Czapkomaski, jedwabne rękawiczki i flizelinowa sensacja sprzed 45 lat. "Szału nie było"

Źródło:
TVN 24
Maseczki jednorazowe trzeba często zmieniać
Maseczki jednorazowe trzeba często zmieniaćTVN24
wideo 2/8
Maseczki jednorazowe trzeba często zmieniaćTVN24

Maseczka kiedyś to był taki worek z dziurką na oczy. Rękawiczki były nawet jedwabne, a te pierwsze gumowe powstały przy udziale firmy produkującej opony i … z miłości do kobiety. Stroje ochronne zaprezentowane na targach w Poznaniu 45 lat temu wyglądały łudząco podobnie do tych, w jakich lekarze dziś operują i walczą z koronawirusem. 

20 kwietnia 1975 roku. Fotoreporter "Gazety Poznańskiej" Stanisław Wiktor wziął aparat w ręce i wybrał się na Międzynarodowe Targi Poznańskie, gdzie trwały wiosenne Targi Krajowe. Zajrzał na międzynarodową wystawę odzieży ochronnej i roboczej, sprzętu ochrony osobistej i aparatury kontrolno-pomiarowej Secura ’75.

Miał kliszę na maksymalnie 36 zdjęć. Kadry trzeba było wybierać starannie. Dobry fotograf musiał umieć liczyć i mieć dobre oko, by pokazać to, co najciekawsze i uchwycić najlepszy moment.

Delegacja Związku Radzieckiego przemierza targowe hale. Pstryk.

Delegacja Związku Radzieckiego przy stoisku z publikacjami dotyczącymi bezpieczeństwa pracyStanisław Wiktor / CYRYL

Partyjni dygnitarze oglądają z zaciekawieniem maszyny. Pstryk.

Oficjalna delegacja partyjno-państwowa na inauguracji wystawyStanisław Wiktor / CYRYL

Najnowszy model meleksa. Pstryk.

Najnowszy model meleksaStanisław Wiktor / CYRYL

Odzież ochronna dla hutnictwa. Pstryk.

Sprzęt hutniczy na wystawie Secura '75Stanisław Wiktor /CYRYL

Stroje medyczne: maseczki, fartuchy, czapki. Wszystko na pozór takie samo jak dzisiaj. Pstryk.

Środki ochrony osobistej dla medyków prezentowane na MTP w 1975 r.Stanisław Wiktor / CYRYL

WIĘCEJ ZDJĘĆ NA STRONIE CYFROWEGO REPOZYTORIUM LOKALNEGO

Czy czas się zatrzymał? Zapytaliśmy eksperta.

Szału nie było

- Maseczki przez lata nie zmieniły się aż tak bardzo wizualnie. Różnią się materiałem, z których je wytwarzano. Pierwotnie były bawełniane, teraz wykonywane są z flizeliny, trójwarstwowej włókniny… - mówi tvn24.pl dr hab. Anna Marek z Wydziału Medycznego Uczelni Łazarskiego.

Ale to w końcu targi, pokazywano na nich nasze największe osiągnięcia. I pokazywano to, o czym Polacy jeszcze nie zdążyli pomarzyć. Więc pewnie i lekarzy trzeba było czymś zaskoczyć.

Pokazujemy dr Marek zdjęcia z 1975 roku. – No szału nie ma… - śmieje się. – To takie zwykłe, używane jeszcze 20 lat temu rzeczy. Maski i czapki są takie, jakich używa się do tej pory. Tę maskę z tyłu, taką długą można określić jako maskę Mikulicza (Kim był Mikulicz? O tym w dalszej części tekstu – dop. red.). Nie jest to nic nowatorskiego – mówi.

Co zatem mogło być wtedy nowinką?

- Może ta flizelinowa maseczka, widoczna z przodu? W latach 70. i 80., gdy pojawiały się w polskich szpitalach to była pewnego rodzaju sensacja, ale na świecie już zdecydowanie nie – zaznacza ekspertka.

