Czeka nas bardzo duża zmiana – zarówno w kwestii rozwiązań legislacyjnych, jak i technologicznych – przekazał wiceminister spraw wewnętrznych Tomasz Szubiela podczas konferencji dotyczącej nowego Systemu Rejestrów Państwowych. Ministerstwo opublikowało spot, w którym przypomina, że od 1 marca wniosek o wydanie dowodu osobistego oraz aktu stanu cywilnego będzie można odebrać w dowolnym urzędzie. Łatwiej będzie o ślub poza urzędem stanu cywilnego i nazwanie dziecka obcobrzmiącym imieniem.
Do tej pory każda gmina pracowała na odrębnym systemie. Urzędnicy nie mieli dostępu do wszystkich danych zawartych m.in. w zbiorze PESEL czy ewidencji dowodów osobistych. Mogli korzystać tylko z informacji, które dotyczą mieszkańców ich gminy.
Gdy 1 marca ruszy System Rejestrów Państwowych (SRP), urzędnicy i uprawnione instytucje będą miały dostęp do wszystkich informacji zgromadzonych w kluczowych rejestrach państwowych. Będą korzystać z systemu za pomocą aplikacji ŹRÓDŁO.
- Ten projekt jest nie tylko dla administracji, ale przede wszystkim dla obywatela. Z jego wdrożenia będzie wynikało szereg korzyści, a data 1 marca to nie koniec – to dopiero początek projektu – przekazał Tomasz Szubiela odpowiadający w MSW za nadzór nad wdrożeniem nowych systemów teleinformatycznych. Dodał, że system był wielokrotnie sprawdzany i MSW "ma poczucie, że jest dobrze przygotowane do tego wyzwania".
Podstawową korzyścią z wprowadzanych zmian jest tzw. odmiejscowienie. Dzięki temu sprawy związane z dowodami osobistymi czy aktami stanu cywilnego załatwimy w dowolnym urzędzie na terenie całego kraju.
Obce imiona, łatwiej o ślub w plenerze
Od 1 marca wprowadzony zostanie również nowy wzór dowodu osobistego. Dokument tożsamości nie będzie już zawierał informacji o kolorze oczu i wzroście, ani skanu podpisu posiadacza. Zniknie również adres zameldowania – nie będzie więc trzeba wymieniać dowodu przy zmianie miejsca zameldowania. Uproszczony zostanie również wniosek o dowód osobisty.
Zacznie również obowiązywać nowa ustawa - Prawo o aktach stanu cywilnego. Dzięki jednej ze zmian rodzice będą mogli nazwać dzieci obcobrzmiącymi imiona. Wciąż będzie obowiązywał przepis mówiący, że można nadać maksymalnie dwa imiona. Rodzice przy ich wyborze będą musieli pamiętać, że nie mogą być zdrobniałe, uwłaczające ani ośmieszające.
Ponadto przepisy umożliwią zawarcie małżeństwa poza urzędem stanu cywilnego. Obecnie małżeństwo można zawrzeć w innym miejscu jedynie w szczególnych przypadkach - np. gdy jedno z przyszłych małżonków przebywa w szpitalu lub w zakładzie karnym.
Autor: js/ja / Źródło: tvn24.pl