Na trzy miesiące do aresztu trafił 40-letni mężczyzna zatrzymany przez policjantów z Białośliwia (woj. wielkopolskie) tuż po awanturze domowej. Mężczyzna odpowie za psychiczne i fizyczne znęcanie się nad swoim ojcem.
Policjanci z Posterunku Policji w Białośliwiu w zeszłą środę interweniowali w związku z awanturą domową. - Z relacji pokrzywdzonego 70-letniego mężczyzny wynikało, że jego syn bez powodu wszczął kłótnię, w trakcie której popychał, kopał, uderzał, a nawet wepchnął seniora do zagłębienia w ziemi - informuje sierż. Magdalena Mróz z Komendy Powiatowej Policji w Pile.
Gdy na miejsce dotarli policjanci, starszy mężczyzna miał na ciele ślady pobicia w postaci wielu otwartych ran. Jak się okazało sprawca obrażał, poniżał, prowokował do kłótni, a także bił pięścią po twarzy pokrzywdzonego powodując liczne rany.
Wnuk: to trwa już od dłuższego czasu
- Obecny na miejscu wnuk pokrzywdzonego dodał, że nie była to sytuacja incydentalna, a stosowana przemoc trwa już od dłuższego czasu - podaje Mróz.
40-letni mieszkaniec gminy Białośliwie został zatrzymany. - Badanie zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu wykazało ponad dwa promile. Wykonane przez mundurowych czynności pozwoliły ustalić, że mężczyzna od ponad dwóch lat znęcał się fizycznie i psychicznie nad ojcem - wyjaśnia Mróz.
Z uwagi na konieczność objęcia wsparciem i pomocą pokrzywdzonego policjanci wdrożyli w rodzinie procedurę Niebieskiej Karty. Decyzją Sądu Rejonowego w Chodzieży 40-letni mężczyzna został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące. Za popełnione przestępstwo grozi mu do 5 lat więzienia.
Widzisz przemoc domową? Reaguj!
Policja przypomina, że przemoc w rodzinie nie jest sprawą prywatną, a przestępstwem. - Każdy, kto wie, że osobie z jej otoczenia dzieje się krzywda powinien stanowczo reagować - podkreśla Mróz.
Jeżeli posiadasz informacje, że osoba z twojego środowiska potrzebuje pomocy, powiadom odpowiednie instytucje.
- Na terenie miasta Piły przy ul. Okrzei 18 funkcjonuje Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem. Oferuje on bezpłatną pomoc prawną, mediacyjną oraz wsparcie psychologiczne bądź psychiatryczne. W ramach prowadzonego punktu udzielana jest pomoc pokrzywdzonym na każdym etapie: przed zgłoszeniem przestępstwa, w trakcie procedury karnej, a także po zakończonym procesie, gdy trwają wciąż skutki przestępstwa - podaje Mróz.
Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Pile przy ul. Okrzei 18 działa w poniedziałek w godzinach 15:00-20:00 i w środy w godzinach 8:00-13:00.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock