Historia X wieku w nowoczesnym wydaniu na miarę XXI wieku. Tak wygląda Rezerwat Architektoniczny „Genius Loci - przekrój Poznania”, który w piątek zostanie uroczyście otwarty.
Rezerwat jest elementem „Traktu Królewsko – Cesarskiego” i ma się przyczynić do uatrakcyjnienia oferty turystycznej Poznania i Wielkopolski. Został wybudowany w ramach projektu kluczowego Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013 pn. „Rezerwat Archeologiczny na Ostrowie Tumskim” i dofinansowany kwotą 6 555 383 zł. Całkowita wartość jego realizacji wynosi 9 830 077 zł.
Tysiącletnie umocnienia
Rezerwat powstał w miejscu, w którym w X wieku istniała potężna warownia z siedzibą książęcą oraz najstarsze na ziemiach polskich biskupstwo. Prowadzone w ostatnich latach prace wykopaliskowe doprowadziły do ujawnienia reliktów umocnień, które w X wieku broniły grodu na Ostrowie Tumskim.
Nazwa rezerwatu „Genius Loci” nawiązuje do mitologii rzymskiej i oznacza ducha opiekuńczego danego miejsca. Rezerwat ma być „miejscem dobrych pomysłów” z różnych dziedzin – m.in. techniki, inżynierii, kultury i sztuki - do których inspirację stanowić mają oryginalne umocnienia sprzed setek lat.
Na miarę naszych czasów
W Rezerwacie połączono tradycję z nowoczesną technologią. Zwiedzający wejdą do sali kinowej, w której obejrzą film wykonany w technologii 3D. Następnie ujrzą oryginalne relikty monumentalnych wałów sprzed tysiąca lat. Jeszcze lepszemu zrozumieniu funkcjonowania systemu fortyfikacyjnego pomoże obraz holograficzny i multimedialne kioski. Wewnątrz obiektu wyznaczono przestrzeń do prezentowania wystaw czasowych.
Autor: FC / Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego / Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
Źródło zdjęcia głównego: muzarp.poznan.pl | Katerina Zisopulu-Bleja