Rau na spotkaniu szefów dyplomacji NATO. Mówiono o "radykalnej potrzebie dozbrojenia wschodniej flanki"

Autor:
asty
/ prpb
Źródło:
PAP

Podczas spotkania szefów dyplomacji państw NATO była mowa o radykalnej potrzebie dozbrojenia wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział w czwartek w Oslo szef polskiego MSZ Zbigniew Rau. O konieczności bliższej współpracy Unii Europejskiej i NATO rozmawiał z kolei premier Mateusz Morawiecki, który wziął udział w szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej (EWP) w Kiszyniowie.

- Musimy stworzyć ramy przejrzystości, aby zatrzymać wyścig zbrojeń. Dostarczyliśmy olbrzymie ilości uzbrojenia na nasz wschodni front i będziemy musieli znaleźć drogę do deeskalacji – powiedział w środę prezydent Francji Emmanuel Macron.

- Będziemy musieli zrobić to jako Europejczycy, będziemy musieli zasiąść na głównych krzesłach przy stole negocjacyjnym w sprawie tych traktatów i będziemy musieli podjąć działania, aby monitorować ich zastosowanie - dodał.

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau pytany w Oslo o tę wypowiedź Macrona oraz czy podczas czwartkowego spotkania ministrów spraw zagranicznych była mowa o dalszym wzmacnianiu wschodniej flanki NATO, potwierdził, że podczas spotkania szefów dyplomacji państw Sojuszu rozmawiano o "radykalnej potrzebie dozbrojenia wschodniej flanki NATO".

- Ten imperatyw wynika z ustaleń szczytu NATO w Madrycie. To jest proces, który tam został rozpoczęty, on jest daleki jeszcze od zakończenia. Także przedmiotem naszej troski obecnie jest dozbrojenie wschodniej flanki, co do tego nikt nie miał żadnych wątpliwości" - zaznaczył Rau.

Rau o stanowisku Macrona

- Natomiast to stanowisko, bardzo kompleksowe, wyrażone przez pana prezydenta Macrona na tzw. forum dyplomatycznym w Bratysławie, na Globsecu, w dyskusjach którego sam uczestniczyłem, jest po prostu ciekawe, bo wskazuje tę bardzo odległą perspektywę, kiedy Rosja będzie już krajem demokratycznym, przestrzegającym praw człowieka, godności osoby ludzkiej - powiedział minister spraw zagranicznych RP.

Jak mówił, "oczywiście na taką Rosję, jak państwo wiedzą, nikt bardziej na świecie nie czeka niż jej sąsiedzi, Rosję, która będzie respektować prawa podstawowe do chociażby suwerenności, niepodległości, terytorialnej integralności swoich sąsiadów".

- Kiedy do tego dojdzie, na pewno będziemy entuzjastycznie zaangażowani w taki dyskurs, trzymając w ręku traktat Immanuela Kanta o wiecznym pokoju i na pewno znajdziemy dużo inspirujących rozwiązań, zgodnie z tymi założeniami, o których już wczoraj mówił prezydent Macron - zaznaczył minister Rau.

Morawiecki na szczycie EWP w Kiszyniowie

- Dostrzegliśmy konieczność doprowadzenia do bliższej współpracy obu bliskim nam organizacji, Unii Europejskiej i NATO - przekazał w czwartek premier Mateusz Morawiecki, relacjonując przebieg szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej (EWP) w Kiszyniowie.

- Polska jest członkiem i UE, i najsilniejszego sojuszu wojskowego w historii świata. Ale mamy po drugiej stronie bardzo zdeterminowanego przeciwnika, wobec którego musimy się nastawić na długie miesiące, długie kwartały, a być może nawet długie lata sporu, walki, wojny na Ukrainie - mówił.

- Dlatego współpraca między NATO a UE będzie tym dobrym dodatkowym impulsem, wzmacniającym poziom bezpieczeństwa w całej wschodniej flance NATO i wschodniej części UE - dodał.

Rozmowy o cyberbezpieczeństwie

Na szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej omówiliśmy kilka kluczowych tematów związanych z architekturą bezpieczeństwa w całej Europie. Rozmowy dotyczyły m.in. migracji i cyberbezpieczeństwa - poinformował Mateusz Morawiecki.

- Po pierwsze podkreśliliśmy, że na pewno nie można jeszcze, nie tylko dzielić skóry na niedźwiedziu, uważać, że już teraz, za chwilę tylko i wyłącznie będziemy mówili o odbudowie Ukrainy, o bezpieczeństwie, lecz trzeba podkreślać ogromne zagrożenie rosyjskie - powiedział Morawiecki.

- Szeroko omawialiśmy temat cyberbezpieczeństwa, zagrożenia hybrydowego, różnego rodzaju zagrożeń hybrydowych włącznie z takimi prowokacjami, z którymi mierzymy się i my w Polsce, ale jak dowiedziałem się tutaj, mierzą się praktycznie wszyscy – podkreślił premier.

- Czyli różnego rodzaju obiekty latające, drony pojawiające się na niebie praktycznie w każdym kraju, jak wymieniałem się tutaj informacjami w tej sprawie, taka sytuacja występuje - powiedział Morawiecki.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty / prpb

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości