TVN24 | Poznań

Poznańskie derby, pierwsze od 25 lat, to fenomen. Kibice gości i gospodarzy zasiądą obok siebie

TVN24 | Poznań

Autor:
FC/gp
Źródło:
TVN 24 Poznań
Poznań: koziołki w szalikach Lecha i Warty na pierwsze od 25 lat derby
Poznań: koziołki w szalikach Lecha i Warty na pierwsze od 25 lat derbyTVN 24 Poznań
wideo 2/5
TVN 24 PoznańPoznań: koziołki w szalikach Lecha i Warty na pierwsze od 25 lat derby

Starcie dwóch poznańskich drużyn Lecha i Warty w piłkarskiej ekstraklasie to swego rodzaju fenomen. Obie drużyny żyją ze sobą w zgodzie, kibice zasiądą razem na trybunach. O meczu między nimi przypominają poznańskie koziołki.

Punktualnie o godzinie 12 z ratuszowej wieży wychyliły się poznańskie koziołki. W niedzielę pokazały się jednak w wyjątkowych strojach. Na sobie miały piłkarskie szaliki - jeden w barwach Lecha, drugi w barwach Warty. W ten sposób miasto przypomina, że wieczorem odbędą się pierwsze od 25 lat derby Poznania w najwyższej piłkarskiej klasie rozgrywkowej.

To nie pierwszy raz, gdy koziołki się przebierają. Przy okazji Mikołajek przyozdobione są w czerwone czapki, a ostatnio nosiły nawet maseczki.

Szaliki założono także na pomniku koziołków w parku Chopina.

Koziołki w parku ChopinaUrząd Miasta Poznania

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE>>>

Derby w zgodzie

Pojedynek Lecha z Wartą będzie wyjątkowy z uwagi na stosunki panujące zarówno między klubami, jak i kibicami. W przeciwieństwie do innych drużyn z tym samych miast, poznańskie zespoły żyją ze sobą w pokoju i darzą się szacunkiem. Warta określana jest starszą siostrą Lecha. Mówi się też, że Lech to King, a Warta - Queen.

Bilety na derbowe spotkanie rozeszły się jak ciepłe bułeczki. Można przypuszczać, że gdyby nie ograniczenia związane z pandemią, na stadionie przy ulicy Bułgarskiej zasiadłby komplet publiczności, czyli 40 tysięcy osób. Obostrzenia pozwalają jednak na zapełnienie mniej niż połowy tych miejsc.

Co ciekawe, nie będzie oddzielnej trybuny dla gości - kibice Warty usiądą obok kibiców Lecha.  

Powrót po 25 latach, jak dotąd bez gola

Ostatni ligowy mecz tych dwóch poznańskich drużyn. odbył się 14 maja 1995 roku. Warta niespodziewanie pokonała wtedy na Bułgarskiej Lecha 2:1. Była to ostatnia wygrana "Zielonych" w najwyższej klasie rozgrywek. Po zakończonym sezonie Warta spadła z ekstraklasy, do której wróciła dopiero przed obecnym sezonem.

Warta wciąż czeka na pierwszą bramkę po powrocie do najwyższej klasy rozgrywkowej. Jak dotąd przegrała dwa pierwsze mecze z Lechią Gdańsk i Zagłębiem Lubin 0:1, a w ostatnim meczu bezbramkowo zremisowała z Piastem Gliwice.

Zaledwie punkt więcej od Warty ma Lech. "Kolejorz" rozczarował na starcie ligi przegrywając 1:2 w Lubinie z Zagłębiem, potem zaliczył dwa remisy: 2:2 z Wisłą Płock i 3:3 ze Śląskiem Wrocław. W środę zaskoczył natomiast dobrym występem w eliminacjach ligi Europy - pokonał na wyjeździe aż 3:0 szwedzkie Hammarby.

Autor:FC/gp

Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Poznań

Pozostałe wiadomości