Poznań

Poznań

U rasowych oceniają wygląd, u dachowców liczą się maniery. Koty rządzą w Poznaniu

Brytyjskie, abisyńskie, bengalskie, norweskie, czy ogromne maine coony - łącznie około 350 kotów zawitało do poznańskiej Areny, aby powalczyć o medale na międzynarodowej wystawie kotów rasowych. Sędziowie oceniają cechy charakterystyczne dla danej rasy, a także indywidualne zachowanie każdego zwierzaka. Co ciekawe, oceniane są także popularne dachowce. W tym wypadku przede wszystkim liczy się dobra kondycja i maniery.

Człowieku, zbadaj sobie cukier. W "słodkim tramwaju"

W sobotę na poznańskie torowiska wyjechał zabytkowy tramwaj z hasłem "Nie daj się cukrzycy". Podczas bezpłatnego przejazdu każdy mógł zbadać poziom cukru we krwi, a także uzyskać od diabetologów porady dotyczące zarówno samej choroby, jak i zdrowego stylu życia. "Słodki tramwaj", jak co roku, poprzedził przypadający na 14 listopada Światowy Dzień Walki z Cukrzycą.

Muzycy, kuglarze i drużyna futbolu amerykańskiego. Barwny korowód na Św. Marcinie

11 listopada poznaniacy mają dwa powody do świętowania. Pierwszy to, rzecz jasna, Święto Niepodległości, drugi natomiast to urodziny ulicy Św. Marcin. Nie mogło zabraknąć kolorowego korowodu. Kuglarzom, szczudlarzom, ułanom, czy drużynie futbolu amerykańskiego przewodził na białym koniu Święty Marcin, który po dotarciu przed Zamek otrzymał od prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka klucze do bram miasta.

Zobacz jak mieszkał Mieszko I

Archeolodzy odkopali na poznańskim Ostrowie Tumskim umocnienia z czasów pierwszych Piastów. Dziś powiedzielibyśmy, że Mieszko I mieszkał na osiedlu strzeżonym i z pewnością nie dostałby pozwolenia na budowę swojego palatium. Pobrane próbki mają dać odpowiedź na pytanie, kiedy dokładnie je zbudowano. Na wizualizacjach można już zobaczyć jak wyglądało.

Spróbuj, a się zakochasz. Tak się robi rogale świętomarcińskie

Delikatne ciasto półfrancuskie, na nim lukier i pokruszone orzeszki. W środku - obłędna masa z białego maku, której mało kto może się oprzeć. Od dawna, co roku, 11 listopada rogalami świętomarcińskimi zajadają się Wielkopolanie, a od kilku lat podbijają również serca miłośników słodkości z całej Polski. Nasza kamera gościła w cukierni, gdzie przyjrzeliśmy się procesowi produkcji tego przysmaku.

Ryby w Warcie zabił środek na insekty, wpuszczą milion nowych

Po zatruciu ponad 100 kilometrów Warty, nadszedł czas by ją oczyścić. Mieszkańcy Poznania zbiorą się razem, by wpuścić do niej około miliona ryb. To jeden z elementów programu Pomocy Warcie. W październiku zeszłego roku do rzeki trafił środek do zwalczania much, komarów i karaczanów. Paść mogło nawet ponad 20 ton ryb.

"Kręcił bączki" na boisku, zniszczył murawę

Wjechał na boisko i "kręcił bączki" na trawie. Dzielnicowi z Lipna (woj. wielkopolskie) zatrzymali 19-letniego mieszkańca gminy Włoszakowice. Straty po driftingu wyceniono na kwotę kilku tysięcy złotych. Mężczyźnie grozi nawet 5 lat więzienia.

Urzędnicy w ścianach z azbestu. Ta prowizorka przetrwała 42 lata

Od 1974 r. pracowali w siedzibie, która miała być tymczasowa. Ta prowizorka przetrwała 42 lata. Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu przeprowadza się właśnie do nowej siedziby. Stary budynek stwarzał zagrożenie dla ludzi, którzy w nim przebywali. Nie spełniał wymagań odporności pożarowej, a w elewacji znajdował się azbest.

Poznajesz ją? Ta kobieta miała ukraść staruszkowi 30 tys. zł

Poznańscy policjanci publikują portret pamięciowy kobiety, która może mieć związek z kradzieżą "na legendę". Miała podać się za pracownika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i wyłudzić w ten sposób wraz z koleżanką 30 tys. złotych od 84-latka.

14-latek pobity w szkolnej toalecie. Minister: dyrektorka zwolniona

- Dyrektor gimnazjum w Koninie już nie pracuje, został zwolniony przez prezydenta - powiedziała we wtorek na konferencji prasowej minister edukacji Anna Zalewska. Prezydent miasta nie chce komentować tej informacji do czasu, kiedy dyrektorka odbierze pismo wysłane pocztą. Od poniedziałku jest bowiem na zwolnieniu lekarskim.

Ucieczka, strzały, amfetamina. Policyjny pościg w centrum miasta

Wymusił pierwszeństwo na policyjnym wozie, nie zatrzymał się do kontroli i rozpoczął szaleńczą ucieczkę przez Nową Sól, łamiąc przepis za przepisem. Uszkodził swojego forda, więc wysiadł i puścił się pędem między bloki. Kolejne wykroczenia niepokornego 28-latka zmusiły policję do oddania strzałów ostrzegawczych.

Kibice na poznański stadion pójdą pieszo. Prezydent nieugięty

- Nie widzę powodów, dla których poznaniacy mieliby opłacać agresywnym kibicom przejazd autobusem - powtarza nieugięty Jacek Jaśkowiak. W poniedziałek spotkał się w tej sprawie z komendantem policji. Funkcjonariusze od początku nazywali decyzje prezydenta "nieprzemyślanymi". Teraz liczą, że na zbliżający się mecz Kolejorza ze Śląskiem Wrocław włodarz zrobi wyjątek.

Pożar w kamienicy. Ewakuowano mieszkańców

Tuż po godz. 6 rano w jednej z kamienic przy ul. Bukowskiej w Poznaniu wybuchł pożar. Ogień zaczął rozprzestrzeniać się w lokum jednego z mieszkańców. Na miejscu działało siedem zastępów straży i policja.

Lekarze z kliniki onkologii przeniesieni, rodzice dzieci protestują. "Odebrano nam poczucie bezpieczeństwa"

- Dzieci mówią: mamo, ja chcę moją panią doktor - żali się jedna z matek protestujących przed poznańskim Szpitalem Klinicznym przy ul. Szpitalnej. Rodzice małych pacjentów nie zgadzają się na zmiany personalne na oddziale onkologii. Mówią, że z dnia na dzień odwołano "ich panią ordynator". Dyrekcja uspokaja i zapewnia, że nowa osoba jest równie kompetentną specjalistką.

Chcą, by w superlaboratorium sprawdzili, jak zginęła Tylman. Pełnomocnik rodziny o ekshumacji: nie

Rodzina Ewy Tylman chce, by przyczynę śmierci dziewczyny spróbowali wyjaśnić eksperci z Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. Jana Sehna w Krakowie, skoro poznańskim ekspertom się to nie udało. - Chcemy skorzystać z ich wiedzy i doświadczenia - mówi pełnomocnik Tylmanów mec. Mariusz Paplaczyk, który w piątek złożył stosowny wniosek do prokuratury. - Nie domagamy się jednak ekshumacji - dodaje.

Dwa tysiące osób zmieszanych z błotem

Błoto, woda, ogień, bagna, wilcze doły, przeszkody linowe, drut kolczasty, ściany, okopy - to wszystko i wiele innych trudnych do pokonania przeszkód znalazło się na 10-kilometrowej trasie poznańskiego Runmagedgonu. Areną zmagań ponad dwóch tysięcy uczestników były tereny wokół hipodromu na Woli.