Rozbudują drugi terminal. Gdańskie lotnisko ogłosiło przetarg

Pomorze

Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w GdańskuLotnisko w Rębiechowie

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy ogłosił w piątek pierwszy etap przetargu na rozbudowę drugiego terminalu pasażerskiego. Ogłoszenie ukazało się w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Iwona Tomczyńska z Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy poinformowała w komunikacie, że termin składania wniosków upływa 2 sierpnia. O wyborze wykonawcy zadecyduje najniższy koszt realizacji inwestycji.

Budowa potrwa 18 miesięcy

Poinformowano, że rozbudowa drugiego terminalu dotyczy głównie części przylotowej, odlotowej w zakresie ruchu do strefy Schengen oraz budowy łącznika z przystankiem Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Zgodnie z założonym harmonogramem realizacja inwestycji potrwa 18 miesięcy, rozpoczęcie rozbudowy planowane jest jesienią 2013 roku, a zakończenie w drugim kwartale 2015 roku.

Ze względu na trwającą procedurę wyłaniania wykonawcy, port nie ujawnia kwoty przeznaczonej na realizację inwestycji.

Terminal T2 większy o 30 procent

Dzięki planowanej inwestycji, oddany do użytku wiosną ubiegłego roku terminal T2 zostanie powiększony o około 30 procent.

W ubiegłym roku w gdańskim porcie zakończyła się realizacja inwestycji o wartości prawie 400 mln zł. Oprócz oddanego do użytku nowego terminalu zbudowano też m.in. drogę kołowania, płytę postojową i stanowiska do odladzania. Po rozbudowie lotnisko może obsłużyć rocznie pięć milionów pasażerów, czyli dwa razy więcej niż wcześniej.

Gdańskie lotnisko trzecie

W 2012 roku z gdańskiego lotniska skorzystało 2 mln 906 tys. pasażerów, tj. o 18 proc. więcej niż w roku 2011 roku. Pod względem liczby podróżnych w ub.r. gdańskie lotnisko zajęło trzecie miejsce w kraju, po Warszawie i Krakowie.

Autor: ws//ec / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku