TVN24 | Pomorze

Z powodu "sprzecznych wniosków" prokuratura chce trzeciej opinii biegłych w sprawie Stefana W.

TVN24 | Pomorze

Autor:
eŁKa/gp
Źródło:
TVN24 Pomorze/PAP
Prokuratura chce trzeciego badania Stefana W.
Prokuratura chce trzeciego badania Stefana W.tvn24
wideo 2/10
tvn24Prokuratura chce trzeciego badania Stefana W.

Jak przekazał w piątek rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk, śledztwo w sprawie zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza jest kontynuowane. Według śledczych konieczna jest kolejna - już trzecia - opinia biegłych w sprawie zdrowia psychicznego Stefana W., któremu zarzuca się zabójstwo.

- Śledztwo zostało przedłużone do 13 kwietnia 2021 roku. Prokurator skierował też do sądu wniosek o przedłużenie stosowania wobec podejrzanego Stefana W. tymczasowego aresztowania - powiedziała gdańska prokurator Grażyna Wawryniuk.

Jednocześnie prokurator poinformowała, że dwa zespoły biegłych wydały w sprawie opinie zawierające odmienną ocenę stanu poczytalności podejrzanego w chwili popełnienia zarzuconego mu zabójstwa.

- Podjęte przez prokuratora czynności nie doprowadziły do wyjaśnienia i wyeliminowania sprzecznych wniosków. Zachodzi konieczność powołania kolejnego zespołu biegłych. Podejmowane są w tym zakresie czynności - informuje rzeczniczka gdańskiej prokuratury.

"Mamo, czy ja naprawdę kogoś zamordowałem? Powiedziałam: tak, Stefan"
"Mamo, czy ja naprawdę kogoś zamordowałem? Powiedziałam: tak, Stefan"Fakty TVN

"Nazywam się Stefan W., siedziałem niewinnie w więzieniu"

Wieczorem 13 stycznia 2019 r. 27-letni Stefan W. podczas gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wbiegł na scenę i zaatakował nożem prezydenta Adamowicza.

Na nagraniach pokazujących zdarzenie widać, jak napastnik przebiegł przez podest i zadał Adamowiczowi kilka ciosów nożem. Po zamachu mężczyzna podnosił w górę ręce w geście zwycięstwa. Zanim został zatrzymany, chodził po scenie.

"Halo, halo. Nazywam się Stefan W., siedziałem niewinnie w więzieniu, Platforma Obywatelska mnie torturowała, dlatego właśnie zginął Adamowicz" - krzyczał ze sceny.

W nocy z 13 na 14 stycznia Adamowicz przeszedł w szpitalu pięciogodzinną operację. Następnego dnia zmarł, nie odzyskując przytomności. Sekcja zwłok wykazała, że miał trzy głębokie rany - jedną w okolicy serca i dwie brzucha.

Stefan W. został zatrzymany tuż po ataku na samorządowca. Postawiono mu zarzut zabójstwa z motywacji zasługującej na szczególne potępienie. Jeśli biegli orzekną, że był poczytalny w chwili zamachu, trafi przed sąd, a za zabójstwo grozi mu dożywotnie więzienie.

Wspomnienie prezydenta Adamowicza
Wspomnienie prezydenta Adamowiczatvn24

Autor:eŁKa/gp

Źródło: TVN24 Pomorze/PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Raporty:
Pozostałe wiadomości