Muzułmanie na całym świecie będą modlić się o pomyślność w Nowym Roku. Dla wyznawców Allaha, w poniedziałek rozpoczyna się rok 1430. - To był rok dobry i pomyślny - podsumowuje rok 1429 mufti Tomasz Miśkiewicz.
Koniec roku muzułmańskiego nie jest świętowany jak tradycyjny Sylwester, chociaż niektórzy polscy muzułmanie spotykają się wtedy w gronie rodziny i znajomych, by wspólnie zakończyć rok. Odprawiane są też modlitwy za pomyślność w nowym roku.
Zaczęło się od ucieczki Mahometa
Oparty na fazach Księżyca kalendarz używany w świecie islamu bierze swój początek od ucieczki Mahometa (zwanej też emigracją lub wywędrowaniem) z Mekki do Medyny, co miało miejsce w 622 roku używanego w świecie Zachodu kalendarza gregoriańskiego.
Rok w kalendarzu księżycowym jest jednak krótszy niż w tradycyjnym o 11 dni (ma 354 dni) i dlatego główne święta islamskie ulegają ciągłym przesunięciom względem kalendarza gregoriańskiego.
Nawet 25 tysięcy wyznawców islamu w Polsce
Za centrum polskiego islamu uważa się województwo podlaskie. Żyje tam większość polskich wyznawców islamu pochodzenia tatarskiego, z grupy - szacowanej przez liderów tej społeczności - na 5 tys. osób. To tam także - w Bohonikach i Kruszynianach - są dwa ostatnie w kraju zabytkowe meczety. Przy nich znajdują się mizary, czyli islamskie cmentarze.
Liderzy Muzułmańskiego Związku Religijnego oceniają, że w Polsce jest łącznie około 20-25 tysięcy wyznawców islamu. Są to przede wszystkim cudzoziemcy: dyplomaci, biznesmeni, studenci, a w ostatnim czasie coraz liczniejsi uchodźcy z krajów muzułmańskich.
Mufti: To był rok dobry i pomyślny
- To był rok dobry i pomyślny - powiedział przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego w Polsce, mufti Tomasz Miśkiewicz. Wśród ważnych dla społeczności muzułmańskiej w Polsce wydarzeń, wymienił przygotowanie nowelizacji ustawy o stosunku państwa do MZR i powołanie zespołu roboczego, który pracuje nad ostatecznym kształtem dokumentu.
Mufti Miśkiewicz zwrócił też uwagę, że nastąpiło ożywienie życia kulturalnego społeczności muzułmańskiej. M.in. w Białymstoku, Nowogrodzie i Kruszynianach odbyły się spotkania, konferencje i festyny prezentujące i promujące jej kulturę, tradycję i religię.
Źródło: PAP, TVN24, IAR
Źródło zdjęcia głównego: TVN24