Dym i huk. 21 wystrzałów z "Błyskawicy"

Aktualizacja:
Salut armatni w rocznicę uchwalenia Konstytucji
Salut armatni w rocznicę uchwalenia Konstytucji
TVN24
TVN24Salut armatni z pokładu ORP "Błyskawicy"

W piątkowe przedpołudnie w Gdyni historyczny niszczyciel ORP "Błyskawica" oddał salut armatni. W ten sposób Marynarka Wojenna uczciła 222. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Okręt można też zwiedzać.

W piątkowe przedpołudnie przed ORP "Błyskawicą" ustawiło się sporo mieszkańców i turystów. Większość nie bez powodu wyposażona była w aparaty fotograficzne, bo tego dnia odbył się niecodzienny salut armatni, złożony z 21 wystrzałów oddanych z pokładu tego historycznego niszczyciela.

Ta niecodzienna atrakcja została przygotowana specjalnie z okazji narodowego święta.

– Zarówno załoga okrętu, jak i cała Marynarka Wojenna uczci w ten sposób rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja – zapowiadał Piotr Wojtas, oficer prasowy 3 Flotylli Okrętów Marynarki Wojennej.

Co można będzie zobaczyć?

Od początku długiego weekendu, można ponownie zwiedzać "Błyskawicę".

- To bardzo atrakcyjna trasa, wiedzie najpierw na śródokręcie, obok potrójnej wyrzutni torpedowej kalibru i przekroju torpedy parogazowej powojennej produkcji oraz podwójnej armaty przeciwlotniczej "Bofors" – wyjaśnił Wojtas.

Dalej przejdziemy w pobliżu burtowych miotaczy bomb głębinowych. Na rufie eksponowana jest wieża artylerii głównej, miny kontaktowe oraz dwie zrzutnie bomb głębinowych.

- Przed armatą nr 3 umieszczono tablice okolicznościowe, ofiarowane przez władze miasta Cowes na pamiątkę obrony mieszkańców przed niemieckim nalotem w dniu 5 maja 1942 r. – tłumaczył Wojtas. Jak wyjaśnia, ewenementem na skalę światową jest przeprowadzenie trasy zwiedzania przez wnętrze jednego z kotłów parowych. - Po wyjściu na pokład skręca się ku części dziobowej, w której znajduje się uzbrojenie artyleryjskie i urządzenia kotwiczne – dodał.

Godziny i ceny zwiedzania

Niszczyciel-muzeum ORP „Błyskawica" jest pamiątką narodową, jedynym ocalałym okrętem zbudowanym przed II wojną światową. Miejscem postoju ORP „Błyskawica" jest Nabrzeże Pomorskie w basenie nr 1 portu w Gdyni, na przedłużeniu skweru Kościuszki. Przez cały długi weekend majowy okręt będzie można również zwiedzać w godzinach 10.00 - 12.30 (w piątek do 11.30) oraz 14.00 - 16.30.

Dotychczas, przez 37 lat, pokład okrętu-muzeum odwiedziło 5 milionów 824 tysiące 841 osób. Ceny biletów: normalny - 10 zł, ulgowy - 6 zł, rodzinny - 20 zł. Wstęp wolny dla żołnierzy i dzieci do lat 7. Obsługa przewodnicka 20 zł (25 zł w języku angielskim i rosyjskim) od grupy maksymalnie 25-osobowej.

Od maja ORP "Błyskawicę" można zwiedzać
Od maja ORP "Błyskawicę" można zwiedzać tvn24
"Błyskawica" zaprasza 3 maja
"Błyskawica" zaprasza 3 majatvn24

Autor: aja/mz / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości