Kupiła węgiel od nieistniejącej firmy. Straciła tysiące złotych

Autor:
eŁKa/rzw
Źródło:
TVN24 Szczecin
Mieszkanka Stargardu oszukana "na węgiel"
Mieszkanka Stargardu oszukana "na węgiel"tvn24
wideo 2/6
tvn24Mieszkanka Stargardu oszukana "na węgiel"

Policja szuka przestępców, którzy oszukali już co najmniej dwie osoby w okolicach Stargardu w Zachodniopomorskiem, wykorzystując braki węgla na rynku. Oferują opał, a potem znikają z pieniędzmi. Jak się okazuje, firmy, pod które się podszywają, nie istnieją bądź już nie działają. Jedna z oszukanych kobiet straciła 10 tysięcy złotych.

W składach węgla w całym kraju brakuje towaru. Ludzie walczą, by przed zimą zaopatrzyć się w opał i zapłacić za to jak najmniej. Wykorzystują to oszuści.

Jedną z ofiar stała się mieszkanka Stargardu na Pomorzu Zachodnim. Jak przekazuje nam młodszy aspirant Justyna Siwarska, rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie Szczecińskim, kobieta otrzymała SMS-a z linkiem do strony firmy mającej sprzedawać opał. Kobieta "kupiła" węgiel za 10 tysięcy złotych. Pieniądze przelała na konto podane przez dostawcę. Towaru nie otrzymała.

Oferują niską cenę i znikają

Okazało się, że ta firma już nie istnieje. - Oszuści kopiują istniejące strony internetowe lub wykorzystują nazwy firm, które już nie istnieją – tłumaczy mł. asp. Siwarska. – Wiemy o bardzo podobnym drugim przypadku – dodaje. Oszukana osoba ze Stargardu straciła siedem tysięcy złotych.

Przypadki oszustw "na opał" mnożą się także w innych częściach Polski. W Strzelinie na Dolnym Śląsku do funkcjonariuszy zgłosiła się kobieta, która nie otrzymała zamówionego surowca, pomimo że wpłaciła pieniądze. Ogłoszenie o jego sprzedaży opublikowane zostało w mailach społecznościowych, ale po kilku dniach zostało usunięte.

Pod koniec sierpnia z kolei informowaliśmy o małżeństwie z Nowego Targu, które padło ofiarą oszustów oferujących fikcyjny węgiel. W lipcu para znalazła w sklepie internetowym ofertę sprzedaży ekogroszku w bardzo korzystnej cenie. Po kontakcie telefonicznym dalej postępowali zgodnie z wskazówkami oszusta. Zalogowali się na stronie sklepu internetowego, kupili dwie tony ekogroszku i przelali blisko 3 tysiące złotych na wskazane tam konto bankowe. Towaru jednak nie otrzymali.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:eŁKa/rzw

Źródło: TVN24 Szczecin

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości