Znak "PW" ma być chroniony. "Jak ktoś by chciał, to na pośladkach też bym wytatuował"

Powstańcza kotwica pod ochroną
Powstańcza kotwica pod ochroną
tvn24
tvn24Znak powstania warszawskego będzie chroniony prawem

Powszechnie znany i czasami nadużywany. Znak Polski Walczącej - stylizowana kotwica - już niedługo objęty będzie prawną ochroną, podobnie jak inne symbole narodowe. Bardzo krótką ustawę uchwalono w czerwcu, a prezydent uroczyście podpisał ją w środę.

Prezydent Komorowski podpisał w środę ustawę o ochronie tego znaku. - Na pewno wstrzyma jakieś niewłaściwe użytkowanie i posługiwanie się tym symbolem. On dla nas jest święty, no po prostu - mówi o decyzji prezydenta Zbigniew Galperyn, powstaniec.

"Jak ktoś by chciał, to na pośladkach też bym wytatuował"

Znak Polski Walczącej to jeden z najbardziej popularnych patriotycznych motywów tatuaży.

Tatuażystów nie przekonuje, że ustawa wprowadza jakieś ograniczenia. - Jak ktoś by chciał, to na pośladkach też bym wytatuował - mówi jeden z nich. Ustawa jest bardzo krótka i bardzo ogólna. Można w niej przeczytać, że "Znak Polski Walczącej (...) stanowi dobro ogólnonarodowe i podlega ochronie należnej historycznej spuściźnie Rzeczypospolitej Polskiej". Ale co to właściwie znaczy? Gdzie znak będzie mógł się pojawiać, a gdzie nie? Kto będzie o tym decydował? Prawnicy uważają, że w przypadku symbolu powstania warszawskiego używane będą rozwiązania podobne do tych, które chronią flagę i godło.

Kotwica jak godło

Charakterystyczna kotwica jako znak Polski Walczącej została wybrana w konspiracyjnym konkursie ogłoszonym w 1942 roku przez Biuro Informacji i Propagandy Komendy Głównej Armii Krajowej. Podczas okupacji znak symbolizujący walkę o niepodległość malowano na budynkach związanych z powstaniem warszawskim i walkami toczonymi w czasie drugiej wojny światowej. Dlatego ustawa dotycząca znaku była przez powstańców wyczekiwana. - Jest jego ochrona tak jak sztandaru, tak jak innych symboli narodowych - cieszy się Galperyn.

Autor: dln//rzw/zp / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości