Gdańsk świętuje 41. rocznicę Porozumień Sierpniowych. "Tamte zdarzenia kończyły wielką epokę podziałów"

Źródło:
TVN24, PAP
Otwarcie Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej
Otwarcie Bramy nr 2 Stoczni GdańskiejTVN24
wideo 2/10
Otwarcie Bramy nr 2 Stoczni GdańskiejTVN24

Mija dokładnie 41 lat od podpisania Porozumień Sierpniowych, które zapoczątkowały przemiany w Polsce i Europie. Lech Wałęsa uroczyście otworzył Bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej. To właśnie z tej bramy w 1980 roku ogłosił on zakończenie protestu i powstanie pierwszego w bloku komunistycznym niezależnego związku zawodowego. Oddzielne uroczystości organizują władze Gdańska razem z Europejskim Centrum Solidarności oraz rządzący z obecnym NSZZ "Solidarność".

Uroczystości z okazji 41. rocznicy Porozumień Sierpniowych rozpoczęły się w Gdańsku po godzinie 10. W obchodach udział biorą między innymi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz bohaterowie tamtych wydarzeń, m.in. Lech Wałęsa, Bogdan Lis i Bożena Rybicka-Grzywaczewska. Obecna jest także wiceszefowa Komisji Europejskiej Věra Jourová.

- Czuliśmy wielkie zwycięstwo, więc trzeba o tym pamiętać, trzeba dziękować tym, którzy w tym uczestniczyli. Trzeba też widzieć, że tamte zdarzenia kończyły wielką epokę podziałów Polski, Europy i świata, na bloki, na granice, na państwa. Technologia, którą zbudowaliśmy, wymagała większych struktur i to ona zmuszała nas do walki, by usunąć bariery w kierunku rozwoju - mówił podczas uroczystości Lech Wałęsa.

Dodał też, w jakim miejscu, jego zdaniem, jest obecnie Polska. - Wtedy walczyliśmy nie z Kiszczakiem, z Jaruzelski, z ubekami. Walczyliśmy z systemem o inny system - podkreślał Wałęsa.

Gdańsk świętuje 41. rocznicę Porozumień Sierpniowych zdjęcia organizatora

Uroczyste otwarcie Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej

- Ja im mówiłem często, wy jesteście takie łobuzy, bo system wam na to pozwala, jak będzie inny system, to wam nie pozwoli na takie działania i udało się. A dzisiaj musimy powiedzieć tak, system mieliśmy i jeszcze go mamy, ale niektórzy niszczą ten system, zaczęli tak średnio, zaczęli od uwag, które widzieli w moim działaniu. Mnie też przeszkadzało wiele instytucji, jak byłem prezydentem, ale ja bym nie wpadł na pomysł, by to likwidować. A oni wpadli na pomysł, co przeszkadza to usuwać. Na razie mieli zamiar tylko jedną rzecz usunąć, tylko z tym usuwaniem to jest tak, że jak jedną usuniesz, to musisz drugie usuwać i tak usuwają, aż zniszczą nasze zwycięstwo - dodawał.

Stwierdził również, że "wtedy walczyliśmy o system z systemem, a teraz walczymy z ludźmi, którzy niszczą ten nasz pomysł".

Jak co roku, Wałęsa uroczyście otworzył Bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej. To właśnie z Bramy nr 2 Lech Wałęsa ogłosił zakończenie protestu i powstanie pierwszego w bloku komunistycznym niezależnego, od władz i komunistycznej partii, związku zawodowego.

Uroczyste otwarcie Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiejgdansk.pl

Premier: Solidarność to największy ruch społeczno-narodowy w historii świata

Do 41. rocznicy Porozumień Sierpniowych odniósł się w mediach społecznościowych również premier Mateusz Morawiecki.

"Powiedzieć o Solidarności, że to był jedynie związek zawodowy to powiedzieć zdecydowanie za mało" – napisał szef rządu. I, w swoim wpisie, dodał: "Solidarność to największy ruch społeczno-narodowy w historii świata. To ruch, który miał na celu wywalczenie godnego życia w niepodległym i suwerennym państwie, a którego ideały i dziedzictwo realizujemy dziś w Polsce".

Jedna rocznica, oddzielne obchody

To kolejny już rok, kiedy Miasto Gdańsk z częścią legendarnych działaczy Solidarności i obecny NSZZ "Solidarność" świętują oddzielnie. Poniżej program uroczystości.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

MIASTO GDAŃSK:

Po otwarciu bramy uroczystości organizowane przez Miasto Gdańsk przeniosły się do Europejskiego Centrum Solidarności, gdzie zaplanowane są spotkania, wystawy i debaty.

O godzinie 11 przy wystawie stałej ECS odbędzie się "Spacer z uczestnikiem wydarzeń". Oprowadzać będzie między innymi prof. Wojciech Kubiński, anglista, który od ponad 40 lat pracuje na Uniwersytecie Gdańskim. Miał 28 lat, kiedy zgłosił się jako wolontariusz do obsługi I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność", aby tłumaczyć konsekutywnie.

Kolejny spacer odbędzie się o godzinie 13. Tym razem oprowadzać będzie Julian Golak, drukarz, wydawca, nauczyciel i samorządowiec, działacz opozycji w okresie PRL. O godzinie 14 z kolei przewodnikiem będzie Krzysztof Kasprzyk, literat, nauczyciel, publicysta, działacz opozycyjny w czasach PRL.

Na wszystkie spotkania obowiązują wcześniejsze zapisy. 

O godzinie 12 w ogrodzie zimowym ECS zostanie ogłoszona Nagroda Dziedzictwa Europejskiego Europa Nostra. O tej godzinie odbędzie się również wykład "Etyka Solidarności. Refleksja w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych". Udział w tej uroczystości weźmie między innymi Żanna Niemcowa, rosyjska dziennikarka, aktywistka społeczna, która po licznych pogróżkach w mediach społecznościowych wybrała emigrację polityczną. To córka Borisa Niemcowa - polityka, działacza demokratycznego, obrońcy praw człowieka, zwolennika liberalnych reform gospodarczych i przeciwnika aneksji Krymu przez Rosję, zastrzelonego w centrum Moskwy przez nieznanych sprawców.

Na godzinę 17 w ECS zaplanowano uroczystość wręczenia Medali Wdzięczności.

O godzinie 18 ma odbyć się marsz "Porozumienie 2021", którego inicjatorami są sygnatariusze Porozumienia Gdańskiego. Zebrani ruszą spod pomnika Jana III Sobieskiego do historycznej stoczniowej Bramy nr 2.

O godzinie 19 zaplanowany jest "Wiec dla Europy. Głęboko czujemy wspólnotę naszych losów". Wystąpią między innymi laureaci Medalu Wdzięczności, wiceszefowa Komisji Europejskiej Věra Jourová, Aleksandra Dulkiewicz, Jacek Karnowski, Adam Bodnar, Bożena Rybicka-Grzywaczewska, przedstawiciele społeczności migranckiej z Białorusi, Ukrainy i Rosji.

Z kolei o godzinie 20.30 zaplanowano na Dworze Artusa inaugurację wystawy poświęconej majorowi Henrykowi Sucharskiemu z udziałem prezydent Aleksandry Dulkiewicz.

Szczegółowy program obchodów 41. rocznicy Porozumień Sierpniowych w Gdańsku można znaleźć na stronie gdansk.pl.

Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej imWikipedia CC BY SA 3.0

NSZZ "Solidarność":

Oddzielnie obchody organizuje obecny NSZZ "Solidarność".

O godzinie 11 w sali BHP odbędzie się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej z lat 1956-1989. W imieniu Prezydenta Andrzeja Dudy wręczy prezes IPN Karol Nawrocki.

Na godzinę 12.30 zaplanowano złożenie kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II i Ronalda Reagana, a o godzinie 13 – złożenie kwiatów pod pomnikiem Anny Walentynowicz.

Na Placu Solidarności o godzinie 13.30 odbędzie się otwarcie wystawy plenerowej "TU rodziła się Solidarność". Uroczystego otwarcie dokona Prezes IPN Karol Nawrocki.

O godzinie 14 w Sala BHP Stoczni Gdańskiej zaplanowane jest spotkanie rocznicowe dla zaproszonych gości, wręczenie uczniom stypendiów NSZZ "Solidarność".

O godzinie 16 zaplanowane są uroczystości na placu Solidarności w Gdańsku oraz złożenie kwiatów koło Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej.

Uroczysta msza święta odbędzie się w Bazylice p.w. św. Brygidy o godzinie 17.

Program tych uroczystości z okazji 41. rocznicy Porozumień Sierpniowych można znaleźć na stronie solidarnosc.gda.pl.

