Trójmiasto

Trójmiasto

Złote Lwy dla "Idy" Pawlikowskiego, Srebrne dla Szumowskiej i Pieprzycy

Tak jak się spodziewano, "Ida" Pawła Pawlikowskiego – opowieść o młodej zakonnicy, odkrywającej historię swojego pochodzenia i tragiczne losy rodziny - zdobyła Grand Prix 38. edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Srebrne Lwy przypadły filmom "W imię…" i "Chce się żyć". Nagroda Specjalna Jury trafiła w ręce Kasi Rosłaniec za film "Bejbi blues" i Sławomira Fabickiego za film "Miłość".

Polański: Po to się filmy robi, żeby je ludzie oglądali

- Pierwsza reakcja publiczności jest niesłychanie ważna, a dla mnie to ma specjalny wydźwięk - pokazywanie filmu polskiej publiczności. Powrót w pewnym sensie do korzeni - mówił w rozmowie z dziennikarką Dzień Dobry TVN reżyser Roman Polański. Jego film "Wenus w futrze" pokazano publiczności zgromadzonej na Festiwalu Filmowym w Gdyni. - Wydaje mi się, że reakcja była taka, jakiej mogłem się spodziewać, a nawet więcej - cieszył się reżyser.

Siatkarski "dortmund" ruszy na ulice Gdańska

W najbliższych dniach na ulice Gdańska wyjedzie specjalnie oklejony tramwaj. Pojazd popularnie zwany "dortmundem" będzie promował zbliżające się Mistrzostwa Europy w siatkówce mężczyzn, które rozgrywane będą m.in. na Ergo Arenie i w Hali Sportowo-Widowiskowej w Gdyni.

Czekając na werdykt jurorów. Nie mają łatwego zadania

Dziś poznamy laureatów 38 edycji FPFF w Gdyni. Za faworyta uchodzi "Ida" Pawła Pawlikowskiego. Film zdobył już m.in. Nagrodę Dziennikarzy i nagrodę Don Kichota-klubów filmowych. W czołówce na giełdzie dziennikarskiej plasują się też tytuł, na punkcie którego oszalała gdyńska publiczność - "Chce się żyć" Macieja Pieprzycy oraz nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej obraz Andrzeja Jakimowskiego "Imagine". Jurorzy nie mają łatwego zadania.

"Spojrzałem w okno i zobaczyłem na polu roztrzaskany śmigłowiec"

- Śmigłowiec wyglądał jakby zepsuły mu się silniki i szukał tutaj miejsca tak, by nie spaść na budynki - tak chwile przed katastrofą prywatnego śmigłowca Robinson R44 relacjonował jeden ze świadków zdarzenia. W wypadku, do którego doszło w piątek rano w okolicach miejscowości Wygonin (Pomorskie), zginęła cała trzyosobowa załoga.

13 par powiedziało sobie "tak" w piątek trzynastego

Postanowili przełamać stereotyp i pokazać, że piątek trzynastego wcale nie musi być pechowy. Anna i Karol powiedzieli sakramentalne "tak" w piątek 13 września dokładnie o godzinie 13:13 w Urzędzie Stanu Cywilnego w Gdańsku. Łącznie tego dnia ślub wzięło 13 par.

Śmigłowiec spadł na ziemię i stanął w ogniu. Zginęły trzy osoby

W okolicach miejscowości Wygonin (woj. pomorskie) rozbił się śmigłowiec. Po uderzeniu w ziemię stanął w ogniu. Na miejscu zginęła cała załoga, trzy osoby, które nim leciały. Jak informuje urząd miasta w Gdańsku, wśród ofiar jest biznesmen Krzysztof Mielewczyk, mąż posłanki PiS Doroty Arciszewskiej. Sprawę przejęła prokuratura okręgowa.

Nożownik zaatakował dwie osoby

Najpierw ranił 19-latka nożem w twarz, a później 40-letniej kobiecie rozciął nożem rękę, ukradł torebkę z dokumentami i uciekł. Policja zatrzymała w tej sprawie 39-letniego mężczyznę, który usłyszał zarzuty dokonania rozboju i uszkodzenia ciała.

Wygrał licytację, prowadził okręt podwodny

Adam Kowalewski 29-latek spod z Częstochowy wylicytował rejs okrętem podwodnym za 40 tys. zł. podczas tegorocznej edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po dobie spędzonej pod wodą na ląd wrócił z uśmiechem i pozytywną energią.

"Kierowcy nie przestrzegają zasad. Boję się jeździć po ulicach"

Aż 107 znaków przypominających kierowcom samochodów, że należy zachować bezpieczny odstęp od rowerzystów, pojawiło się na gdańskich drogach. - Kierowcy nie przestrzegają tych zasad, dlatego my nie mamy odwagi jeździć po ulicach - przyznają gdańscy rowerzyści. Znaki mają to zmienić.

Na ratunek "bałtyckim delfinom". Na Helu działa "Dom morświna"

Kiedyś oblegały polskie wybrzeża, teraz walczą o przetrwanie. "Bałtyckim delfinom" grozi wyginięcie. By temu zapobiec na początku września na Półwyspie Helskim otworzono "Dom morświna". Badacze mają nadzieję, że projekt pomoże w ochronie zagrożonego gatunku.

Nie zamkną mostu w Sobieszewie, ale i tak będą utrudnienia

Mieszkańcy Wyspy Sobieszewskiej mogą odetchnąć z ulgą. Drogowcy zrezygnowali bowiem z zamknięcia mostu pontonowego w Sobieszewie, planowanego w dniach 16-19 września. Zapowiedzieli jednocześnie, że do końca września most nie będzie już zamykany, jednak wszyscy korzystający z przeprawy będą musieli liczyć się z utrudnieniami.

50 tys. ton bomb i pocisków zanieczyszcza Bałtyk

W 50 tys. ton bomb i pocisków, które trafiły do Bałtyku po II wojnie światowej, znajduje się około 15 tys. ton substancji chemicznych. Część pocisków skorodowała, a na samej Głębi Gotlandzkiej morze zanieczyszcza już 8 tys. obiektów - ustalili europejscy badacze.

Szpital na Zaspie bez dyrektora. "Utrata zaufania"

Zarząd województwa pomorskiego we wtorek wybierze nowego dyrektora Szpitala Specjalistycznego Św. Wojciecha w Gdańsku-Zaspie. W poniedziałek stanowisko straciła Krystyna Grzenia z powodu "utraty zaufania". Nie oznacza to jednak że straci pracę, bo jest w tzw. okresie ochronnym przed emerytalnym.

Gdańsk kupił Biblię za 25 tys. euro

Do zbiorów PAN Biblioteki Gdańskiej trafiła w środę XVIII-wieczna Biblia, należąca do rodziny von Gralath, zasłużonej dla historii Gdańska. Została ona zakupiona przez władze Gdańska od zamieszkałej we Florencji spadkobierczyni rodu Arianne Donati von Gralath.

Wyszkowski nie musi płacić za przeprosiny Wałęsy

Sąd Rejonowy w Sopocie oddalił w środę powództwo Lecha Wałęsy przeciwko byłemu działaczowi Wolnych Związków Zawodowych Krzysztofowi Wyszkowskiemu. Były prezydent żądał zwrotu 24 tys. zł - kosztów jakie poniósł za emisję oświadczenia wyemitowanego w TVN, w którym Wyszkowski przeprosił go za zarzucenie mu współpracy z SB.

Festiwal w Gdyni więcej niż dobry. Pokoleniowa "zmiana warty"

Po dwóch dniach konkursowych pokazów na festiwalu w Gdyni najwięcej mówi się o nagrodzonych już za granicą tytułach: ”Papuszy” Krauzów i „Płynących wieżowcach” Tomasza Wasilewskiego. Drugi z nich, z racji wątku homoseksualnego potraktowanego śmiało, postrzegany jest niesłusznie w kategoriach sensacji. Wydarzeniem była też premierowa prezentacja zwiastuna "Jacka Stronga" Pasikowskiego.