Sanepid wciąż aktualizuje listę kąpielisk zamkniętych z powodu sinic. Obecnie otwarte są wszystkie w Gdańsku i w południowej części Sopotu. Czerwone flagi wciąż wiszą jednak na 20 plażach.
Pomorski Państwowy Inspektor Sanitarny poinformował, że z powodu sinic zamknięte są pomorskie kąpieliska:
Gdynia Orłowo
Gdynia Redłowo
Gdynia Babie Doły
Gdynia Śródmieście
Sopot K-22
Sopot - Park Północny II
Sopot - Park Północny I
Sopot-Hotel Haffner-Esentra
Sopot-Hotel Sopot-Beach Club
Sopot-Kamienny Potok-Koliba
Kąpielisko Jurata "Międzymorze"
Kąpielisko Jastarnia "Leśna"
Kąpielisko Jastarnia "Zdrojowa"
Kąpielisko Jastarnia "Nadmorska- Plażowa"
Kąpielisko Jastarnia "Ogrodowa"
Kąpielisko Kuźnica "Kościół"
Chałupy wejście nr 21
Jezioro Żarnowieckie - Przystań w Nadolu
Od ubiegłego czwartku z powodu sinic zamknięte były też zachodniopomorskie kąpieliska w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim i kąpielisko miejskie w Gryficach. W niedzielę 28 lipca rano otworzono kąpielisko w Stepnicy.
Do tego od 19 lipca zamknięte wciąż jest kąpieliska w Mikoszewie. Jak informował Tomasz Augustyniak, pomorski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny w Gdańsku, "jest problem z jakimś zanieczyszczeniem mikrobiologicznym. Prawdopodobnie coś zostało wylane z jakiegoś pływającego obiektu. Obecnie to monitorujemy".
W sumie w północnej części kraju zamkniętych jest 20 kąpielisk.
Sanepid podkreśla, że sytuacja w każdej chwili może ulec zmianie. Wiatr i prądy morskie mogą spowodować, że skupiska sinic się przemieszczą. W efekcie zamknięte kąpieliska mogą zostać otwarte, a te dotąd czynne – zamknięte.
Obecnie warunki atmosferyczne są idealne do zakwitu sinic - jest gorąco. W wyniku tego od tygodnia obserwowany jest stały wzrost występowania sinic na Pomorzu.
W zeszłym roku w lipcu z powodu sinic w najgorszym momencie zamkniętych było 50 plaż. Jak komentowali wtedy specjaliści, ostatnie tak silne zakwity zaobserwowali 12 lat wcześniej.
Kąpieliska zamknięte przez sinice:
Sinice mogą być niebezpieczne dla człowieka
Wykwitom sinic sprzyja duże nasłonecznienie, wysoka temperatura wody oraz brak silnego wiatru. Wytwarzają one niebezpieczne toksyny, dlatego należy wystrzegać się kąpieli w wodzie, gdzie są obecne. Jeśli jednak się na to zdecydujemy, to musimy liczyć się z poważnymi konsekwencjami.
Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny ostrzega wszystkich użytkowników kąpieli w kąpieliskach i miejscach okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli, że nie należy korzystać z kąpieli w wodach, które są mętne i mają zmienioną barwę oraz ewentualnie zapach! Mętna woda o zmienionej barwie może świadczyć o zakwicie sinic. Wytwarzające przez sinice toksyny są groźne dla zdrowia człowieka. Istnieje możliwość wystąpienia podrażnień skóry oraz dolegliwości ze strony układu oddechowego i pokarmowego. www.wsse.gda.pl
Sinice nie są glonami, a prostymi mikroorganizmami. Zieloną barwę zawdzięczają chlorofilowi niezbędnemu do fotosyntezy. Ich naturalnym środowiskiem jest woda zarówno słodka, jak i słona. Szczególną właściwością tych bakterii jest zdolność do przyswajania azotu z atmosfery, przetwarzanego następnie w azotyny i azotany. Ta cecha pozwala im bytować w różnorodnych środowiskach.
Wykwit sinic, podczas którego uwalniają się trucizny, zależy od kilku czynników. Podstawowe znaczenie mają jednak odpowiednio duże nasłonecznienie i temperatura wody przekraczająca 18 stopni Celsjusza, a także brak silnego wiatru. Kolejnym czynnikiem jest eutrofizacja Bałtyku, czyli proces wzbogacania zbiorników wodnych w pierwiastki biofilne, skutkujący wzrostem trofii, czyli żyzności wód.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: MAK/ eŁKa/ ks/gp / Źródło: TVN24/PAP
Źródło zdjęcia głównego: ESA/Copernicus