Kate i William na Wybrzeżu. Sprawdź, gdzie ich zobaczysz

[object Object]
Tutaj spotkasz parę książęcą Robert Zaputowicz | TVN24 Pomorze
wideo 2/8

Gdańsk jest gotowy na wizytę najsłynniejszej pary książęcej na świecie. Kate i William pojawią się w Dworze Artusa, Teatrze Szekspirowskim i Europejskim Centrum Solidarności, gdzie spotkają się z Lechem Wałęsą. Sprawdź, gdzie i kiedy będzie można się z nimi spotkać. Transmisja z wizyty pary książęcej na antenie TVN Biznes i Świat.

Para książęca William i Kate wraz z dziećmi Georgem i Charlottą przybyła do Warszawy w poniedziałek wczesnym popołudniem. Drugi dzień swojej wizyty w Polsce spędzą na Wybrzeżu.

Około godz. 12 pojawią się w Muzeum Stutthof. Wybór tego miejsca nie jest przypadkowy. Rodzina królewska przywiązuje dużą wagę do uhonorowania ofiar nazizmu.

- Goście zostaną oprowadzeni przez dyrektora oraz jedną z pracownic. Zobaczą barak kobiecy i udadzą się w kierunku budynku krematorium. Tam złożą kwiaty i zapalą znicz - mówi TVN24 Waldemar Szymański z Muzeum Stutthof.

Kate i William spotkają się też z grupą pięciu byłych więźniów. Wśród nich będzie dwoje Brytyjczyków. Na koniec para książęca złoży podpisy w księdze pamiątkowej i ruszy w drogę do Gdańska.

W stolicy bursztynu

Kate i William mają rozpocząć wizytę w Gdańsku około godziny 15. W gdańskim Dworze Artusa brytyjscy goście zostaną przywitani przez prezydenta Pawła Adamowicza. Otrzymają też prezent.

- Zgodnie z protokołem para książęca może otrzymać tylko jeden prezent. Jako, że Gdańsk to Światowa Stolica Bursztynu prezent będzie oczywiście bursztynowy - mówi Magdalena Skorupka-Kaczmarek, rzecznik magistratu.

Dla księżnej przygotowano bursztynową kolię "Qule". - Naszyjnik składa się z elementów złotych, naturalnego bursztynu bałtyckiego w kolorze mlecznym w kształcie kuli oraz łańcucha pokrytego unikalną czarną powłoką - tłumaczy Marzena Leś, dyrektor eksportu S&A.

Książę również otrzyma złoto Bałtyku. Dla William zaprojektowano spinki mankietowe "Elipse".

- Wykonane zostały ze srebra próby 925, pokrytego szlachetną powłoką rodową oraz wiśniowego bursztynu bałtyckiego - dodaje Leś.

Powitaj Kate i Williama

Gdańszczanie i turyści będą mogli przywitać się z Wiliamem i Kate, gdy wyjdą na przedproża Dworu Artusa. To tutaj para książęca ma się spotkać z mieszkańcami i odwiedzić stoiska handlowe.

Posłuchają też muzyki klasycznej w wykonaniu Capelli Gedanensis. W planowanym repertuarze znajdą się dzieła m.in. Wojciecha Kilara i Georga Friedricha Haendla.

Para książęca będzie spacerować przed Dworem Artusa i wokół Fontanny Neptuna. Podczas spaceru William i Kate przyjrzą się pracy rzemieślników tworzących wyroby z bursztynu.

- Zaprezentuję parze książęcej historyczną metodę obróbki bursztynu. Wykorzystam do tego narzędzia, których już się nie stosuje. Zaprezentuję najtrudniejszą spośród metod, czyli wykonanie otworu w bursztynie. To dość trudne zadanie, bo jantar jest kruchy, ale myślę, że nic złego się nie zdarzy - opowiada TVN24 Zbigniew Strzelczyk, bursztyniarz.

William i Kate będą mogli też skosztować gdańskiego likieru Goldwasser i tradycyjnych polskich pierogów. Te przygotują kucharze z restauracji "Pod Łososiem". - Jedne pierogi będą przygotowane z łososia z szyjkami rakowymi. To specjalność naszej restauracji. Drugie będą cielęce w cieście pietruszkowym - zdradza nam szef kuchni.

Książęca para spotka się także z kilkuosobową grupą brytyjskich żołnierzy, którzy stacjonują w Polsce.

Dodatkową atrakcją będzie też występ szczudlarzy, którzy będą prezentowali alegorie ze Złotej Bramy w Gdańsku. Będą przedstawiać: Sprawiedliwość, Sławę, Fortunę, Zgodę, Roztropność, Neptuna i Hermesa.

Spotkają się z Wałęsą

Spacer wokół Fontanny Neptuna i Dworu Artusa potrwa około pół godziny. Około godz. 15.40 Kate i William udadzą się do Teatru Szekspirowskiego, którego patronem jest Książę Walii.

- Można powiedzieć, że to będzie taka klamra historyczna. Książę Karol odwiedził nas, żeby zobaczyć, gdzie powstanie teatr, a teraz jego syn William będzie mógł go zwiedzić - podkreśla Jerzy Limon, dyrektor Teatru Szekspirowskiego.

Goście zasiądą na widowni złożonej z dzieci i będą świadkami otwarcia dachu podczas specjalnego przedstawienia.

- Po występie teatru na scenie pojawią się "złote postacie", które ustawią się w takim żywym obrazie. Para książęca wejdzie na scenę i będzie można ich wtedy sfotografować - opowiada Limon.

Wezmą też udział w niewielkim przyjęciu dla przedstawicieli świata sztuki, kultury i środowisk polonijnych w Wielkiej Brytanii.

Potem brytyjscy goście odwiedzą Europejskie Centrum Solidarności. Zgodnie z planem pojawią się tam około 16.35. Zwiedzą wystawę prezentującą historię Solidarności i ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do przemian demokratycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. W trakcie zwiedzania do Księcia i Księżnej Cambridge ma dołączyć były prezydent Lech Wałęsa.

Para książęca w Teatrze Szekspirowskim
Para książęca w Teatrze Szekspirowskim TVN24 Pomorze

- Od dawna byliśmy umówieni. Wszystko jest już chyba dopięte na ostatni guzik, żeby godnie ich tu przyjąć. Wiem już o czym będę z nimi rozmawiał, ale do tańca trzeba dwojga - powiedział TVN24 Lech Wałęsa.

Wałęsa o wizycie Kate i Williama
Wałęsa o wizycie Kate i Williama Piotr Terlecki | TVN24 Pomorze

Razem mają obejrzeć część ekspozycji, a następnie przejść przez historyczną Bramę Stoczni i złożyć wieniec pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców.

Około godz. 18 Kate i William ruszą w podróż do Warszawy.

Nie pierwszy raz

To już kolejna wizyta przedstawicieli brytyjskiej monarchii w Gdańsku. W maju 1993 r. wizytę w Gdańsku złożył brytyjski następca tronu, książę Karol, we wrześniu 2000 r., książę Andrzej, syn królowej angielskiej Elżbiety II. Księżna Anna, córka królowej angielskiej była w Gdańsku w lutym 2006 r. W styczniu 2011 r. prezydent Adamowicz oraz prezes Fundacji Theatrum Gedanense Foundation, profesor Jerzy Limon, spotkali się w Londynie z księciem Karolem, który jest patronem idei budowy gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Na zaproszenie

Wizyta książęcej pary w Polsce i Niemczech odbędzie się na prośbę brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych jako element dbania o relację z najważniejszymi brytyjskimi partnerami w Europie. Książę William jest drugi w linii sukcesji do brytyjskiego tronu po swojej babce Elżbiecie II i ojcu Karolu. Jego dzieci, George i Charlotte, są odpowiednio na trzecim i czwartym miejscu.

Co zagra Capella Gedanensis? Kilar – Polonaise (orchestra) Kilar – Waltz from the movie “The Primised Land” (orchestra) Kilar – Waltz from the movie “Trędowata” (orchestra) G.F. Haendel – The Anthems – Zadok The Priest (choir and orchestra) Morley – Now is the Month of Maying (choir and orchestra) G.F. Haendel – The Anthems – Let Thy Hand Be Strengthened (choir and orchestra) Morley – It was a lover and his lasse (soprano solo and orchestra G.F. Haendel – Messiash – Hallelujah (choir and orchestra) G.F. Haendel – The Anthems – The King Shall Rejoice (choir and orchestra) G.F. Haendel – The Anthems – My Heart is Inciting (choir and orchestra) Dowland – Come Again (choir and orchestra) Morley – April is my Mistress’ face (choir and orchestra) UM Gdańsk

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: aa/gp / Źródło: TVN24 Pomorze/ PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/ archiwum/Wikipedia/ shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości