Ważne i konieczne jest, aby Unia Europejska chroniła granice zewnętrzne, w szczególności z Rosją i Białorusią - powiedziała rzeczniczka Komisji Europejskiej, odnosząc się do zapowiadanej przez premiera Donalda Tuska strategii migracyjnej. Jak relacjonuje z Brukseli korespondent TVN24 Maciej Sokołowski, "żadnych potępiających, ostrych słów ze strony Komisji Europejskiej w tym momencie nie ma", ale KE przypomina o zobowiązaniach dotyczących dostępu do procedury azylowej.
W sobotę premier Donald Tusk na konwencji Koalicji Obywatelskiej zapowiedział, że we wtorek 15 października na posiedzeniu Rady Ministrów przedstawi rządową strategię migracyjną "Odzyskać kontrolę, zapewnić bezpieczeństwo". Jednym z jej elementów będzie czasowe terytorialne zawieszenie prawa do azylu. Po jego deklaracji posypały się negatywne komentarze, przede wszystkim ze strony organizacji humanitarnych.
Rzeczniczka Komisji Europejskiej Anitta Hipper, odnosząc się do zapowiedzianej w sobotę przez premiera Donalda Tuska strategii migracyjnej, powiedziała, że ważne i konieczne jest, aby Unia Europejska chroniła granice zewnętrzne, w szczególności z Rosją i Białorusią. Przypomniała jednak o zobowiązaniach dotyczących dostępu do procedury azylowej.
Jak przypomniała Hipper, Rosja i Białoruś w ciągu ostatnich trzech lat wywierały dużą presję na granice zewnętrzne, zagrażając bezpieczeństwu państw członkowskich UE i całej Unii. Podkreśliła jednocześnie, że kraje członkowskie mają zobowiązania międzynarodowe i unijne, w tym obowiązek zapewnienia dostępu do procedury azylowej.
W jej ocenie obie te kwestie - prawo do ochrony granic oraz zobowiązanie do zapewnienia azylu - wzajemnie się nie wykluczają. Hipper podkreśliła, że KE stara się wspierać kraje w walce z instrumentalizacją migrantów przez Rosję i Białoruś m.in. poprzez agencję Frontex oraz współpracę z NATO w zakresie zagrożeń hybrydowych. - Jednocześnie mamy zobowiązania wynikające z międzynarodowych konwencji i prawa UE - podkreśliła.
Pakt migracyjny
Tusk oświadczył, że rząd nie będzie wdrażać europejskich pomysłów godzących w bezpieczeństwo Polski, takich jak pakt migracyjny.
Hipper powiedziała, że pakt migracyjny został uchwalony, a KE oczekuje, że wszystkie państwa implementują przewidziane w nim przepisy. - Są one wiążące, w związku z tym spodziewamy się, że wszystkie państwa to zrobią. Angażujemy się w dialog z państwami i praca jest w toku - oznajmiła. Zdystansowała się od pytania, czy polski rząd już poinformował KE o tym, że nie zamierza wdrażać paktu.
Rzeczniczka KE przypomniała też, że pakt migracyjny uwzględnia instrumentalizację migrantów w rozporządzeniu regulującym sytuacje kryzysowe. Jak tłumaczyła, przepisy te dotyczą wydłużenia okresu na zarejestrowanie wniosków o azyl, a także dają więcej czasu na procedury na granicy. - Niemniej jednak wciąż podtrzymaliśmy, jak wszędzie, zobowiązanie do zapewnienia dostępu do procedury azylowej - powiedziała Hipper.
Ustawę zawieszającą prawo do azylu wdrożyła w lipcu Finlandia. Rzeczniczka KE poinformowała, że instytucja ta nie prowadzi dialogu z fińskim rządem i ocenia to prawo pod kątem jego zgodności z regulacjami UE.
KE "ostrożnie komentuje" informacje o strategii migracyjnej
Jak relacjonował korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski, Komisja Europejska "ostrożnie komentuje to, co dzieje się w tym momencie w Polsce". - Ostrożnie przypomina się, że Komisja Europejska jest w kontakcie z polskimi władzami, że będzie rozmawiać także na temat tych nowych ewentualnych przepisów, które mogłyby wejść w Polsce w życie - mówił dziennikarz.
- Komisja przypomina przede wszystkim o konieczności ochrony granic zewnętrznych. Rzeczniczka komisji na briefingu o zagrożeniach hybrydowych (...) podkreślała, że Unia Europejska wie o tym, jakie zagrożenie stanowi Białoruś i Rosja, jakie metody stosuje i jak należy z tym zagrożeniem teraz walczyć - relacjonował Sokołowski.
Dodał, że KE przypomina o odpowiedzialności międzynarodowej i prawie do azylu, ale "żadnych potępiających, ostrych słów ze strony Komisji Europejskiej w tym momencie nie ma".
Maciej Sokołowski przypomniał, że w tym tygodniu odbędzie się szczyt Unii Europejskiej i w czwartek swoją strategię migracyjną ma przedstawić premier Donald Tusk. - Polski premier pokaże gotowe rozwiązania, gotowy własny plan i będzie oczekiwał także na dyskusję - mówił Sokołowski.
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Leszek Szymański/PAP