- A widoczne z tyłu stroje operacyjne? – dopytuję.

 – Są typowe. Zakładało się na nie fartuch operacyjny i w PRL-u stale ich brakowało – mówi dr hab. Anna Marek.

- Ale zaskoczyło mnie jedno… - mówi.

- Tak?

 - Ustawienie strojów chirurgów obok stroju robotnika…

Worek z dziurą, ale i nonszalancka dla palaczy

Tak było w 1975 roku. A wcześniej? – Na początku XX wieku maseczki chirurgiczne były połączone z czepkiem. To był taki worek z dziurką na oczy - opowiada dr hab. Anna Marek.

W latach 1918-1920, gdy na świecie panowała hiszpanka, w Stanach Zjednoczonych wprowadzono obowiązek noszenia maseczek. Powstały wtedy nawet modele dla palaczy.

Podczas epidemii hiszpanki maseczki nosiły nawet zwierzęta (1918 r.)https://www.theodysseyonline.com/seek-treatment; Wikipedia (domena publiczna)

Może to patent na dziś? – Raczej nonszalancja. Maseczka ma zasłaniać nos i usta. To był "szpan" dla lepiej zarabiających, których żaden wirus się nie ima. Zero ochrony, ale ładnie się wyglądało z taką cygaretką – opowiada ekspertka.

Maseczka dla palaczy podczas epidemii hiszpanki w 1918 r.autor nieznany / przedruk z lasexta.com

Na zdjęciach z epidemii czarnej ospy we Wrocławiu w 1963 r. widzimy z kolei, że lekarze mają na sobie rękawiczki, fartuch, ale też gogle ochronne i długą czapkomaskę. - Czapkomaski nie były lubiane przez lekarzy. Były wykonane z grubej gazy, chirurgom podczas zabiegów było w nich ciepło. W oddzielnych czapkach i maseczkach mamy większą wentylację, a i sam materiał, z którego jest wykonana, jest lepszy – wyjaśnia dr hab. Anna Marek.

Środki ochrony osobistej podczas epidemii czarnej ospy we Wrocławiu w 1963 r. Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu, 1963 - Grażyna Trzaskowska: Epidemia czarnej ospy we Wrocławiu w 1963 roku. Wrocław: Stowarzyszenie na rzecz Promocji Dolnego Śląska, 2008; Wikipedia (domena publiczna)

Maski Mikulicza

W środkach ochrony osobistej w 1975 r. Ameryki nie odkrywaliśmy. Ale "swoje" zasługi w ich historii mamy.

Kiedy zaczęto używać środków ochrony osobistej – tego dokładnie nie wiadomo. – Może nawet należy wskazać jako początki XVII wiek i wynalezienie przez Antoniego van Leeuwenhoeka mikroskopu przez który oglądał różne żyjątka, w tym bakterie – mówi dr Marek.

Z pewnością natomiast przełomem było wskazanie drobnoustrojów jako przyczyny chorób przez Louisa Pasteura w połowie XIX wieku. Kolejnym kamieniem milowym było odkrycie Ignaza Semmelweisa, który położył podwaliny pod antyseptykę. – Zwrócił on uwagę na wysoką śmiertelność położnic. Okazało się, że ginekolodzy położnicy po wyjściu z prosektorium idą bezpośrednio na oddział. Semmelweis nakazał lekarzom mycie rąk w wodzie chlorowanej przed badaniem pacjentek – opowiada Marek.

Choć lekarzom to nie przypadło do gustu, a do Semmelweisa trafiały listy z pogróżkami, odsetek zgonów z powodu gorączki połogowej znacząco spadł.

Rok 1864 to z kolei początki aseptyki, czyli dążenie do jałowości pomieszczeń, narzędzi, leków, czy materiałów opatrunkowych. Curt Theodor Schimmelbusch sterylizował narzędzia medyczne w parze wodnej. Z kolei polski chirurg Jan Mikulicz Radecki zaczął stosować bawełniane rękawice chirurgiczne. – Były bardzo niewygodne, niedopasowane i za duże. Lekarze niechętnie po nie sięgali, ale Mikulicz-Radecki uparł się, by ich używali – mówi ekspertka.

Mikulicz z bawełnianymi rękawiczkami do łokci na sali operacyjnej w 1899 rokuSumiko Hiki i Yoshiki Hiki, „Profesor Mikulicz-Radecki, Wrocław: 100 lat po jego śmierci”, Arch. Langenbecka

On także, jako jeden z pierwszych, zaczął stosować bawełniane maski zasłaniające usta i nos, które nazywano nawet maskami Mikulicza.

Od 1897 roku, dla zabezpieczenia chorego, zaczęto sterylizować fartuchy operacyjne. – Wcześniej służyły ochronie przed zapryskaniem lekarza krwią i innymi wydzielinami – wyjaśnia ekspertka.

Operacja przed studentami w 1906 r. w szpitalu Ernsta von Bergmanna w Berliniebpk, Berlin /Art Resource, NY

Rękawiczki z miłości do kobiety

W tym samym roku w jednej z klinik w Niemczech zaczęto stosować wyjałowione jedwabne rękawiczki sięgające po łokcie. A wkrótce pojawiły się rękawiczki gumowe. Za ich wynalezienie odpowiedzialny jest William Halsted.

Teodor Kocher w gumowych rękawiczkach w lipcu 1914 r., jego asystent w "pełnym rynsztunku"Richard R. Smith, album "American Gynecological Club 2nd tour", lipiec 1914 (Grand Rapids, Mich .: RR Root, 1914), kolekcja J. Bay Jacobs Library w Resource Center of American College of Obstetricians & Gynecologists, Waszyngton DC

Dr hab. Anna Marek: – Jego narzeczona była uczulona na kwas karbolowy używany powszechnie na salach operacyjnych i z tego powodu chciała rzucić zawód pielęgniarki. Halstad siedział po nocach z przedstawicielami firmy Goodyear znanej z produkcji opon i opracowali wspólnie gumowe rękawiczki. Można powiedzieć, że powstały one z wielkiej miłości do kobiety.

Wreszcie w 1952 roku William Beck wprowadził tkaniny bawełniane do obkładania miejsca operacji. 

- Jak widzimy na zdjęciu, tego rodzaju tkaniny możemy zobaczyć właśnie na tej wystawie w 1975 roku – zauważa dr hab. Anna Marek.

Mądre maseczki

A co by pokazywano teraz na wystawie środków ochrony osobistej? Z pewnością znalazłyby się tam przyłbice, które w ramach pospolitego ruszenia masowo zaczęliśmy drukować amatorsko na drukarkach 3D.

Pokazać można byłoby też smartmaseczki. Te po raz pierwszy zaprezentowano na początku stycznia w Las Vegas podczas targów Consumer Electronics Show. "Inteligentne maseczki" wyposażone w czujniki filtrują powietrze i dbają o to, by docierało do nas tylko czyste powietrze. Czy chronią także przed wirusami? Tego producent nie podaje.

Kolejne nowinki technologiczne w ramach Covid Challenge zbierają Centrum Informacji Kryzysowej oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN, a także firma Planet Partners.

– Najciekawszym, nieoczywistym rozwiązaniem, które do nas zgłoszono jest przeniesienie filtrów od sprzętu medycznego do maseczek. Normalnie te filtry do maseczek są dość drogie, ale teraz zostały spopularyzowane przez drukowanie na drukarkach 3D przejściówek, które powodują, że można stosować filtry kosztujące kilkadziesiąt groszy czy kilka złotych – mówi dr Jakub Ryzenko, kierownik Centrum Informacji Kryzysowej PAN.

Drugim projektem, który wymienia to uzupełnienie o filtr masek pełnotwarzowych do nurkowania. – Mowa o takich maskach z rurką do góry, które można było nabyć – do niedawna bez problemu - w sklepach sportowych. One oryginalnie nie są wyposażone w żaden filtr. Ale można je uzupełnić o wydrukowaną w druku 3D przejściówkę, która pozwoli zamknąć ją filtrem – tłumaczy dr Ryzenko.

Cała Polska się maskuje

Coś, co kiedyś było ekstrawagancją, z czasem stawało się nowinką, by potem stać się standardowym wyposażeniem wielu medyków, dziś jest elementem stroju każdego, bez względu na wykonywany zawód.

Od czwartku, 16 kwietnia w całej Polsce zasłanianie nosa i ust w przestrzeni publicznej jest obowiązkowe. Możemy w tym celu użyć maseczki, którą można kupić albo zrobić samodzielnie.

>> Czym osłonić twarz? Z jakiego materiału uszyć maseczkę?

Te lekarskie, chirurgiczne powinny posiadać odpowiednie certyfikaty, ale pracownicy szpitali innymi nie gardzą. Ba! Są wdzięczni za każdą uszytą w domu i przekazaną do placówki, w których ich brakowało bądź brakuje.

A kombinezony jakie są? W świetle obowiązujących standardów medyczne kombinezony powinny spełniać normę EN 14126, czyli w dużym skrócie materiał ma chronić powierzchnię całego ciała przed kontaktem z "czynnikami infekcyjnymi" - czyli w wypadku trwającej pandemii - patogenami.

Standard akceptowalny przez polskie służby jest na tyle popularny na rynku, że używa go powszechnie sektor prywatny. Stąd na czas walki z pandemią do szpitali trafiają te dla chemików czy lakierników

Autorka/Autor:Filip Czekała/i

Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: CYRYL, autor nieznany / przedruk z lasexta.com, Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu, 1963 - Grażyna Trzaskowska: Epidemia czarnej ospy we Wrocławiu w 1963 roku. Wrocław: Stowarzyszenie na rzecz Promocji Dolnego Śląska, 2008; Wikipedia (domena publiczna)

Pozostałe wiadomości

Pięć osób usłyszało zarzuty w związku ze śmiercią Matthew Perry’ego - poinformowała w czwartek prokuratura w Los Angeles. Chodzi o dostarczenie aktorowi ketaminy - narkotyku, który doprowadził do jego zgonu. To między innymi jego asystent i dwóch lekarzy. Według prokuratury lekarze zastanawiali się między sobą, "ciekawe, ile ten idiota zapłaci" za narkotyk, sprzedając mu kosztującą 12 dolarów fiolkę za 2 tysiące dolarów.

Lekarzy "interesowało dorobienie się". Zastanawiali się, "ile ten idiota zapłaci"

Lekarzy "interesowało dorobienie się". Zastanawiali się, "ile ten idiota zapłaci"

Aktualizacja:
Źródło:
The Guardian, PAP, New York Times, CNN

Do czołowego zdarzenia autobusu z samochodem doszło przy wjeździe do Karpacza w województwie dolnośląskim. Osobowa skoda z niewiadomych przyczyn zjechała na przeciwległy pas. W wyniku zdarzenia autobus zjechał do rowu. Droga pozostaje zablokowana. Wyznaczono objazdy.

Czołowe zderzenie autobusu z samochodem osobowym w Karpaczu

Czołowe zderzenie autobusu z samochodem osobowym w Karpaczu

Źródło:
tvn24, pap

Sześciu napastników napadło na 59-letniego Rafała Kalinowskiego w West Bromwich, chcąc ukraść mu rower elektryczny. - Jechali w przeciwnym kierunku i patrzyli na mój rower. Zauważyłem, że zawrócili i jechali za mną. Jeden z nich miał młotek - wspominał w rozmowie z "Daily Mail" Polak. Gdy mężczyźni zepchnęli go z dwuśladu, Kalinowski potraktował ich specjalnym sprayem do obrony i odparł atak.

Byli zamaskowani i uzbrojeni w młotek. Polak odparł atak sześciu napastników

Byli zamaskowani i uzbrojeni w młotek. Polak odparł atak sześciu napastników

Źródło:
PAP

Będą zawiadomienia do prokuratury w sprawie bardzo dziwnych decyzji, które były podejmowane w sprawie Poczty Polskiej – zapowiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 Sebastian Mikosz, prezes Poczty Polskiej. - To kwestia tygodni – zapewnił.

Poczta Polska "doszła na krawędź". Prezes zapowiada zawiadomienia do prokuratury

Poczta Polska "doszła na krawędź". Prezes zapowiada zawiadomienia do prokuratury

Źródło:
TVN24

Od środy hiszpańskie Baleary zmagają się z gwałtowną pogodą. Ulewne deszcze zalały drogi, odwołano kilkadziesiąt lotów. Kilka osób zostało rannych. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy relację Polki, która utknęła na lotnisku na Majorce.

Trudne chwile na Balearach. "Ulice zalane, samochody do połowy w wodzie"

Trudne chwile na Balearach. "Ulice zalane, samochody do połowy w wodzie"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Diario de Mallorca, Kontakt 24

W sto dni nie wyrośnie 200 tysięcy drzew, a pod zabytkowym centrum średniowiecznego miasta nie zacznie kursować metro. Rewolucji nie ma – zgodnie z zapowiedziami. W wielu obszarach jest jednak zastój. Nowy prezydent Krakowa Aleksander Miszalski chce stąpać po urzędowych korytarzach ostrożnie, co dla niektórych jest oznaką rozwagi, a dla innych – lęku przed decyzjami. Czasem jednak musi biegać z gaśnicą i opanowywać pożary po poprzedniku.

Sto dni pożarów. Nowy prezydent Krakowa biega z gaśnicą

Sto dni pożarów. Nowy prezydent Krakowa biega z gaśnicą

Źródło:
tvn24.pl

Szwecja poinformowała w czwartek, że potwierdziła pierwszy przypadek mpox (dawniej małpia ospa) spowodowany nowym typem wirusa, który wydaje się łatwiej rozprzestrzeniać. Jest to jednocześnie pierwszy przypadek tego bardziej zaraźliwego typu odnotowany poza Afryką.

Pierwszy przypadek nowego typu mpox poza Afryką

Pierwszy przypadek nowego typu mpox poza Afryką

Źródło:
Reuters, BBC

Poczucie w administracji Bidena, (wobec tego) jak Polska się zachowywała w czasie kryzysu na Ukrainie, to podziw - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador Polski w USA Mark Brzezinski. - Mówię każdemu Polakowi i Polce, którzy przyjęli Ukraińca do swojego domu, prezydent Biden poprosił, żebym to wam właśnie powiedział: dziękuję - dodał. Ambasador mówił też, że "wydatki, które Polska czyni na obronność, to wzór dla NATO".

Ambasador Brzezinski: prezydent Biden poprosił, żebym to wam właśnie powiedział

Ambasador Brzezinski: prezydent Biden poprosił, żebym to wam właśnie powiedział

Źródło:
TVN24

Siły ukraińskie wciąż posuwają się naprzód w obwodzie kurskim w Rosji, tracą jednak w obwodzie donieckim, gdzie rosyjskie wojsko kontratakuje i zdobywa nowe tereny - pisze portal Politico. W czwartek ukraińscy analitycy projektu DeepState podali, że Rosjanie zajęli w Donbasie dwie kolejne wioski.

