Żandarmeria Wojskowa skierowana do pomocy policji. Ministerstwo obrony: to standardowe działania

Autor:
ft/kg
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Rozporządzenie zostało opublikowane w czasie fali protestów w całym kraju
Rozporządzenie zostało opublikowane w czasie fali protestów w całym kraju TVN24
wideo 2/21
TVN24Rozporządzenie zostało opublikowane w czasie fali protestów w całym kraju

Od środy 28 października żołnierze Żandarmerii Wojskowej pomagać będą policji w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego - wynika z opublikowanego w poniedziałek zarządzenia premiera Mateusza Morawieckiego. Według dokumentu, ma to związek z rozprzestrzenianiem się epidemii COVID-19. "Analogiczne decyzje były wydane wiosną tego roku" - oświadczył na Twitterze rzecznik rządu Piotr Mueller.

"W związku z rozprzestrzenianiem się epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2 i wzrostem zachorowań na terenie kraju na COVID-19 żołnierze Żandarmerii Wojskowej udzielą od dnia 28 października 2020 r. do dnia odwołania stanu epidemii pomocy Policji w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego" – stanowi zarządzenie premiera opublikowane w Monitorze Polskim.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Podstawą zarządzenia jest ustawa o policji. Zarządzenie nosi datę 23 października. Wejdzie w życie dzień po ogłoszeniu. Obecnie żołnierze Żandarmerii Wojskowej, podobnie jak WOT, biorą obok policjantów udział w nadzorowaniu kwarantanny, pomagają także ochotnikom WOT wspierającym ochronę zdrowia w pobieraniu wymazów na obecność koronawirusa.

"Analogiczne decyzje były wydane wiosną tego roku"

Zarządzenie premiera zostało opublikowane w czasie trwających w całym kraju protestów związanych z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej. W miniony czwartek orzekł on, że przepis ustawy z 1993 roku zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

ZARZĄDZENIE PREMIERA O SKIEROWANIU ŻANDARMERII DO POMOCY POLICJI >>>

"W związku z sensacyjnymi nagłówkami dotyczącymi wsparcia Żandarmerii Wojskowej w zakresie działań związanych z COVID-19 przypominam, że analogiczne decyzje były wydane wiosną tego roku. Z oczywistych względów były przyjęte pozytywnie, jako element wsparcia walki z epidemią" – napisał na Twitterze rzecznik rządu Piotr Mueller.

W rozmowie z Polską Agencją Prasową rzecznik rządu przypomniał, że 19 marca w Monitorze Polskim opublikowano postanowienie prezydenta Andrzeja Dudy "o zatwierdzeniu decyzji w sprawie użycia oddziałów i pododdziałów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej do pomocy Policji".

"To standardowe działania"

Ministerstwo Obrony Narodowej we wpisie na Twitterze również zaznaczyło, że Żandarmeria Wojskowa udzielała wsparcia Policji także podczas pierwszej fali epidemii. "To standardowe działania, które nie mają związku z obecnymi manifestacjami. Żołnierze Żandarmerii Wojskowej pomagają m.in. w kontrolowaniu przestrzegania kwarantanny" - podkreślił resort.

Problemy kadrowe policji

Jak informowaliśmy ostatnio na tvn24.pl, policja zmaga się z poważnymi problemami kadrowymi. Na początku października kadry Komendy Głównej Policji zanotowały dokładnie 6990 nieobsadzonych etatów. To blisko 7 procent z liczącej ponad 103 tysiące etatów policyjnych formacji. Sytuację szybko pogarsza COVID-19. W zeszłym tygodniu zakażonych było w sumie niemal 1500 policjantów, a poddanych kwarantannie kolejnych 2240. Od początku epidemii już ponad 12 tysięcy policjantów przebywało w kwarantannie. 

Autor:ft/kg

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości