"Młode kobiety werbowali przez ogłoszenia w portalach erotycznych". Wysyłali je do Stanów Zjednoczonych

CBŚP zatrzymało 7 osób należących do gangu sutenerów
Zarabiali na nierządzie kobiet wysyłanych do USA. Gang sutenerów rozbity
Źródło: CBŚP

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji rozbili grupę, której członkowie ułatwiali i czerpali korzyści z nierządu kobiet wysyłanych do pracy w Stanach Zjednoczonych. Mogli zarobić w ten sposób co najmniej pięć milionów złotych.

Pod koniec stycznia, podczas działań prowadzonych na terenie województw: mazowieckiego, podlaskiego i śląskiego, funkcjonariusze CBŚP, na polecenie prokuratora, zatrzymali 3 kobiety oraz 4 mężczyzn.

CBŚP zatrzymało siedem osób
CBŚP zatrzymało siedem osób
Źródło: CBŚP

Zatrzymanym przedstawiano zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się ułatwianiem prostytucji i czerpaniem korzyści z nierządu. Dodatkowo dwóm osobom przedstawiono zarzut kierowania tą grupą. Działali głownie w Gliwicach, Katowicach, Warszawie oraz w Chicago na terenie Stanów Zjednoczonych.

- Młode kobiety były werbowane poprzez ogłoszenia zamieszczane na popularnych portalach erotycznych. Były kuszone obietnicami zarobienia od 25 tys. do 40 tys. dolarów za pracę w "komfortowych warunkach". Organizatorzy procederu pomagali w przygotowaniu wniosków aplikujących o wizę oraz w zakupie biletów lotniczych do USA, zapewniali również na miejscu kilka lokali, w których kobiety mogły świadczyć usługi. Standardowy wyjazd przewidywał pobyt na minimum sześć tygodni, a kobiety były zobowiązane do oddawania członkom grupy połowy zarobionych pieniędzy - wyjaśniła rzecznik prasowy CBŚP podinsp. Iwona Jurkiewicz.

Grupa mogła działać od 2015 do 2020 roku
Grupa mogła działać od 2015 do 2020 roku
Źródło: CBŚP

Śledczy ustalili, że działalność grupy mogła trwać od 2015 do 2020 roku. Oszacowano, że organizatorzy procederu mogli zarobić na nim co najmniej 5 mln zł.

Jeden z podejrzanych trafił do aresztu tymczasowego

Do sprawy zabezpieczono ponad 30 telefonów komórkowych, laptopy, inne cyfrowe nośniki danych oraz odręczne zapiski, a na poczet przyszłych kar także samochody, pieniądze, udziały w nieruchomościach, o łącznej wartości ponad 650 tys. zł. 

Prokuratura Krajowa przekazała, że wobec jednego z podejrzanych o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania na wniosek prokuratora sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

Pozostałych sześciu zatrzymanych przyznało się do popełnienia zarzuconych im czynów i złożyło szczegółowe wyjaśnienia w sprawie. Prokurator zastosował wobec nich środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, dozoru policji i zakazu opuszczania kraju. Postępowanie ma charakter rozwojowy, śledczy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Oglądaj TVN24 na żywo
Dowiedz się więcej:

Oglądaj TVN24 na żywo

Czytaj także: