TVN24 | Pomorze

Ponad 200 uczniów i wychowawców odciętych od świata w internatach. Kwarantanna, wszedł psycholog

TVN24 | Pomorze

Aktualizacja:
Autor:
MAK/gp
Źródło:
TVN24
200 osób objętych kwarantanną w internatach w Policach
200 osób objętych kwarantanną w internatach w PolicachTVN24
wideo 2/12
TVN24200 osób objętych kwarantanną w internatach w Policach

Odwołane zajęcia w szkole w Policach (Zachodniopomorskie) i ponad 200 osób objętych kwarantanną - taką decyzję podjął sanepid po tym, gdy dwie uczennice zgłosiły się do lekarza z gorączką i kaszlem. Wykluczono już u nich grypę i anginę, teraz badane są pod kątem koronawirusa. Ferie spędzały we Włoszech. Osoby objęte kwarantanną muszą przebywać w internatach. Została im zapewniona pomoc psychologiczna.

Zarząd Powiatu w Policach pojął decyzję o odwołaniu zajęć szkolnych w Zespole Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach i zamknięciu wszystkich obiektów szkolnych.

Dodatkowo od drugiego marca od godziny 23 wychowankowie wraz z wychowawcami Internatów Zespołu Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach przy ul. Siedleckiej 6a i Kresowej 7, zostali objęci kwarantanną - taką decyzję podjął Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Policach.

Mateusz Frąckowiak ze sztabu kryzysowego w Policach przekazał, że kwarantanną objętych są 202 osoby. Nie mogą oni opuścić internatów.

O godzinie 11 w Policach rozpoczęła się konferencja sztabu kryzysowego w tej sprawie.

- Sytuacja jest kontrolowana. Ja wiem, że sprawa jest bardzo delikatna, natomiast kontrolowana w rozumieniu organizacyjnego stanu. Wszystkie służby działają tak, jak zawsze w sytuacjach nadzwyczajnych, mamy bardzo dobry kontakt ze służbami pana wojewody, sanitarnymi - mówi Andrzej Bednarek, starosta policki.

Karina Tatarata z Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Policach dodała, że sanepid wydał decyzję o kwarantannie po tym, jak dwie 17-latki z gorączką, katarem i dusznościami trafiły w poniedziałek wieczorem do szpitala.

- Około godziny 20.15 uzyskaliśmy informację, że te dwie dziewczynki zostają zatrzymane na obserwacjach w związku z tym, że przeprowadzono testy w kierunku grypy oraz anginy. Testy wyszły ujemnie, w związku z tym podjęto badania na koronawirusa - tłumaczy.

Agata Jarymowicz, dyrektor Zespołu Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach, dodała, że jedna z 17-latek spędziła ferie w rejonie północno-zachodnich Włoch. Druga była w Szwajcarii, ale jeździła do Mediolanu na zakupy.

Konferencja w Policach. Dwie uczennice z podejrzeniem koronawirusa
Konferencja w Policach. Dwie uczennice z podejrzeniem koronawirusaOdwołane zajęcia w szkole w Policach (Zachodniopomorskie) i prawie 200 osób objętych kwarantanną - taką decyzję podjął sanepid po tym, gdy dwie uczennice zgłosiły się do lekarza z gorączką i kaszlem. Wykluczono już u nich grypę i anginę, teraz badane są pod kątem koronawirusa. Ferie spędzały we Włoszech. Osoby objęte kwarantanną muszą przebywać w internatach. Została im zapewniona pomoc psychologiczna.

"Dzieci są w dobrych nastrojach, jest psycholog"

Jak powiedziała Jarymowicz, w internacie przy ulicy Siedleckiej przebywa 164 uczniów razem z trzema wychowawcami, a przy ulicy Kresowej 34 uczniów z jednym wychowawcą.

- Dzieci, które są objęte kwarantanną w internacie, są należycie zaopiekowane, przebywają z nimi wychowawcy. Młodzież ma zapewnione całodzienne wyżywienie, bo w budynku, w którym się znajdują, jest kuchnia. Młodzież ma zapewnione wszystkie potrzeby - powiedziała. Dodała, że placówka zapewniła również dzieciom pomoc specjalisty.

Przy ulicy Siedleckiej, gdzie jest więcej dzieci, jeden z wychowawców jest psychologiem, w drugiej placówce nie ma na razie potrzeby takiej pomocy - przekazała Jarymowicz.

Dyrektorka dodała także, że jest w stałym kontakcie z młodzieżą. - Są w dobrych nastrojach, mamy z nimi kontakt i tutaj informacje mam takie, że wszystko odbywa się pozytywnie - przekonuje.

Nie są zamknięci w pokojach, mogą wychodzić na korytarze, ale nie mogą wyjść na zewnątrz. Mają zapewnione między innymi gry.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

Są w szpitalu

Mateusz Iżakowski, p.o. rzecznika prasowego Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie, poinformował, że uczennice z Polic obecnie przebywają na oddziale zakaźnym dla dzieci. Jak mówi, ich stan lekarze określają jako "dobry i zadowalający".

- Próbki od tych młodych ludzi zostaną pobrane i wysłane do badań - mówi Iżakowski. Wyniki powinny być znane w ciągu trzech dni.

W szczecińskim szpitalu przy ul. Arkońskiej z podejrzeniem koronawirusa przebywa łącznie pięć osób.

Decyzja o kwarantannie i zamknięciu szkoły obowiązuje do odwołania.

W związku z decyzją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Policach z 2 marca 2020 r. z godziny 23.00, wychowankowie wraz z wychowawcami Internatów Zespołu Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach przy ul. Siedleckiej 6a i Kresowej 7, zostali objęci kwarantanną – do odwołania. Decyzja ta jest spowodowana podejrzeniem obecności koronawirusa i będzie obowiązywała do czasu wykluczenia jego obecności. Ponadto Zarząd Powiatu w Policach podjął decyzję o odwołaniu zajęć szkolnych w Zespole Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach i zamknięciu wszystkich obiektów szkolnych. Bieżące informacje oraz komunikaty będą zamieszczane na oficjalnych stronach i profilach Powiatu Polickiego i Zespołu Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach. W związku z zaistniałą sytuacją uruchomiono specjalne numery kontaktowe: telefon dla rodziców – 798 847 862

Do odwołania zamknięta jest także szkoła podstawowa nr 6 w Kołobrzegu z powodu podejrzenia koronawirusa u jednej z uczennic. 10-latka także przebywa w szczecińskim szpitalu. Wyniki jej badań mają być znane najpóźniej w środę.

Chodzi o szkołę w Policach (Zachodniopomorskie)

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor:MAK/gp

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości