Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka zarekomendowała dwie poprawki do projektów reformujących Trybunał Konstytucyjny zgłoszone przez klub Koalicji Obywatelskiej w drugim czytaniu. Sejm ma głosować nad przyjęciem obu projektów na bieżącym posiedzeniu.
Komisja negatywnie zaopiniowała złożone przez PiS wnioski o odrzucenie projektu ustawy o TK oraz projektu zawierającego przepisy wprowadzające reformę. Poparcia komisji nie uzyskała również złożona przez Lewicę poprawka wprowadzająca zmiany do procedury wyboru sędziów TK przez Sejm.
Rekomendowane poprawki KO przywracają pierwotny zapis w projekcie, zgodnie z którym składy orzekające w sprawach dyscyplinarnych w Trybunale losuje się spośród sędziów TK i sędziów TK w stanie spoczynku.
Podczas prac po pierwszym czytaniu dopisano do tego przepisu zastrzeżenie, że sędziowie w stanie spoczynku muszą wyrazić zgodę na udział w takim losowaniu. W środę po dyskusji posłowie opowiedzieli się za powrotem do poprzedniego brzmienia.
Druga z rekomendowanych poprawek przywraca przywileje dla pracowników Kancelarii TK w przypadku ich przechodzenia do innych zawodów prawniczych.
Z kolei poprawka Lewicy zakładała, że jeśli wyboru sędziego TK nie uda się uzyskać większością trzech piątych głosów w terminie dwóch miesięcy od zakończenia kadencji sędziego, Sejm dokonuje tego wyboru bezwzględną większością głosów. Posłowie z komisji uznali jednak jednogłośnie, że taki zapis byłby "niezgodny z celem ustawy".
CZYTAJ TAKŻE: W Sejmie o Trybunale, który "zżera choroba zwana PiS". "Ubolewam, że wyszedł pan poseł Kaczyński"
Reforma Trybunału Konstytucyjnego
Sejm ma głosować nad przyjęciem obu projektów na bieżącym posiedzeniu w tym tygodniu. We wtorek przeprowadził debatę w drugim czytaniu nad projektami.
Projekty razem z przyjętą już uchwałą Sejmu i propozycją zmiany konstytucji stanowią pakiet - prezentowanej jeszcze na początku marca przez ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Adama Bodnara i polityków rządzącej koalicji - kompleksowej zmiany TK.
Po wprowadzeniu reformy moc utraciłyby trzy ustawy odnoszące się do funkcjonowania Trybunału - o statusie sędziów TK, o organizacji i trybie postępowania przed TK oraz przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed TK.
Jednocześnie - jak zapisano w projekcie zawierającym przepisy wprowadzające reformę - wydane w ostatnich latach wyroki TK w składzie z udziałem "osób nieuprawnionych do orzekania" są "nieważne i nie wywierają skutków".
Obok unieważnienia niektórych wyroków, w projekcie przepisów wprowadzających reformę TK przewidziano w odniesieniu do obecnych sędziów TK, że po wejściu nowych przepisów w życie mogliby oni złożyć oświadczenia, że przechodzą w stan spoczynku. "Możliwość przejścia w stan spoczynku (...) nie dotyczy osoby nieuprawnionej do orzekania" - głosi projekt.
Według tego projektu obowiązki prezesa TK przejąłby sędzia o najdłuższym stażu sędziowskim, zaś Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK miałoby przedstawić prezydentowi kandydatów na prezesa.
Z kolei według projektu ustawy o TK zwiększyłyby się kompetencje Zgromadzenia Ogólnego Sędziów TK. Poszerzony miałby też zostać krąg podmiotów mogących zgłaszać kandydatów na sędziów TK. Istotną zmianą byłoby też rozszerzenie zakresu rozpoznawania skarg konstytucyjnych.
Równolegle w Senacie toczą się prace nad projektem zmiany konstytucji dotyczącym TK. Tam również, w komisji ustawodawczej, zostało w początkach lipca przeprowadzone wysłuchanie publiczne dotyczące planowanych zmian.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24