Zapoczątkowali koniec komunizmu w Polsce

Dokładnie 41 lat temu, 31 sierpnia 1980 roku, o godzinie 17 w sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisane zostało porozumienie między Komisją Rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym, reprezentującym ponad 700 zakładów z całej Polski.

Sierpień '80. "Bohaterowie rośli nam z godziny na godzinę"

Delegacja rządowa zgodziła się m.in. na utworzenie nowych, niezależnych, samorządnych związków zawodowych, prawo do strajku, budowę pomnika ofiar Grudnia 1970, transmisje niedzielnych mszy św. w Polskim Radiu i ograniczenie cenzury. Przyjęto też zapis, że nowe związki zawodowe uznają kierowniczą rolę PZPR w państwie.

Porozumienie, które podpisali przewodniczący MKS Lech Wałęsa i wicepremier Mieczysław Jagielski, w konsekwencji doprowadziło do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej. Porozumienia Sierpniowe i powstanie Solidarności stały się początkiem przemian 1989 roku.

Tablice z 21 postulatami strajkujących Wikipedia / ecs.gda.pl

Autorka/Autor:MAK/ tam

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: zdjęcia organizatora

Pozostałe wiadomości

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

W Kraju Zabajkalskim w Rosji w niedzielę zderzyły się dwa pociągi towarowe. Wykoleiły się 42 wagony z węglem - podała Prokuratura do spraw Transportu Wschodniosyberyjskiego. Przyczyny zdarzenia są wyjaśniane.

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Źródło:
Interfax, tvn24.pl

Śmigłowiec pogotowania ratunkowego uderzył w szpital i roztrzaskał się o ziemię. Zginęły cztery osoby. Do tragedii doszło w niedzielę w południowo-zachodniej Turcji.

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Pracownik stacji paliw w Markach został poszkodowany w trakcie napadu. Policja poszukuje sprawcy tego zdarzenia. Nieoficjalnie ustaliliśmy, że mężczyzna został zaatakowany ostrym narzędziem.

Napad na stację paliw w Markach. Pracownik raniony ostrym narzędziem

Napad na stację paliw w Markach. Pracownik raniony ostrym narzędziem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Podczas świątecznego dnia przeciętny Polak zje sześć tysięcy kalorii, a niektórzy nawet 10 tysięcy – wskazuje profesor Danuta Figurska–Ciura z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zapotrzebowanie dla zdrowego, dorosłego człowieka o masie 60-70 kilogramów to około dwa tysiące kalorii dziennie.

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone będą chciały przejąć kontrolę nad Kanałem Panamskim, jeśli uznają, że Panama nie przestrzega warunków traktatu z 1977 roku o statusie prawnym tego szlaku wodnego - ostrzegł na platformie Truth Social prezydent elekt Donald Trump. Chodzi między innymi o pobieranie przez władze Panamy zbyt wysokich opłat za korzystanie z kanału.

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Źródło:
PAP, Voice of America 

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Premier Słowacji Robert Fico może w poniedziałek pojechać do Moskwy, żeby spotkać się z Władimirem Putinem - przekazał w piątek prezydent Serbii Aleksandar Vuczić na antenie jednej z serbskich stacji radiowych. Tematem rozmów ma być kwestia gazu i kończącej się umowy na tranzyt tego surowca z Rosji przez Ukrainę.

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Źródło:
PAP

Na Kamczatce został odnaleziony samolot An-2, który zniknął z radarów trzy dni temu. Na jego pokładzie znajdowały się trzy osoby. Wszyscy żyją - oznajmił w niedzielę Siergiej Lebiediew, regionalny minister do spraw sytuacji nadzwyczajnych.

Samolot zniknął nad Kamczatką. Po trzech dniach znaleźli załogę

Samolot zniknął nad Kamczatką. Po trzech dniach znaleźli załogę

Źródło:
RBK, Izwestija, Kam24

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Rosnące temperatury sprawiają, że liczba dni, w których możemy cieszyć się opadami śniegu, zmniejszają się z roku na rok. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy taki dzień nadchodzi, cieszymy się z każdego płatka śniegu. Można wtedy lepić bałwana, pójść na sanki czy na narty. A wy lubicie gdy otacza nas biała pokrywa śniegu czy raczej preferujecie jesienną aurę? Pokażcie nam wasze zimowe dni! Czekamy na wasze filmy i zdjęcia.

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Źródło:
Kontakt24

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl