Poznań

Poznań

Poznań gasi światła. Zyskają kierowcy, motorniczy, rowerzyści i piesi

Najpierw na skrzyżowaniu alei Marcinkowskiego i Placu Wolności, teraz na zbiegu ulic Fredry i Kościuszki. Poznańscy urzędnicy wyłączają w centrum miasta sygnalizacje świetlne. Zmiany poprzedziły testy, które pokazały, że w ten sposób zyskują zarówno kierowcy, motorniczy, rowerzyści jak i piesi.

Uratowali wąskotorówkę, przywrócili do życia lokomotywę. Teraz zajmą się wagonami

Wyrzyska Kolejka Powiatowa od 1851 r. łączyła Białośliwie z Łobżenicą. Linię zamknięto w 1994 r. Teraz, dzięki staraniom miłośników kolejnictwa, wąskotorówka znów jeździ na 7-kilometrowej trasie. Ostatnio przywrócili do życia rumuńską lokomotywę. Teraz zbierają pieniądze na renowację wagonów i na paliwo, by kolejka wiosną znów mogła wozić turystów.

Ukrył aparat przed Niemcami, po wojnie zrobił nim wyjątkowe zdjęcia Poznania

Około 300 zdjęć Poznania w latach 1945-1946 pokazało Cyfrowe Repozytorium Lokalne. Zrobił je Zbigniew Zielonacki aparatem, który na początku II wojny światowej zamurował w ścianie. Zobaczyć możemy zniszczone miasto, ślady hitlerowskich zbrodni, egzekucję namiestnika III Rzeszy czy uroczystości z udziałem nowych, komunistycznych władz.

Michalczewski wraca na ring. Zmierzy się z... prezydentem Poznania

Jeden z najbardziej utytułowanych polskich pięściarzy Dariusz Michalczewski zmierzy się w ringu bokserskim z prezydentem Poznania Jackiem Jaśkowiakiem. Do starcia dojdzie w sobotni wieczór, podczas Gali Boksu Białych Kołnierzyków. Dochód z imprezy zostanie przeznaczony na chore dzieci.

Sprzedał mieszkanie i poleciał do Nepalu, by wybudować szkołę

Poznański podróżnik Maciej Pastwa i Sylwia Jędernalik z Gdańska wylecieli w czwartek do Nepalu. Tam zamierzają odbudować jedną ze szkół zniszczonych podczas zeszłorocznego trzęsienia ziemi. Na ten cel udało im się zebrać ponad 300 tys. złotych. Połowę tej kwoty stanowią pieniądze ze sprzedaży mieszkania przez Pastwę.

Zmiana koalicji w Lubuskiem. Brat byłego premiera przewodniczącym

Mirosław Marcinkiewicz (PO), brat byłego premiera, został nowym przewodniczącym Sejmiku Województwa Lubuskiego. Wcześniej radni odwołali z tej funkcji Czesława Fiedorowicza z PSL. To efekt zmiany koalicji - teraz kosztem "ludowców", Platforma Obywatelska rządzi z Sojuszem Lewicy Demokratycznej i Lepszym Lubuskim.

Bieg pełen symboliki w pierwszej stolicy Polski

Wystartowali w jednakowych biało-czerwonych koszulkach z nadrukowanym orłem 11 listopada o godz. 11:11. Główną nagrodą było 11 111 groszy a 111 zawodnik na mecie otrzymał nagrodę – markowy zegarek. W ten sposób organizatorom Gnieźnieńskiego Biegu Niepodległości udało się połączyć bieg z oficjalnymi obchodami święta.

Rogale z Poznania trafiły do Sajgonu

Pieć kilogramów rogali świętomarcińskich z białym makiem trafiło do Wietnamu. Wszystko za sprawą poznańskiego społecznika Łukasza Kozłowskiego, który mieszka w Ho Chi Minh. Gdy zorientował się, że przysmak, którym 11 listopada zajadają się wszyscy poznaniacy, może go ominąć, postanowił spróbować go ściągnąć do Azji. Udało się.