Ukraińcy nacierają w obwodzie kurskim, ale tracą gdzie indziej

Ukraińcy nacierają w obwodzie kurskim, ale tracą gdzie indziej

Źródło:
Politico, NV

Amerykańska ambasada w Polsce opublikowała nagranie ze "specjalną wiadomością od załogi jednego ze śmigłowców Apache", który pojawił się na niebie podczas obchodów Święta Wojska Polskiego w Warszawie. - Obaj jesteśmy bardzo dumni, że możemy wspierać naszych polskich braci i wziąć udział w paradzie z okazji Święta Wojska Polskiego - podkreślają dwaj amerykańscy żołnierze na nagraniu. - Nie możemy się doczekać, aby zobaczyć Was wszystkich tam na miejscu - dodają, zwracając się do uczestników obchodów.

"Specjalna wiadomość od załogi jednego ze śmigłowców Apache". Tuż przed startem

"Specjalna wiadomość od załogi jednego ze śmigłowców Apache". Tuż przed startem

Źródło:
TVN24

Samochód pozostawiony na parkingu przy torowisku we Władysławowie osunął się w kierunku torów. Służby drogowe, które odholowały pojazd, poinformowały, że jedynie "wystawał", ale nie znajdował się "w obrębie szyn".

Auto zsunęło się z parkingu na tory

Auto zsunęło się z parkingu na tory

Źródło:
Kontak24/TVN24

Mam córkę. Boję się ją gdziekolwiek wysłać. Dlatego jestem tutaj dzisiaj, bo coś musi zostać zrobione. Niesprawiedliwość musi się skończyć - mówiła jedna z uczestniczek nocnego protestu w Indiach po brutalnym gwałcie i morderstwie młodej lekarki w uniwersyteckim szpitalu. Tysiące kobiet maszerowało ulicami miast pod hasłem "Odzyskać Noc", wyrażając sprzeciw wobec braku bezpieczeństwa kobiet w Indiach, szczególnie w nocy.

Wyszły na ulice, by "odzyskać noc"

Wyszły na ulice, by "odzyskać noc"

Źródło:
Reuters

W obwodzie irkuckim w Rosji rozbił się bombowiec Tu-22M3 - poinformowały w czwartek propagandowe media w Moskwie, powołując się na resort obrony.

Rozbił się rosyjski bombowiec strategiczny

Rozbił się rosyjski bombowiec strategiczny

Źródło:
RIA Nowosti, Izwestija

36-letni mężczyzna i jego młodsza o dwa lata partnerka otrzymali mandat za jazdę na rowerze po śląskim odcinku autostrady A4. Para została zatrzymana przez patrol z policyjnej grupy Speed. "Całe szczęście, że takie sytuacje nie są codziennością" - komentuje śląska policja w mediach społecznościowych.

Jechali rowerami po autostradzie. Policjanci ich nagrali i ukarali

Jechali rowerami po autostradzie. Policjanci ich nagrali i ukarali

Źródło:
tvn24.pl

45-latek jest podejrzany o znęcanie się psychicznie i fizycznie nad partnerką, a także grożenie jej pozbawieniem życia. Trafił do aresztu, po tym jak kobieta zawiadomiła policję.

Drzwi otworzyła pobita, zalana krwią kobieta

Drzwi otworzyła pobita, zalana krwią kobieta

Źródło:
tvn24.pl

Królowa Rania zaskoczyła obserwatorów prywatnym wpisem w mediach społecznościowych. Monarchini udostępniła na Instagramie zdjęcie z urodzoną przed niecałymi dwoma tygodniami wnuczką, księżniczką Iman. Nazywana "ikoną stylu" królowa zapozowała do niego w T-shircie i luźnych spodniach.

Królowa Rania pokazała zdjęcie wnuczki - księżniczki Iman. "Ikona stylu" niedawno została babcią

Królowa Rania pokazała zdjęcie wnuczki - księżniczki Iman. "Ikona stylu" niedawno została babcią

Źródło:
People, CNN Arabic

W Warszawie odbyła się wielka defilada wojskowa z okazji święta Wojska Polskiego. Tłumy zgromadzone przy Wisłostradzie podziwiały najnowocześniejszy sprzęt, którym dysponuje polska armia. Zobaczyć można było czołgi Abrams, wyrzutnie sytemu Patriot oraz HIMARS. Po niebie przeleciały myśliwce F-35 i śmigłowce Apache, które mają w niedalekiej przyszłości stanowić o sile polskich lotników.

Wielka defilada. Wojsko Polskie pokazało to, co najlepsze

Wielka defilada. Wojsko Polskie pokazało to, co najlepsze

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Donald Trump prowadzi tylko w jednym z siedmiu stanów uznawanych za kluczowe dla wyników październikowych wyborów prezydenckich w USA - wskazują wyniki sondaży przygotowanych dla Cook Political Report. Zgodnie z nimi były prezydent remisuje ze swoją kontrkandydatką w Georgii. W pozostałych stanach Kamala Harris prowadzi z przewagą kilku punktów procentowych. Dobre wyniki uzyskuje też w innych badaniach.  

Zwrot w sondażach. Te stany mogą zaważyć na wyniku wyborów prezydenckich w USA

Zwrot w sondażach. Te stany mogą zaważyć na wyniku wyborów prezydenckich w USA

Źródło:
Time, PAP

19-latek zgłosił, że został napadnięty przez zamaskowanych ludzi, którzy zajechali mu drogę czarnym bmw. Sprawcy mieli wybić szybę w samochodzie i ukraść pieniądze. Okazało się, że wszystko zmyślił, bo chciał przywłaszczyć sobie część firmowej gotówki. Usłyszał kilka zarzutów.

Zgłosił napad, usłyszał kilka zarzutów

Zgłosił napad, usłyszał kilka zarzutów

Źródło:
tvn24.pl
Rolnik dziś to przedsiębiorca. Powrót do kultury chłopskiej - jak cosplay

Rolnik dziś to przedsiębiorca. Powrót do kultury chłopskiej - jak cosplay

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Brytyjsko-australijski zespół naukowców dowiódł, że największy kamień położony w sercu Stonehenge - Kamień Ołtarzowy – pochodzi ze Szkocji, a nie z Walii. Wyniki badań zostały opublikowane w magazynie "Nature".

Kamień Ołtarzowy Stonehenge pochodzi ze Szkocji, a nie z Walii

Kamień Ołtarzowy Stonehenge pochodzi ze Szkocji, a nie z Walii

Źródło:
PAP
Janeczka uratowała życie jej dziadkowi 80 lat temu. Dziś nie odpuszcza i prosi o pomoc

Janeczka uratowała życie jej dziadkowi 80 lat temu. Dziś nie odpuszcza i prosi o pomoc

Źródło:
tvn24.pl
Premium

19 sierpnia startuje Top of the Top Sopot Festival. Podczas czterech dni koncertów w Operze Leśnej w Sopocie wystąpią największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Wśród nich jest między innymi piosenkarz Rubens, który - jak wyznał na antenie TVN24 - już nie może się doczekać wydarzenia. Całość będzie można obejrzeć na antenie TVN. 

Opera Leśna znów wypełni się gwiazdami. Rubens: jak występuję w tym miejscu, to przechodzą mnie ciarki

Opera Leśna znów wypełni się gwiazdami. Rubens: jak występuję w tym miejscu, to przechodzą mnie ciarki

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od premiery platformy streamingowej Max w Polsce minęły już dwa miesiące. Wraz z wejściem serwisu na rynek jego widzowie zyskali dostęp do aż 27 tysięcy godzin treści na żądanie i 29 kanałów na żywo. Mogą odtąd śledzić tam też liczne transmisje sportowe. Co oglądali najchętniej?  

Dwa miesiące serwisu Max w Polsce. Co oglądają użytkownicy?  

Dwa miesiące serwisu Max w Polsce. Co oglądają użytkownicy?  

Źródło:
tvn24.pl