stop czerniakowi". Koszt: 64 800 zł
Głównym celem projektu jest uruchomienie stałego punktu diagnostycznego, czynnego dwa razy w tygodniu, w którym mieszkańcy mogliby być przebadani za pomocą videodermatopskopu. Ponadto koncepcja zakłada prelekcje edukacyjne na temat czerniaka i wsparcie psychologów dla chorych.
10. Przyspieszenie budowy ogrodu działkowego przy ul. Czarnucha (Naramowice). Koszt: 1 500 000 zł
Miasto planuje stworzenie w tym miejscu ogrodów działkowych w 2015 r. Projekt zakłada przyspieszenie ich budowy o rok.
11. RoweLove Rataje - trakt pieszo-rowerowy łączący Rataje-Park z Maltą i Wartą oraz ul. Jana Pawła II. Koszt: 2 600 000 zł
W ramach projektu miałoby powstać ok. 4,2 km ścieżek rowerowych.
12. Rozszerzenie infrastruktury rowerowej poprzez budowę stacji rowerów miejskich w Poznaniu. Koszt: 2 902 800 zł
Projekt zakłada rozszerzenie sieci rowerów miejskich poprzez budowę kolejnych stacji rowerowych w północnej części miasta. Punkty wypożyczania rowerów miałby stanąć przy: pętli tramwajowej Wilczak, skrzyżowaniu Szelągowska/Garbary, rondzie Solidarności, skrzyżowaniu Naramowicka/Lechicka, pętli autobusowej na Os. Łokietka oraz skrzyżowaniu Połabska/Lechicka.
13. Modernizacja Ośrodka Wypoczynkowego Rusałka. Koszt: 1 400 000 zł
Projekt zakłada remont budynku z toaletami, wypożyczalni sprzętu sportowego, budowę i urządzenie placów zabaw i boisk z uwzględnieniem sportów niepełnosprawnych, stworzenie systemu monitoringu i ochrony czystości wody w jeziorze.
14. Mieszkania wspomagane dla osób niepełnosprawnych. Koszt: 3 830 000 zł
Projekt zakłada utworzenie 4 pilotażowych mieszkań wspomaganych dla 10-15 osób niepełnosprawnych. Ma powstać także jedno mieszkanie treningowe. Tworzeniu mieszkań dla osób niepełnosprawnych patronuje Stowarzyszenie Na Tak.
15. Wartostrada - śródmiejski odcinek pomiędzy mostem Rocha a ul. Czartoria. Koszt: 510 000 zł
Projekt zakłada utworzenie śródmiejskiego odcinka pieszo-rowerowego pomiędzy mostem św. Rocha, a ul. Czartoria, który przebiegać ma wzdłuż ul. Ewangelickiej. Trasa ma mieć szerokość 4 m i długość 600 m.
16. Sportowy Golaj - odbudowa stadionu na Golęcinie - żużel, park rowerowy, futbol. Koszt: 8 969 000 zł
Projekt zakłada zaadaptowanie stadionu piłkarsko-żużlowego i terenów przyległych, zlokalizowanego w obrębie kompleksu sportowego Olimpii. Służyć miałby żużlowcom, futbolistom amerykańskim i kolarzom górskim (tor rowerowy miałby znaleźć się na obrzeżu stadionu).
17. Bezpieczne drogi rowerowe i chodniki na Malcie z nowymi stacjami Poznańskich Rowerów Miejskich. Koszt: 2 902 800 zł
Wokół Jeziora Maltańskiego miałoby stanąć 5 stacji rowerów miejskich, 200 stojaków rowerowych, a na północnym brzegu miałaby powstać oświetlona droga rowerowa.
18. Przytulisko - centrum pomocy dla osób bezdomnych. Koszt: 1 600 000 zł
Budowa przytuliska, w ramach którego działać będą: ogrzewalnia i noclegownia, punkt doraźnej pomocy medycznej, punkt konsultacji terapeutycznej im pomocy socjalnej, łaźnia i sala jadalna. Obiekt ma działać cały rok, zakłada możliwość przyjęcia jednorazowo 30-40 osób.
19. Budowa torów łuczniczych przy ul. Urbanowskiej w Poznaniu z przeznaczeniem dla KS Leśnik. Koszt: 430 000 zł
Projekt zakłada przygotowanie terenów, wybudowanie pawilonu magazynowo-technicznego oraz wyposażenie torów łuczniczych (w tym stanowiska dla osób na wózkach inwalidzkich) na ul. Urbanowskiej.
20. Budowa ciągu pieszo-rowerowego Centrum-Wschód. Koszt: 3 000 000 zł
Projekt zakłada przebudowę drogi pieszo-rowerowej wzdłuż Trasy Kórnickiej i wybudowanie nowego odcinka do Centrum Handlowego M1. Trasa ta łączyłaby śródmieście przez tereny Polanki, Łaciny i Chartowa z centrami handlowymi na Franowie.
Autor: FC/mz / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: UMP / TVN 24