Z naszych badań wynika, że prawie 40 procent uczniów myślało o podjęciu próby samobójczej, co dziesiąte dziecko podjęło taką próbę - mówiła w "Faktach po Faktach" dziennikarka i prezeska Fundacji Unaweza Martyna Wojciechowska, nawiązując do raportu opublikowanego przez jej fundację. Specjalistka psychologii klinicznej Anna Jakubowska-Winecka wskazywała zaś, że "jest częstsza rozpoznawalność różnych problemów, bo jest większa świadomość tych problemów".
Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.
Fundacja Unaweza, założona przez dziennikarkę, działaczkę społeczną i podróżniczkę Martynę Wojciechowską, opublikowała raport o zdrowiu psychicznym młodych ludzi. Wynika z niego, że co trzeci uczeń ma objawy depresji, co piąty nie ma chęci do życia, a prawie dziewięć procent podjęło próbę samobójczą.
O tym badaniu rozmawiały w "Faktach po Faktach" w TVN24 prezeska zarządu Fundacji Martyna Wojciechowska oraz doktor nauk humanistycznych Anna Jakubowska-Winecka, specjalistka psychologii klinicznej i kierowniczka Zakładu Psychologii Zdrowia Instytutu "Pomnik" - Centrum Zdrowia Dziecka.
Wojciechowska: nasze dzieci bez wątpienia są w tej chwili w wielkim kryzysie
Wojciechowska przekazała, że "wzięło udział w badaniu ponad 180 tysięcy młodych osób w wieku od 10 do 19 lat, więc to jest taka grupa, której nie można zbagatelizować". - Z naszych badań wynika, że prawie 40 procent uczniów myślało o podjęciu próby samobójczej, co dziesiąte (dziecko - red.) podjęło taką próbę - powiedziała.
Jej zdaniem "to są dane, które są wstrząsające". - Dzieci mówią: nic nie znaczę, nie dam sobie rady i dla nikogo nie jestem ważny. Tak czują się nasze dzieci, które odpowiedziały w tym badaniu na konkretne pytania. Dzieci mają skrajnie niską samoocenę. Ponad połowa z nich myśli o sobie bardzo źle, jest swoim największym krytykiem i nasze dzieci bez wątpienia są w tej chwili w wielkim kryzysie - mówiła.
Jakubowska-Winecka: liczba i jakość problemów różnią się od tych, które obserwowaliśmy
Jakubowska-Winecka przyznała, że "jak najbardziej" widzi te zjawiska w swojej pracy. - Jest coś jeszcze. Rzeczywiście liczba problemów, z którymi teraz mamy do czynienia, i jakość różnią się bardzo od tych, które obserwowaliśmy jeszcze na przykład kilkanaście lat temu - mówiła.
Wyjaśniała, że do obecnych już wcześniej "dochodzą zaburzenia odżywiania, do tego dochodzi otyłość", ponieważ "jedzenie jest sposobem regulacji emocji". - Mamy też bardzo dużo dzieci z zaburzeniami zachowania, bardzo dużo dzieci, które są ofiarami przemocy i spory odsetek dzieci ze spektrum autyzmu - dodała ekspertka.
Jej zdaniem "jest częstsza rozpoznawalność różnych problemów, bo jest większa świadomość tych problemów". - Jak kiedyś dziecko miało przez długi czas zły nastrój albo mówiło: "nie chce mi się żyć", to się określało, że to są fanaberie. Dzisiaj wiemy, że to jest rys depresyjny - zauważyła Jakubowska-Winecka.
Wojciechowska o "programie profilaktycznym"
Gościnie TVN24 mówiły także o tym, jak można pomóc młodym ludziom w kryzysie. - To, co ja twierdzę, że warto zrobić dzisiaj i zachęcam do tego, żeby się przyłączyć, to jest system wczesnego reagowania - powiedziała Wojciechowska.
- To jest program profilaktyczny, który opracowujemy jako fundacja Unaweza we współpracy z wieloma organizacjami, w tym z Centrum Zdrowia Dziecka, fundacjami i ekspertami w swoich dziedzinach, żeby ten program był gotowy i on będzie gotowy już od najbliższego roku szkolnego. Będzie mógł być realizowany również w szkołach. Będą mogli z niego korzystać rodzice, a przede wszystkim ma być wsparciem dla młodych ludzi - przekazała.
Jak dodała, "obejmujemy tym programem profilaktycznym wszystkie trzy grupy: młodych, rodziców, nauczycieli". - Bo każda z tych grup wymaga wsparcia. Rodzice mierzą się z dużym wypaleniem rodzicielskim, nauczyciele – co też wiemy z badań – również z wypaleniem, brakiem wsparcia i konkretnych narzędzi do pracy - argumentowała.
Dziennikarka i działaczka poinformowała, że "na stronie mlodegłowy.pl można zarówno pobrać raport i się z nim zapoznać, jak i zapisać się do tego programu profilaktycznego, do czego bardzo zachęcam wszystkie szkoły". - On jest ogólnopolski, ogólnodostępny, darmowy i do korzystania, tylko że musimy robić to razem - dodała Wojciechowska.
Ekspertka: nie ma prawdziwych relacji
Psycholog kliniczna odniosła się natomiast do tego, jak rodzice mogą reagować w domu i rozmawiać z młodymi ludźmi. - Rodzic w ogóle powinien rozmawiać ze swoim dzieckiem. Więcej rozmawiać ze swoim dzieckiem, bardziej okazywać mu wsparcie, emocje - podkreśliła Jakubowska-Winecka.
Jej zdaniem "rodzice są zajęci swoimi sprawami, dzieci są zajęte swoimi sprawami i każdy jest z tego zadowolony". - Rodzice siedzą w sieci, dzieci siedzą w sieci. Nie ma prawdziwych relacji. (…) Niech rozmawiają o tym, co czują. Niech rozmawiają, co ich złości. Niech po prostu ze sobą rozmawiają - podsumowała.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24