Sukces zbiórki na Bayraktara. Zebrano ponad 22,5 miliona złotych

Aktualizacja:
Autor:
bp,
akw//now
Źródło:
TVN24
Sukces zbiórki na Bayraktara. Zebrano ponad 22,5 miliona złotych
Sukces zbiórki na Bayraktara. Zebrano ponad 22,5 miliona złotychTVN24
wideo 2/16
TVN24Sukces zbiórki na Bayraktara. Zebrano ponad 22,5 miliona złotych

Licznik polskiej zbiórki na drona bojowego Bayraktar TB2 dla ukraińskiej armii przekroczył próg potrzebnej kwoty i wynosi ponad 22,5 miliona złotych. Zbiórka trwa jeszcze cztery dni. Internetową kwestę zapoczątkował publicysta "Krytyki Politycznej" Sławomir Sierakowski, który zapowiedział, że nadwyżka ze zbiórki trafi do Narodowego Banku Ukrainy. - To jest ten moment, kiedy trzeba powiedzieć: daliśmy radę, zebraliśmy, naprawdę to zrobiliśmy - cieszył się dziennikarz.

Dziennikarz Sławomir Sierakowski zorganizował zbiórkę środków na zakup bojowego drona. Potrzeba na ten cel 22,5 miliona złotych. W niedzielę po godzinie 14 licznik na stronie internetowej zbiórki przekroczył próg potrzebnej kwoty.

- Daliśmy radę. Dwadzieścia dwa i pół miliona złotych, to wydawało się szalonym i wariackim pomysłem, na broń, w wakacje, przy szalejącej inflacji - komentował Sierakowski na gorąco, po przekroczeniu potrzebnej kwoty. Dziennikarz poinformował przy tym, że zbiórkę wsparły między innymi premier i minister sprawiedliwości Litwy.

Sierakowski mówił, że serwery zbiórki "padły pięć razy", ale mimo to działają dalej. - To jest ten moment, kiedy trzeba powiedzieć: daliśmy radę, zebraliśmy, naprawdę to zrobiliśmy - podsumował.

"Daliśmy radę". Sławomir Sierakowski podsumowuje sukces zbiórki na Bayraktara
"Daliśmy radę". Sławomir Sierakowski podsumowuje sukces zbiórki na BayraktaraTVN24

Chwilę przed uzbieraniem założonej kwoty Sierakowski przyznał, że "jest poczucie, że każdy chce w tej walce wziąć udział". - Dotąd mogliśmy ją, te wszystkie straszne rzeczy, oglądać w mediach. Tutaj daliśmy sobie szansę, chyba po raz pierwszy, zrobić coś realnego w obronie Ukrainy, dla Ukraińców - mówił.

- Zdaje się, że osób, które chcą dołączyć, jest coraz więcej, dlatego my tę zbiórkę zostawimy aktywną, bo zapisaliśmy w niej, że nadwyżkę przekażemy na fundusz sił zbrojnych do Narodowego Banku Ukrainy. Tu się nic nie zmarnuje, zbierajmy - zachęcał.

Sierakowski: jest poczucie, że każdy chce w tej walce wziąć udział
Sierakowski: jest poczucie, że każdy chce w tej walce wziąć udziałTVN4
Bayraktar TB2Muhammed Enes Yildirim/Anadolu Agency via Getty Images

Wcześniej Sierakowski podkreślał w TVN24, że ze strony Ukraińców docierają do niego głosy wdzięczności i poparcia dla jego pomysłu. - Z reakcji ukraińskich mediów i zwykłych ludzi wiem, że ten Bayraktar to jest też nadzieja. Jest tam ogromny lęk, że ludzie na Zachodzie wyjeżdżają na wakacje, przestają się interesować, tracą uwagę i siłę do tej wojny. Więc jak nagle Polacy zrzucają się na to, żeby dać im Bayraktara, supernowoczesną, najbardziej potrzebną im broń, to znaczy, że świat nie zapomina, że jesteśmy z nimi - powiedział nam dziennikarz "Krytyki Politycznej".

Czytaj też: Dron Bayraktar TB2 - postrach wojsk rosyjskich. Jak działa i czym zasłużył na to, że powstała o nim piosenka i gra komputerowa?

Podobną zbiórkę, również zakończoną sukcesem zorganizowali Litwini. >> Turecki dron dla Ukrainy dotarł na Litwę. Ministerstwo pokazało zdjęcie

Chłopczyk z Ukrainy dziękuje za zbiórkę na Bayraktara
Chłopczyk z Ukrainy dziękuje za zbiórkę na BayraktaraSławomir Sierakowski
Ołena Buslajewa: Kupując Bayraktara dla Ukrainy przyczyniacie się to tego, że stracimy mniej mężów, synów i ojców na froncie
Ołena Buslajewa: Kupując Bayraktara dla Ukrainy przyczyniacie się to tego, że stracimy mniej mężów, synów i ojców na froncieSławomir Sierakowski

Bayraktar TB2 dziesiątkuje rosyjskie wojska

Bayraktary TB2 to drony bojowe tureckiej produkcji. Napędzane są stukonnym silnikiem tłokowym, a śmigło mają umieszczone z tyłu. TB2 ma zasięg około 150 kilometrów, może wznieść się na osiem tysięcy metrów, a w powietrzu może pozostać nawet 27 godzin. Awionika pomaga w manewrowaniu maszyną nawet w sytuacji, gdy zawiedzie komunikacja z osobą sterującą dronem.

Ukraina na początku rosyjskiej inwazji miała 20 sztuk TB2, ale wiadomo, że Rosjanie kilka zniszczyli, a Turcja w trybie przyspieszonym cały czas dostarcza nowe jednostki. Ile ma ich obecnie - oficjalnie nie wiadomo.

Czym są Bayraktary?
Czym są Bayraktary?TVN24

"Rosyjskie wozy bojowe nieskazitelnie płoną na naszych pięknych polach. I będą płonąć dalej. Bo bayraktary idealnie wypełniają wszelkie zadania" - tak w marcu skuteczność dronów ocenił doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, dziękując "ojcu superbroni Halukowi Bayraktarowi".

CZYTAJ TEŻ: Makłowicz zachęca do zbiórki: uczestniczymy w tej podróży, nie ma mowy, żeby uciec

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:bp, akw//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Muhammed Enes Yildirim/Anadolu Agency via Getty Images

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości