Gdy paralotniarz zrobił zdjęcie ogromnych kręgów w zbożu, pojawiły się nawet hipotezy o wizycie obcych cywilizacji w Żelichowie w Zachodniopomorskiem. Wstępne badania wskazują jednak, że to nie kosmici, tylko ludzie za tym stoją. Ludzie sprzed niemal siedmiu tysięcy lat.
Kręgi w polu w Żelichowie w Zachodniopomorskiem są widoczne tylko z lotu ptaka. Z wysokości 200 metrów zboże w tym miejscu ma trochę inny odcień. To właśnie zauważył rok temu paralotniarz.
- Zacząłem się przyglądać temu bliżej, zrobiłem zdjęcia i udostępniłem je. Kiedy archeologowie zobaczyli fotografie, przyjechali na ten teren - opowiada Norbert Pająk, paralotniarz.
Niektórzy zaczęli mówić o pojawieniu się w Żelichowie przedstawicieli pozaziemskich cywilizacji.
- Nam, archeologom, to zdjęcie jednoznacznie kojarzyło się z obiektami z młodszej epoki kamienia, które nazywamy "rondele" - mówi dr Agnieszka Matuszewska z Uniwersytetu Szczecińskiego.
W zeszłym roku rozpoczęto badania na szeroką skalę, które potwierdziły przypuszczenia badaczy.
- Dzięki analizom specjalistycznym wiemy, że to założenie powstało w okresie 4800-4700 lat przed Chrystusem, czyli prawie siedem tysięcy lat temu - mówi Matuszewska. - Sama struktura dosyć skomplikowana, składała się z czterech rowów, średnica największego to ponad 100 metrów - dodaje.
Prawdopodobnie to miejsce kultu
Teraz archeolodzy chcą zbadać całą strukturę osadniczą tego miejsca.
- Wiemy, że to byli rolnicy, którzy przywędrowali na te tereny z południowego zachodu. Mamy do czynienia z ugrupowaniami o złożonej strukturze społecznej. Proszę sobie wyobrazić, jak wiele wysiłku wymagało stworzenie tego wszystkiego. Na pewno nie była to mała grupa ludzi - tłumaczy Matuszewska.
Prawie siedem tysięcy lat temu było tu prawdopodobnie miejsce kultu.
- Były trzy bramy. Każda z nich oznaczała inne zdarzenie w kalendarzu rocznym, jeśli chodzi o wschody i zachody słońca. Orientacje astronomiczne sygnalizowały rozpoczęcie świąt i festynów, spotykali się tutaj ludzie - mówi prof. Lech Czerniak z Uniwersytetu Gdańskiego.
Archeolodzy poszerzają obszar swoich badań. Liczą, że w okolicy znajdą pozostałości zabudowań i innej działalności człowieka na tym terenie. Badania przewidziane są na trzy kolejne lata.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: MAK / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Szczecin | Jakub Zakrzewski