Strażnicy miejscy kontrolują targowiska. "Zostań w domu, zmniejsz ryzyko zakażenia"

TVN24 | Pomorze

Autor:
MAK/gp
Źródło:
TVN24
Straż miejska od rana patroluje targ Zielony Rynek w GdańskuTVN24
wideo 2/11
TVN24Straż miejska od rana patroluje targ Zielony Rynek w Gdańsku

Gdański targ Zielony Rynek co weekend jest pełen klientów. Obecnie, w związku z nowymi obostrzeniami, może przebywać tam określona liczba osób. Nad przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa od rana czuwa Straż Miejska. I przypomina - jeśli nie musisz wychodzić, zostań w domu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Obowiązujące od 1 kwietnia obostrzenia dotyczą m. in. ograniczenia liczby klientów w sklepach i na targach - na jedną kasę lub stanowisko do płacenia przypadać może trzech klientów.

Liczy się ogólna liczba kas, a nie tych, które są czynne. Oznacza to, że jeśli w sklepie są dwie kasy, to do środka może wejść maksymalnie sześciu klientów. Podobne zaostrzenia dotyczą targów, straganów i bazarków. Liczba osób przebywających na targu nie może być większa niż trzykrotność liczby punktów handlowych.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

"Apelujemy, zostań w domu, zmniejsz ryzyko zakażenia siebie i swoich bliskich" - słychać na ulicach polskich miast z głośników radiowozów policji i straży miejskiej. O nowych zakazach indywidualnie przypominają również patrolujący funkcjonariusze. Mimo wszystko mieszkańcy wychodzą, choćby po zakupy.

Na gdańskim targu Zielony Rynek co weekend zawsze są tłumy. Tym razem, chociaż osób jest zdecydowanie mniej, to i tak klientów nie brakuje. Część z nich co prawda ma maseczki i rękawiczki, ale - jak mówi reporterka TVN24, która jest na miejscu - nie zawsze jest przestrzegana zasada dwóch metrów odległości od siebie.

Nad przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa czuwają patrole straży miejskiej. Kiedy widzą zbyt duże skupisko ludzi, proszą o rozejście się.

Policjanci także przypominają, że nieprzestrzeganie zakazów wpływa na rozprzestrzenianie się koronawirusa i proszą o pozostanie w domach. Apelują, żeby wychodzić tylko, kiedy jest to konieczne i przy zachowaniu środków ostrożności.

Przypominamy, że należy bezwzględnie stosować się do nowych przepisów. To najskuteczniejszy sposób, aby opanować stan epidemii. Policjanci będą stanowczo reagować na przypadki niestosowania się do obowiązujących regulacji!

Nowe obostrzenia

Od pierwszego kwietnia w życie weszły kolejne obostrzenia w związku z epidemią COVID-19.

Oprócz liczby klientów w sklepach i punktach usługowych, obostrzenia dotyczą m.in. hoteli i miejsc noclegowych, które zostały zamknięte i mogą funkcjonować tylko wtedy, gdy będą w nich przebywać osoby w kwarantannie, izolacji lub gdy będzie przebywał w nich personel medyczny.

Poza tym każda osoba do 18. roku życia może wyjść z domu tylko pod opieką osoby dorosłej. Dodatkowo wprowadzono obowiązek utrzymania co najmniej dwumetrowej odległości między pieszymi oraz zakaz przebywania na plażach i terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz ten dotyczy więc parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych, ogródków jordanowskich, a nawet rowerów miejskich.

Autor:MAK/gp

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty: