Łączna kwota potrzebna na realizację wszystkich 20 projektów budżetu obywatelskiego to niemal 46 mln zł. Miasto przeznaczyło na ten cel 10 mln. Teraz na finałową 20. przez prawie dwa tygodnie będą mogli głosować mieszkańcy Poznania.
20 projektów zgłoszonych przez mieszkańców i organizacje pozarządowe ubiega się o finansowanie w ramach budżetu obywatelskiego Poznania na 2014 r.
Głosowanie nad propozycjami, w którym mogą wziąć udział poznaniacy, rozpocznie się we wtorek.
- Poprzez budżet obywatelski chcemy zwiększyć zaangażowanie obywateli w życie miasta. Tworzenie takiego budżetu ma sens, kiedy ma on wsparcie obywateli, którzy głosując muszą się z propozycjami zapoznać i wybrać te, które uznają za istotne - powiedział podczas konferencji prasowej prezydent Poznania Ryszard Grobelny.
217 wniosków, 20 wybranych
Do drugiej edycji budżetu obywatelskiego w Poznaniu nadesłano 217 wniosków, urzędnicy wskazali 63 najlepsze projekty, z których zespół opiniujący wybrał 20. Na finałową 20. przez prawie dwa tygodnie będą mogli głosować mieszkańcy Poznania. 20 wytypowanych projektów ma wartość 46 mln złotych.
Najwięcej projektów, sześć, związanych jest z budową ścieżek rowerowych i stacji rowerów miejskich, pięć z rozbudową infrastruktury sportowo-rekreacyjnej, cztery dotyczą zagospodarowania przestrzennego, trzy pomocy społecznej, a dwa to projekty kulturalno-oświatowe.
Najdroższy i najtańszy
Najdroższy z proponowanych projektów to odbudowa stadionu na Golęcinie za prawie 9 mln złotych, a najtańszy to ustawienie ławek na placu Wolności za 14 tys. złotych. Wśród zaproponowanych projektów jest np. akcja społeczna "Stop czerniakowi", budowa przytuliska dla bezdomnych czy stworzenie w Poznaniu Muzeum Enigmy.
Studenci też zagłosują
Swoje głosy na poszczególne projekty mogą oddawać pełnoletni mieszkańcy Poznania oraz po raz pierwszy studenci z poza miasta, którzy uczą się na poznańskich uczelniach. Głosować można przez internet albo w specjalnie utworzonych punktach konsultacyjnych w centrum miasta bądź punktach informacyjnych urzędu miasta Poznania.
Na realizację w ramach budżetu na 2014 rok mogą liczyć te projekty, które uzyskają najwięcej głosów, jednak łączny koszt wybranych przedsięwzięć nie może przekroczyć 10 mln złotych, bo taką kwotę przeznaczono na budżet obywatelski w 2014 roku. Głosowanie zakończy się 29 września.
Przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz:
Poprzedni zwycięzcy
W zeszłym roku zwycięzcą głosowania był projekt rozbudowy Hospicjum Pallium. Dziś jak poinformował rzecznik miasta Poznania, 80 procent robót jest już wykonanych. 31 października ma się zakończyć także budowa Wartostrady, której projekt zajął w 2013 roku miejsce drugi. Tok temu wybrano do realizacji 5 projektów.
Autor: kk/par / Źródło: tvn24 Poznań/ PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Poznań