Pomorze

Najpiękniejsza biblioteka na świecie jest w Rumi

Pomorze

Biblioteka w Rumi
TVN 24Stacja Kultury działa od dwóch lat

"Stacja Kultury" w Rumi podbiła serca międzynarodowego jury. Biblioteka, która znajduje się w budynku dworca kolejowego, wygrała międzynarodowy konkurs Library Interior Design Awards. To jedyna europejska placówka, która odniosła taki sukces w tej edycji. Dyrekcja biblioteki nie kryje dumy.

Biblioteka w budynku dworca kolejowego w Rumi (woj. pomorskie). W międzynarodowym konkursie Library Interior Design Awards zwyciężyła w kategorii obiektów jednoprzestrzennych (Single Space Design). Była to jedyna placówka z Europy, która odniosła taki sukces. Koncepcja polskich architektów wygrała z tymi ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i Chin.

"To ogromny sukces"

Rumska placówka może zachwycać otwartą przestrzenią, w której rozmieszczono regały oraz antresolą ze stanowiskami komputerowymi. Z szarością i bielą świetnie kontrastują czerwone dodatki np. framugi. Uwagę przyciągają też nowoczesne siedzenia. Międzynarodowe jury doceniło kreatywny projekt biblioteki, estetyczny wygląd oraz funkcjonalność obiektu.

- Niewątpliwie jest to ogromne wyróżnienie dla nas. Po trzech nagrodach polskich mamy wreszcie tę międzynarodową. To niewyobrażalne osiągnięcie - mówi Krystyna Laskowicz, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Rumi.

Nagroda zostanie wręczona 26 czerwca na Florydzie.

"To strzał w dziesiątkę"

Biblioteka "Stacja Kultury" działa od 2014 r. Zajmuje 80 proc. całego budynku, w którym oczywiście znajduje się też nowa poczekalnia i kawiarenka.

Korzystają z niej nie tylko mieszkańcy Rumi, ale i pasażerowie Szybkiej Kolei Miejskiej. Jak twierdzi dyrektor placówki, nowa lokalizacja okazała się strzałem w dziesiątkę. - Chodzi mi tu nie tylko o wygrane w konkursach architektonicznych. To też sukces biblioteki. W ciągu zaledwie dwóch lat udało nam się zwiększyć liczbę czytelników o 50 proc. Nie spodziewaliśmy się tego - opowiada Laskowicz.

Biblioteka cieszy się dużym zainteresowaniem Library Interio Awards

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: aa / Źródło: TVN 24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: Libray Interior Awards

Pozostałe wiadomości