Zachodnie media o wizycie Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie

Źródło:
PAP
Media o wizycie Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie
Media o wizycie Wołodymyra Zełenskiego w WarszawieTVN24
wideo 2/6
Media o wizycie Wołodymyra Zełenskiego w WarszawieTVN24

Zachodnie media komentują wczorajszą wizytę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Polsce. Telewizja CNN zwróciła uwagę na przemówienie przywódcy Ukrainy i pomoc okazaną uchodźcom przez Polaków. Brytyjskie media podkreślają, że Polska od początku wojny stale zabiega o wsparcie dla Ukrainy. Z kolei włoska stacja telewizyjna RAI News 24 oceniła, że "to był historyczny dzień i historyczna wizyta".

Telewizja CNN, opisując wystąpienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na Zamku Królewskim w Warszawie, kładzie nacisk na słowa podziękowania pod adresem Polski za przyjęcie uchodźców z Ukrainy po inwazji rosyjskiej. W relacji z wizyty, umieszczonej wśród głównych wydarzeń dnia, CNN wybija wątki przemówienia dotyczące pomocy okazanej uchodźcom przez polskie miasta, możliwości pobytu obywateli Ukrainy w Polsce i nauki dzieci ukraińskich w polskich szkołach.

CNN zaznacza, że Polska jest "jednym z najbliższych partnerów" Ukrainy. W osobnym komentarzu stacja zauważa, że Polska przyjęła największą spośród wszystkich krajów liczbę ludzi uciekających przed wojną.

Brytyjskie media: rosnąca międzynarodowa rola Polski

Stacja BBC News zauważyła, że jest to pierwsza oficjalna wizyta Zełenskiego w Polsce od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w zeszłym roku. "Polska jest kluczowym sojusznikiem wspierającym Ukrainę i zwykle przoduje w zabiegach o dostawy broni dla swojego sąsiada. Jako pierwsza zadeklarowała przekazanie Ukrainie czołgów Leopard 2, a w środę obiecała więcej sowieckich myśliwców MiG-29" - pisze na swoim portalu BBC News.

Dziennik "Financial Times", również informując o zamiarze przekazania kolejnych MiG-ów-29, zwraca uwagę, że podróż do Warszawy jest pierwszą od początku rosyjskiej inwazji, w którą ukraiński prezydent udał się razem ze swoją żoną Ołeną, a także pierwszą, która została zapowiedziana z wyprzedzeniem.

"Polska odegrała kluczową rolę w zapewnieniu Ukrainie wsparcia wojskowego w trakcie inwazji Rosji, a Ukraina ma nadzieję na zwiększenie swoich sił na wschodzie i południu kraju, aby wzmocnić swoją kontrofensywę" - pisze z kolei "Times". Dodaje, że Polska zajmuje piąte miejsce na świecie pod względem wartości pomocy przekazanej Ukrainie w stosunku do PKB - wynosi ona 0,64 proc.

"Independent" podkreśla, że wizyta Zełenskiego - jedna z nielicznych poza Ukrainę od czasu rosyjskiej napaści - jest gestem wdzięczności za wsparcie w wojnie. "Ukraiński prezydent i jego żona zostali powitani w kraju sąsiada z honorami wojskowymi na początku wizyty państwowej. To rzuca światło na rosnącą międzynarodową rolę, jaką Polska odgrywa w nowym porządku bezpieczeństwa wyłaniającym się po inwazji Rosji" - komentuje gazeta.

"Welt": Ukraińcy pamiętają, kto im pierwszy pomógł

Wizyta prezydenta Zełenskiego podkreśla znaczenie Polski jako niezastąpionego partnera dla Ukrainy - pisze portal niemieckiego dziennika "Welt". Polska od początku wojny wspiera Ukrainę, a Ukraińcy nie zapomnieli "o szybkiej reakcji Warszawy i niechęci Berlina do udzielania pomocy zbrojeniowej. Dlatego Zełenski i jego żona honorują teraz Warszawę, a nie Berlin" - zauważa portal.

"To właśnie premier Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński, lider rządzącego PiS, byli pierwszymi wysokiej rangi zagranicznymi politykami, którzy odwiedzili Kijów po wybuchu rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie już w marcu 2022 roku" - przypomina "Welt".

"Nieco później prezydent Andrzej Duda został pierwszą zagraniczną głową państwa, która wystąpiła w Radzie Najwyższej, czyli ukraińskim parlamencie. Od tego czasu kilkakrotnie odwiedził Ukrainę, podobnie jak duża liczba czołowych polskich polityków i urzędników".

Szczególny związek między Polską i Ukrainą "najlepiej ilustrują relacje między prezydentem Wołodymyrem Zełenskim a jego odpowiednikiem Dudą: obaj publicznie celebrują swoją przyjaźń, nieustannie się do siebie uśmiechają i jak najczęściej się przytulają".

"FAZ": Polska i Ukraina bliskie nie tylko z powodu wspólnego wroga

Wizyta Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie jest dowodem na bliskie relacje między Polską a Ukrainą. Oba kraje są sobie bliskie nie tylko z powodu wspólnego wroga - pisze w komentarzu portal dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" (FAZ), podkreślając solidarność Polski i Ukrainy pomimo trudnej przeszłości. 

"Tego lata przypada osiemdziesiąta rocznica wydarzeń, które są bardzo trudne dla stosunków między Ukrainą a Polską" - pisze gazeta o rzezi wołyńskiej. "Prezydent Polski Andrzej Duda nawiązał do tych zbrodni, gdy podczas wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie powiedział, że nie ma między nimi tematów tabu" - zauważa portal.

Morawiecki i Zełenski podczas prezentacji Rosomaków

"Zagrożenie ze strony reżimu rosyjskiego łączy dziś oba kraje. Ale to nie wspólny wróg tłumaczy zakres solidarności Polski z Ukrainą" - czytamy.

Zdaniem portalu "jest to wynik polityki porozumienia, która została zapoczątkowana już w czasach dyktatury komunistycznej przez przeciwników reżimu po obu stronach. Wojna Rosji z Ukrainą pokazuje, jak słuszne było rozumowanie, które im wtedy przyświecało: bez przezwyciężenia antagonizmów narodowych nie ma wolności".

"Le Figaro": Polska i Ukraina świętują porozumienie w Warszawie

"Polska i Ukraina świętują swoje porozumienie w Warszawie podczas pierwszej oficjalnej wizyty Wołodymyra Zełenskiego u swojego najgorętszego sojusznika" - pisze dziennik "Le Figaro" w czwartek.

"W Warszawie podniosłość połączona była podczas wizyty ukraińskiego prezydenta, z wyczuwalnym wzruszeniem, pokazując, do jakiego stopnia stosunki dwustronne krajów uległy fuzji. Tuż po przyjeździe Zełenski został odznaczony najwyższym polskim odznaczeniem państwowym Orderem Orła Białego" - zwraca uwagę "Le Figaro".

"Polska jest trzecim co do wielkości partnerem wojskowym Ukrainy, za Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanii" - przypomina francuski dziennik.

"Warszawa chce wykorzystać swoją działalność dyplomatyczną i humanitarną oraz bliskość geograficzną. Przed spotkaniem z liderami banków i wielkiego biznesu w Warszawie Zełenski potwierdził życzenie, aby polski sektor prywatny był liderem w odbudowie Ukrainy" - informuje francuski dziennik.

"Le Figaro" wskazuje, że umowy podpisywane między Warszawą a Kijowem mogą się wzorować na Traktacie Elizejskim łączącym Francję i Niemcy, podpisanym w 1963 r. przez generała de Gaulle'a i kanclerza Adenauera. Umowy te mogą zinstytucjonalizować status polityczny między dwoma sąsiadami, ułatwić wymianę gospodarczą i sfinalizować integrację Ukrainy z Unią Europejską i Sojuszem Północnoatlantyckim.

RAI: historyczna wizyta

"To był historyczny dzień i historyczna wizyta" - tak włoska stacja telewizyjna RAI News 24 podsumowała przyjazd prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do Warszawy.

W relacji z Warszawy wysłanniczka włoskiej telewizji publicznej zwróciła uwagę na to, że tłumy ludzi wysłuchały przemówień Wołodymyra Zełenskiego i prezydenta Andrzeja Dudy, którzy - jak podkreśliła - kładli nacisk na przyjaźń między dwoma krajami.

"Naprawdę bardzo ważne były słowa prezydenta Dudy, który wskazywał, że to także sygnał dla Moskwy potwierdzający, że dwa kraje nie dadzą się nigdy podzielić" - dodała wysłanniczka w relacji z wizyty ukraińskiego przywódcy.

Zauważyła też, że prezydent RP odnosił się do wojny hybrydowej czy też wojny dezinformacyjnej, jaką Moskwa prowadzi w Polsce. Odnotowano także słowa Wołodymyra Zełenskiego, który wyraził przekonanie, że Rosja nie będzie taka sama po klęsce, jaką poniesie.

"La Stampa": spotkanie przyjaciół

"Spotkanie przyjaciół dla dobra naszych narodów, dla ich przyszłości" - te słowa prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego podsumowującego swoją środową wizytę w Warszawie cytuje włoski dziennik "La Stampa". Kładzie też nacisk na deklarację prezydenta Andrzeja Dudy, który ogłosił gotowość przekazania Ukrainie kolejnych samolotów MiG-29.

Turyńska gazeta odnotowała, że była to pierwsza oficjalna wizyta ukraińskiego przywódcy w Polsce i trzecia jego podróż zagraniczna od początku rosyjskiej agresji.

Włoski dziennik zwrócił uwagę na słowa prezydenta Zełenskiego, który odnosząc się do kwestii dostaw uzbrojenia, mówił o "polskim przywództwie w koalicji pancernej" i przypomniał, że polski sprzęt jest już na polu bitwy na Ukrainie.

Ponadto "La Stampa" poinformowała o podpisaniu memorandum z polskim rządem o współpracy przy odbudowie Ukrainy oraz porozumienie o współpracy w zakresie wspólnego wytwarzania amunicji czołgowej. Przytoczyła wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego o tym, że "Polska pierwsza ostrzegała przed Rosją i pierwsza wsparła Ukrainę".

"El Debate": Warszawa stała się dla Kijowa najbliższym sojusznikiem

Hiszpański dziennik "El Debate" odnotowuje, że tłem wizyty Zełenskiego w stolicy Polski jest obecność na jej ulicach wielu ukraińskich uchodźców wojennych. Wskazuje, że Polacy nie wspierają swojego sąsiada tylko humanitarnie, ale również pod względem militarnym. Zauważa, że pierwsza od wybuchu wojny oficjalna wizyta Zełenskiego w Polsce ma miejsce w kraju bardzo dziś ważnym dla Ukrainy.

"Warszawa stała się dla Kijowa najbliższym sojusznikiem oraz tym, który przejął przewodnictwo pod względem udzielanej pomocy oraz dostaw uzbrojenia dla Ukrainy" - napisał "El Debate".

Odnotował, że podróż Zełenskiego zbiegła się z ogłoszeniem przez prezydenta Andrzeja Dudę przekazania przez Polskę ośmiu myśliwców MiG-29, a w krótkim czasie dodatkowych sześciu maszyn.

RTP: żaden kraj nie pomógł tak szybko i tak masowo, jak Polska

Publiczna stacja z Lizbony RTP wskazała, że Polska nie tylko odpowiedziała najszybciej, ale również "pomogła uchodźcom wojennym w skali masowej".

Wskazując na niezwykłą hojność dla sąsiadów ze strony Polaków, stacja odnotowała, że władze polskie doceniły też w środę przywództwo Zełenskiego w walce przeciwko Rosji.

"Prezydentowi Zełenskiemu wręczono Order Orła Białego, czyli najwyższe odznaczenie w Polsce" - odnotowała portugalska telewizja, wskazując na "niespotykaną w historii obu narodów współpracę".

NOS: wizyta Zełenskiego głębokim ukłonem w stronę Polski

Portugalski portal NOS wskazuje, że Polska jest lojalnym sojusznikiem swojego wschodniego sąsiada od początku rosyjskiej agresji.

"Wizyta jest głębokim ukłonem w stronę Polski" - ocenia NOS. Zauważa, że przybycie ukraińskiego prezydenta było też "doskonałą okazją do podziękowania Polsce za hojne przyjęcie uchodźców".

"Oba kraje mają ze sobą wiele wspólnego, w tym trudne relacje z Rosją, ale to, że historia wykazuje podobieństwa, nie jest jedynym wyjaśnieniem ciepłej więzi między tymi sąsiadującymi krajami. Łączy ich także teraźniejszość i przyszłość" - czytamy na portalu.

"Ukraina nie wytrzymałaby wojny z Rosją bez polskiego wsparcia"

"Polska należy do krajów, które udzieliły Ukrainie największego wsparcia w odparciu rosyjskiej agresji" - komentuje wizytę prezydenta Ukrainy w Warszawie holenderski dziennik "De Volkskrant".

"Ukraina nie wytrzymałaby wojny z Rosją bez polskiego wsparcia, a Wołodymyr Zełenski odwiedza swojego kluczowego sojusznika" - napisał z kolei dziennik "Trouw".

Ołena Zełenska odwiedziła Muzeum Powstania WarszawskiegoTwitter/@ZelenskaUA

Czołowe niderlandzkie media, komentując wizytę ukraińskiego prezydenta w Polsce, podkreślają jej znaczenie i bliskie związki obu krajów. "De Volkskrant" zauważa, że choć Zełenski odwiedził wcześniej Brukselę i Waszyngton, "to jednak wizyta w Warszawie jest pierwszą oficjalną i obszerną wizytą zagraniczną od czasu rozpoczęcia rosyjskiej agresji".

"De Tijd": spotkanie najlepszych sąsiadów

"Od początku wojny na Ukrainie Warszawa jest czołowym sojusznikiem Kijowa w jego oporze przeciwko Rosjanom" - napisał w środę belgijski dziennik "De Tijd". Gazeta nazwała wizytę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie "spotkaniem najlepszych sąsiadów".

"Polska wraz z krajami bałtyckimi jest w Unii Europejskiej najbardziej zdecydowanym zwolennikiem pomocy Ukrainie w walce z rosyjskim agresorem" - napisał dziennik. Dodał także, że to wsparcie ma nie tylko charakter werbalny, ale przede wszystkim wymiernej pomocy militarnej.

"Dzięki Polsce na początku 2023 roku przełamano tabu dotyczące dostaw zachodnich czołgów dla Kijowa. Wysyłając ostatnio radzieckie myśliwce do swoich wschodnich sąsiadów, Warszawa wywołała debatę na temat przekazania zachodnich odrzutowców dla ukraińskich sił zbrojnych" - wylicza "De Tijd".

Dziennik przypomina, iż żaden inny kraj nie przyjął tylu ukraińskich uchodźców wojennych, co Polska. "Do tej gościnności przyczyniły się historyczne więzi drugiego i trzeciego co do wielkości państwa słowiańskiego oraz wspólna niechęć do ekspansjonizmu Putina" - zauważa gazeta.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

Marcelina Zawisza, posłanka koła Razem, podczas debaty w Sejmie nad nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zarzuciła rządowi zbyt małe wydatki na ochronę zdrowia. Następnie podeszła do premiera Donalda Tuska i postawiła obok niego figurkę - jak to określiła - "złotego wandala niszczenia ochrony zdrowia".

"Złoty wandal" od posłanki dla premiera 

"Złoty wandal" od posłanki dla premiera 

Źródło:
TVN24

Donald Trump wskazał go na nowego prokuratora generalnego USA. Matt Gaetz w czwartek zdecydował się jednak wycofać swoją kandydaturę. W sprawie Gaetza toczyło się śledztwo FBI i komisji amerykańskiego Kongresu dotyczące zapłaty za seks z nieletnią.

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych nominatów Trumpa rezygnuje

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych nominatów Trumpa rezygnuje

Źródło:
PAP

Trzy osoby zostały ranne w wypadku na drodze krajowej nr 92 między miejscowościami Pniewy i Lwówek (Wielkopolskie). Dwa samochody osobowe zderzyły się tam z ciężarówką przewożącą litewski sprzęt wojskowy.

Dwa auta osobowe zderzyły się z ciężarówką przewożącą sprzęt wojskowy

Dwa auta osobowe zderzyły się z ciężarówką przewożącą sprzęt wojskowy

Źródło:
PAP/TVN24

KIA Polska przekazała Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów informację o akcji serwisowej modeli Optima HEV oraz Sportage - poinformował w czwartek UOKiK. Kampania objęła ponad 18 tysięcy pojazdów, w których może dojść do zwarcia elektrycznego i pożaru w komorze silnika.

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Źródło:
PAP

O potencjalnego kandydata Prawa i Sprawiedliwości w wyborach prezydenckich był pytany przez reporterkę "Faktów" TVN Arletę Zalewską prezes partii Jarosław Kaczyński. Przekazał, że jeszcze nie zapadła decyzja. Powiedział też, że kandydatów do nominacji jest "czterech".

Jarosław Kaczyński o potencjalnych kandydatach PiS na prezydenta

Jarosław Kaczyński o potencjalnych kandydatach PiS na prezydenta

Źródło:
TVN24

- Zbigniew Ziobro nie da się złamać, nie przyjdzie przed tę komisję - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Michał Wójcik, odnosząc się do tego, że prokuratura przekazała wniosek o zgodę Sejmu na doprowadzenie byłego ministra sprawiedliwości przed komisję śledczą do spraw Pegasusa. - Wszyscy jesteśmy równi wobec prawa - komentował senator KO Krzysztof Kwiatkowski. Miłosz Motyka z PSL, wiceminister klimatu i środowiska, dodał, że Ziobro został "dosięgnięty przez sprawiedliwość".

"Rozmawiałem z Ziobrą tuż przed połączeniem. Mogę powiedzieć jedno"

"Rozmawiałem z Ziobrą tuż przed połączeniem. Mogę powiedzieć jedno"

Źródło:
TVN24

"Pragnę poinformować, że w budżecie na przyszły rok proponujemy obcięcie wydatków na kancelarię Prezydenta, trybunał pani Przyłębskiej, IPN czy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - przekazał na portalu X premier Donald Tusk. "Mali pacjenci czekają na te pieniądze" - dodał szef rządu. W czwartek sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę do projektu przyszłorocznego budżetu, która ogranicza budżety 14 instytucji.

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wszystkie kluby parlamentarne zadeklarowały w czwartek poparcie dla projektu wydłużającego urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków. Wicemarszałkini Sejmu Monika Wielichowska poinformowała, że Konfederacja złożyła wniosek o przystąpienie do drugiego czytania projektu bez odsyłania go do komisji.

W Sejmie o "projekcie ustawy, której słuszność nie wzbudza żadnych wątpliwości"

W Sejmie o "projekcie ustawy, której słuszność nie wzbudza żadnych wątpliwości"

Źródło:
PAP, TVN24

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP

Ursula von der Leyen udzieliła na pokładzie samolotu pierwszej pomocy jednemu z pasażerów. Przewodnicząca Komisji Europejskiej, która z wykształcenia jest lekarką, zareagowała na komunikat załogi z pytaniem, czy ktoś na pokładzie posiada fachową wiedzę medyczną.

Pierwsza pomoc na pokładzie samolotu. Ratowała Ursula von der Leyen

Pierwsza pomoc na pokładzie samolotu. Ratowała Ursula von der Leyen

Źródło:
PAP, 20 Minuten

Kapelusz, kozak, sztyblet, a może trzewik? W nowym odcinku "Milionerów" TVN pan Jakub Hopaluk odpowiadał m.in. na pytanie dotyczące przedmiotu zakładanego na stopkę kolby broni palnej. Było warte 20 tysięcy złotych.

Co zakłada się na stopkę? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy

Co zakłada się na stopkę? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy

Źródło:
tvn24.pl

Na przeważającym obszarze Polski obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W niektórych regionach ma intensywnie padać śnieg, a w wielu miejscach do godzin porannych w piątek drogi będą śliskie. Innym pogodowym zagrożeniem jest silny wiatr, który w Tatrach może rozpędzać się do 150 kilometrów na godzinę.

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek ustawę okołobudżetową na 2025 rok, która zakłada między innymi 5-procentowe podwyżki dla nauczycieli początkujących oraz mechanizm uelastyczniający budżet, co ma uprawnić przeciwdziałanie skutkom między innymi powodzi.

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Źródło:
PAP

Sejm odrzucił wniosek PiS o wyrażenie wotum nieufności wobec ministry zdrowia Izabeli Leszczyny. Marcelina Zawisza - przewodnicząca koła Razem, którego posłowie jeszcze niedawno byli w klubie Lewicy - zapowiedziała jeszcze przed głosowaniem, że koło opowie się za odwołaniem szefowej resortu zdrowia. - Według projektu budżetu na rok 2025 jedyne, co nowa władza oferuje naszym obywatelom, to realizacja starych zobowiązań - oceniła w dyskusji.

Izabela Leszczyna obroniona w Sejmie

Izabela Leszczyna obroniona w Sejmie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Rosja w czwartek miała po raz pierwszy użyć w Ukrainie broni, która mogłaby zagrozić celom w Europie Zachodniej. Czym jest pocisk RS-26 Rubież i dlaczego Moskwa chciałaby użyć go do zaatakowania obiektu oddalonego o zaledwie tysiąc kilometrów? - To ma pokazywać, że w Moskwie trochę się "zagotowało", że Zachód posuwa się za daleko - ocenia ekspert Mariusz Cielma.

Czym jest pocisk RS-26 Rubież? "Ma pokazywać, że w Moskwie trochę się zagotowało"

Czym jest pocisk RS-26 Rubież? "Ma pokazywać, że w Moskwie trochę się zagotowało"

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Krajowa przekazała do Adama Bodnara wniosek o zgodę Sejmu na zatrzymanie i doprowadzenie byłego szefa Ministerstwa Sprawiedliwości, posła PiS Zbigniewa Ziobry przed komisję śledczą do spraw Pegasusa.

Jest wniosek o doprowadzenie Ziobry

Jest wniosek o doprowadzenie Ziobry

Źródło:
PAP

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z lutego 2023 roku. Chodzi o wstrzymanie wyznaczenia sędziego Pawła Grzegorczyka do Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego, powołanej w czasach rządów PiS.

"Prawnie doniosłe okoliczności". Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta

"Prawnie doniosłe okoliczności". Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta

Źródło:
PAP

Pożar mieszkania w Ząbkach (Mazowieckie) pozbawił dachu nad głową rodzinę ratownika medycznego i pielęgniarki. Ogień pojawił się w garderobie, szybko objął także pozostałe pomieszczenia. - W 20 minut straciliśmy dorobek życia - opowiada pan Krzysztof. Spalone mieszkanie nie nadaje się do użytku. Przyjaciele zorganizowali zbiórkę dla znajdującej się w trudnej sytuacji rodziny medyków.

Rodzice wyszli po paczkę, dzieci zaskoczył dym z garderoby. Spłonęło mieszkanie ratownika i pielęgniarki

Rodzice wyszli po paczkę, dzieci zaskoczył dym z garderoby. Spłonęło mieszkanie ratownika i pielęgniarki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na kilka dni przed premierą wspomnień Angeli Merkel media cytują fragmenty książki poświęcone Donaldowi Trumpowi. Była kanclerz Niemiec pisze między innymi o pierwszym spotkaniu z 45. prezydentem Stanów Zjednoczonych, wspomina także rozmowę z papieżem Franciszkiem, podczas której poprosiła go o radę, jak porozumieć się z Trumpem.

Merkel wspomina współpracę z Trumpem. "Zginaj, zginaj, zginaj"

Merkel wspomina współpracę z Trumpem. "Zginaj, zginaj, zginaj"

Źródło:
Politico, Reuters, PAP, tvn24.pl

Wołodymyr Zełenski podpisuje flagę ukraińskiej jednostki wojskowej, która podczas drugiej wojny światowej mordowała Polaków - z takim przekazem krąży w mediach społecznościowym pewne nagranie. To antyukraińska dezinformacja. Tłumaczymy, jaki naprawdę moment ten film pokazuje.

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

Źródło:
Konkret24

Po dwa lata więzienia dostali oskarżeni w procesie w sprawie pożaru w koszalińskim escape roomie, gdzie zginęło pięć nastoletnich dziewczyn. W Sądzie Okręgowym w Koszalinie zapadł wyrok w sprawie tragedii, do której doszło w styczniu 2019 roku.

Zapadł wyrok w sprawie koszalińskiego escape roomu

Zapadł wyrok w sprawie koszalińskiego escape roomu

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Potwierdzono śmierć kolejnej turystki w Vang Vieng, popularnym, laoskim kurorcie. To już czwarty zgon, do jakiego doszło tam w ostatnim czasie. Zmarła to 19-letnia Australijka. Dziewczyna najpewniej zatruła się metanolem. Władze ostrzegają podróżujących przed spożywaniem lokalnego alkoholu.  

Seria zgonów turystów w popularnym kurorcie. Ostrzeżenie przed lokalnymi drinkami

Seria zgonów turystów w popularnym kurorcie. Ostrzeżenie przed lokalnymi drinkami

Źródło:
BBC, CNN
Ślady po męczeństwie więźniów znalezione w lesie. Trafią do Muzeum Stutthof w Sztutowie

Ślady po męczeństwie więźniów znalezione w lesie. Trafią do Muzeum Stutthof w Sztutowie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przedstawiamy oświadczenie redakcji TVN24 w związku z decyzją przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o nałożeniu kary pieniężnej za reportaż "29 lat bezkarności. Fenomen ojca Tadeusza", pokazujący działalność Tadeusza Rydzyka. 

Kara przewodniczącego KRRiT za reportaż o ojcu Rydzyku. Oświadczenie redakcji

Kara przewodniczącego KRRiT za reportaż o ojcu Rydzyku. Oświadczenie redakcji

Źródło:
TVN24

Za rządów Zjednoczonej Prawicy pieniądze polskich podatników trafiły - za pośrednictwem Polskiej Izby Handlowej działającej w USA - do lobbysty szerzącego rosyjską propagandę - ustalił dziennikarz "Czarno na białym" Marek Osiecimski w reportażu "Attaboys, czyli zuchy premiera". Jak wynika z dokumentów i korespondencji mailowej, w powstanie tej Izby osobiście zaangażowani byli ówczesny premier Mateusz Morawiecki i ówczesny wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Obaj mieli wpływ nie tylko na skład Izby, ale też na jej decyzje, w czasie gdy ta instytucja podpisała umowę z firmą, która skompromitowała się pracą dla ludzi Kremla.

"Zuchy premiera". Jak pieniądze polskich podatników trafiły do propagandysty Kremla

"Zuchy premiera". Jak pieniądze polskich podatników trafiły do propagandysty Kremla

Źródło:
TVN24

Łącząc ich najlepsze cechy, byliby pewnie idealnym kandydatem prezesa PiS w najbliższych wyborach prezydenckich. Zaufanie i lojalność, prezencja, młodość i świeżość, doświadczenie w politycznej walce, siła... - To są cztery dobre kandydatury - oceniał w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Jacek Sasin. Ale... - Musimy wybrać jedną - dodał.

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Źródło:
tvn24.pl

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się teraz w Mediolanie. To Via Monte Napoleone - donosi CNN. Możemy tu zrobić zakupy w sklepach takich marek jak Gucci, Chanel, Hermes, Versace, Cartier, Bottega Veneta, czy Celine. Do tej pory królowała nowojorska Piąta Aleja, czyli Upper Fifth Avenue.

Nowa najdroższa ulica świata

Nowa najdroższa ulica świata

Źródło:
CNN

Zaledwie kilka tygodni po kinowej premierze "Joker: Folie à deux" zadebiutował w Wypożyczalni Playera. Widzowie znaleźć mogą tam już też kontynuację "Soku z żuka" w reżyserii Tima Burtona i najnowszy film Justina Baldoniego z Blake Lively w roli głównej. Oto przegląd nowości serwisu.  

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Źródło:
tvn24.pl