"Nazywano mnie różnie, ale nigdy jeszcze nie nazwano mnie egzotycznym. Dziękuję, Aleksandro"

[object Object]
Aleksandra Dulkiewicz przeprosiła za stwierdzenie "egzotyczni goście"gdansk.pl
wideo 2/5

Aleksandra Dulkiewicz podczas niedzielnej debaty zwróciła się do burmistrza Londynu oraz sekretarz stanu landu Berlin, nazywając ich "egzotycznymi gośćmi". - Nazywano mnie różnie, ale nigdy jeszcze nie nazwano mnie egzotycznym - skomentował z uśmiechem Sadiq Khan. Prezydent Gdańska przeprosiła za "niefortunne słowo".

Debata "Solidarność i pokój. Miasto jako europejska wspólnota" z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbyła się pierwszego września w Europejskim Centrum Solidarności.

Spotkanie rozpoczął Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej. Później na scenie zostali - Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Sadiq Khan, burmistrz Londynu, Sawsan Chebli, sekretarz stanu landu Berlin oraz Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku. Debatę poprowadził Basil Kerski, dyrektor ECS.

W połowie spotkania Dulkiewicz zwróciła się do gości siedzących obok niej.

- 30 lat temu zaczęła się wolna Polska i dzięki tym zmianom weszliśmy do Unii Europejskiej, wcześniej do NATO, i możemy dzisiaj tutaj swobodnie siedzieć i rozmawiać, mieć gości takich egzotycznych, jak wy - powiedziała.

Zaskoczona takim przedstawieniem Sawsan Chebli odpowiedziała uśmiechem, a Basil Kerski szybko dodał: kosmopolitycznych.

- Kosmopolitycznych, ale myślę, że bardzo jestem ciekawa reakcji w Polsce na to, że dzisiaj w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej dwoje muzułmańskich przedstawicieli Europy pochodzących z różnych krajów, którzy mają korzenie nieeuropejskie, są dzisiaj samorządowcami i zobaczcie, jaki to jest przykład dla nas, Polaków, jak bardzo się zmienia Europa, jak bardzo pewnie my się będziemy zmieniać - dodała prezydent Gdańska.

"Za przejęzyczenie osobiście przeprosiłam"

Rozmowa toczyła się dalej. Kiedy padło pytanie do burmistrza Londynu ten, zanim odpowiedział, zwrócił się do Dulkiewicz.

- Nazywano mnie różnie, ale nigdy jeszcze nie nazwano mnie egzotycznym. Dziękuję, Aleksandro - powiedział z uśmiechem Sadiq Khan.

Jeszcze tego samego dnia Dulkiewicz podziękowała na Twitterze uczestnikom debaty i zapewniła, że za "przejęzyczenie" przeprosiła.

- To było niefortunne sformułowanie, za które przede wszystkim adresatów, czyli panią minister i pana burmistrza natychmiast przeprosiłam. Przyjęli to ze śmiechem - powiedziała w rozmowie z TVN24 Dulkiewicz.

- Fala komentarzy, która się rozlała w Polsce też świadczy o tym, że po pierwsze jesteśmy trochę niedojrzali, po drugie, to, że dotyka mnie ta fala głównie ze środowisk prawackich, bo to nie są środowiska prawicowe chyba, świadczy o tym, że szukają różnego sposobu, żeby uderzyć po prostu we mnie - dodała.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: MAK/ ks / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: gdansk.pl/twitter

Pozostałe wiadomości