Kostka do gry, pieniądze i obrączka. Oto skarby poznańskiego Starego Rynku

Na poznańskim Starym Rynku zakończono ostatni etap badań archeologicznych poprzedzających jego remont, obejmujący przede wszystkim przebudowę nawierzchni. W wykopie przed Pałacem Działyńskich odkryto wiele cennych zabytków. O znaleziskach opowiedziała reporterowi TVN 24 Aleksandrowi Przybylskiemu Kateriny Zisopulu-Bleja, kierująca zespołem archeologów.

Oblał partnerkę benzyną i podpalił. Spłonął dom. "Pili razem alkohol, potem się kłócili"

Kłótnie i alkoholowe libacje w domu nie ustawały - mówią mieszkańcy Jesiony. W tej wsi spłonął dom po tym, jak mężczyzna oblał siebie i konkubinę benzyną, a później podpalił. Para walczy teraz o życie w szpitalu. W pożarze ucierpiała także dwójka dzieci. Rodzina miała założoną tzw. niebieską kartę. Ta jednak została zniesiona, bo według urzędników w domu było spokojnie.

Wielka dziura w środku miasta. Prezydent Poznania przeprasza

Remont Kaponiery potrwa do sierpnia - poinformował prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. "Przepraszam poznaniaków za przedłużający się remont" - napisał na Facebooku. Przebudowa najważniejszego węzła komunikacyjnego w centrum miała potrwać do Euro 2012. Tymczasem wielka dziura w środku miasta nadal straszy. Teraz wiadomo, że remont nie skończy się przed kolejnymi mistrzostwami Europy w piłce nożnej.

Prokurator ukradł batoniki i krem. Nie poniósł kary, a być może dostanie odszkodowanie

Prokurator ze Żnina (woj. kujawsko-pomorskie), który w listopadzie 2014 roku schował do kieszeni dwa batoniki i krem w jednym z dyskontów, nie poniesie dyscyplinarnej kary za swój czyn. Prokuratura orzekła, że w chwili kradzieży był niepoczytalny. Ponadto prokurator może dostać jeszcze odszkodowanie, bo przez rok dostawał zaniżoną pensję. Materiał "Faktów" TVN.

Dopływ Warty w pianie. Dużo śniętych ryb

Ktoś zanieczyścił rzekę Główna, będącą prawym dopływem Warty. W niedzielę rano na tafli wody unosiła się warstwa piany, pod którą było dużo śniętych ryb. To kolejny raz, kiedy dochodzi do skażenia rzeki w Poznaniu.

Ziemię z budowy nielegalnie przywożą nad jezioro

Poznańska straż miejska natrafiła na ciężarówki, nielegalnie nawożące duże masy ziemi w sąsiedztwie Jeziora Umultowskiego. Glina wraz z odpadami budowlanymi przewożona była z terenów budowy na jednym z pobliskich osiedli.

Strażacy i strażaczki mają swój kalendarz. Jest ogień!

Kilkunastu strażaków a przed nimi dziewięć kobiet w białych podkoszulkach i strażackich spodniach na tle płonącego ścierniska - tak wygląda okładka niezwykłego kalendarza przygotowanego przez Ochotniczą Straż Pożarną w Zakrzewie (woj. wielkopolskie).

"Z długów nie wyjdzie do końca życia". Kosztowna brawura i pijaństwo za kółkiem

Kierowca prowadzący po alkoholu naraża się na to, że - mimo wykupienia OC - sam będzie musiał ponieść koszty ewentualnie wyrządzonych szkód. Wszystko przez tzw. regres, który pozwala ubezpieczycielowi żądać od sprawcy wypadku zwrotu pieniędzy wypłaconych poszkodowanym. To mogą być kwoty kilkutysięczne, ale mogą nawet przekaczać milion złotych. Materiał "Faktów TVN".

Poznaniacy zebrali aż 7 ton mydła. Zostanie wysłane do Afryki

Fundacja Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio" zakończyła zbiórkę mydła dla dzieci z Afryki. - Liczyliśmy na kilka tysięcy kostek mydła, tymczasem otrzymaliśmy ich ponad 70 tysięcy czyli około 7 ton. To absolutny rekord - cieszy się Justyna Janiec-Palczewska, wiceprezes fundacji. W akcję włączyły się m.in. więźniowie, nadleśnictwa i jedno z kół gospodyń wiejskich.