"Kiedy Trybunał Konstytucyjny wydaje tego typu rozstrzygnięcie, to mamy trzy drogi"

Źródło:
TVN24
"Środki tymczasowe nakładane przez TSUE w dalszym ciągu będą obowiązywać"
"Środki tymczasowe nakładane przez TSUE w dalszym ciągu będą obowiązywać"TVN24
wideo 2/6
"Środki tymczasowe nakładane przez TSUE w dalszym ciągu będą obowiązywać"TVN24

Mamy około miesiąca na zastosowanie się do środka tymczasowego i jeżeli Rzeczpospolita się do tego nie zastosuje, nie zawiesi orzekania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, to wtedy zostaną nałożone nowe środki tymczasowe, kara finansowa w wysokości do miliona euro dziennie i będziemy płacić tak długo, jak długo nie będziemy stosować się do postanowień TSUE – powiedział w magazynie "Polska i Świat" konstytucjonalista prof. Marek Chmaj. Zdaniem adwokat Sylwii Gregorczyk-Abram Polska po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego ma trzy wyjścia - "zmieniamy polską konstytucję albo namawiamy wszystkie kraje członkowskie do zmiany traktatu, albo występujemy z Unii Europejskiej". 

Trybunał Konstytucyjny, rozpatrując w środę pytanie nieuznawanej przez Sąd Najwyższy Izby Dyscyplinarnej, orzekł, że przepis traktatu unijnego, na podstawie którego Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zobowiązuje państwa członkowie do stosowania środków tymczasowych ws. sądownictwa, jest niezgodny z konstytucją. Do sprawy w magazynie "Polska i Świat" odnieśli się konstytucjonalista Marek Chmaj z Uniwersytetu SWPS i adwokat Sylwia Gregorczyk-Abram z inicjatywy "Wolne Sądy".

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

- Orzeczenie Trybunału trudno nazywać wyrokiem z uwagi na fakt brania udziału w orzekaniu osoby nieuprawnionej. Ten wyrok nie ma znaczenia, ponieważ nie ma siły, która pozwoli na wprowadzenie go w życie – powiedział profesor.

– Jest to wyrok zakresowy, będzie opublikowany w Dzienniku Ustaw, nie będzie publikowany w dzienniku urzędowym wspólnot europejskich, a zatem środki tymczasowe nakładane przez TSUE w dalszym ciągu będą obowiązywać i będą mogły być egzekwowane, jeśli Rzeczpospolita Polska się do tych środków tymczasowych nie zastosuje – dodał.

"Rząd ma określoną politykę, ale płacić będziemy wszyscy"

- Trybunał tym orzeczeniem ośmieszył nie tylko siebie, ale także Polskę. Mamy około miesiąca na zastosowanie się do środka tymczasowego i jeżeli Rzeczpospolita się do tego nie zastosuje, nie zawiesi orzekania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, to wtedy zostaną nałożone nowe środki tymczasowe, kara finansowa w wysokości do miliona euro dziennie i będziemy płacić tak długo, jak długo nie będziemy stosować się do postanowień TSUE – podkreślił Chmaj. – Stoimy na z góry straconej pozycji, nasz rząd ma określoną politykę, ale płacić będziemy wszyscy z naszego budżetu – dodał.

"Trybunał tym orzeczeniem ośmieszył nie tylko siebie, ale także Polskę"
"Trybunał tym orzeczeniem ośmieszył nie tylko siebie, ale także Polskę"TVN24

- To szczególna gra polityczna, która ma podgrzać emocje, scementować elektorat wokół partii rządzącej, wywołać pewien konflikt, który będzie nas zajmować. Być może jest to odwrócenie uwagi od innych problemów – ocenił konstytucjonalista. – Dla nas wszystkich jest to kompletnie niepotrzebne, bo i tak koniec końców Rzeczpospolita zastosuje się do postanowień TSUE bez względu na to, co Trybunał Julii Przyłębskiej wymyśli – stwierdził Chmaj.

Podkreślił, że środowe posiedzenie Trybunału Konstytucyjnego "było bardzo trudne do oglądania". – Gratuluję osobom, które mogły bez emocji wsłuchiwać się w to, co działo się na sali – dodał.

"To szczególna gra polityczna, która ma podgrzać emocje"
"To szczególna gra polityczna, która ma podgrzać emocje"TVN24

"Rząd rękami Trybunału Konstytucyjnego zdobył pewnego rodzaju legitymację"

Z kolei adwokat Sylwia Gregorczyk-Abram z inicjatywy "Wolne Sądy" oceniła, że "pewien Rubikon został przekroczony". – Mieliśmy do czynienia z sytuacją, w której polski organ, sąd konstytucyjny w składzie źle obsadzonym, bowiem z udziałem sędziego dublera, wypowiedział Unii Europejskiej podstawowe zasady, takie jak zasady praworządności, demokracji czy lojalności – powiedziała.

Gregorczyk-Abram: Trybunał Konstytucyjny "wypowiedział Unii Europejskiej podstawowe zasady"
Gregorczyk-Abram: Trybunał Konstytucyjny "wypowiedział Unii Europejskiej podstawowe zasady"TVN24

- Do tej pory słyszeliśmy to od rządzących, że "być może wykonamy ten wyrok, jak się nam nie spodoba, to go może nie wykonamy". W tym momencie rząd rękami Trybunału Konstytucyjnego zdobył pewnego rodzaju legitymację do tego, żeby w przestrzeni publicznej budować taką narrację, zgodnie z którą zabezpieczenie związane z Izbą Dyscyplinarną ma nie obowiązywać – wyjaśniła. Jej zdaniem jest "to wyłącznie gra polityczna". – To postanowienie obowiązuje wszystkie sądy i organy w kraju członkowskim od momentu ogłoszenia – dodała.

Zdaniem Sylwii Gregorczyk-Abram Polska "już dawno jest krajem kategorii B, jeżeli chodzi o kraje członkowskie Unii Europejskiej". – Byliśmy wzorem dla innych krajów, a staliśmy się krajem, który nie dość, że nie przestrzega praworządności, nie ma szacunku do drugiego człowieka – zwróciła uwagę, odnosząc się do sytuacji osób LGBT. – To jest już kraj innej prędkości, inne kraje rozwijają się dynamiczniej. Mamy wielki krok wstecz – dodała.

"Byliśmy wzorem dla innych krajów"
"Byliśmy wzorem dla innych krajów"TVN24

"Mamy trzy drogi: zmiana konstytucji, zmiana traktatu albo wyjście z Unii"

- W momencie, kiedy Trybunał Konstytucyjny wydaje tego typu rozstrzygnięcie, że traktaty nie są zgodne z konstytucją, to mamy trzy drogi. Albo zmieniamy polską konstytucję, albo namawiamy wszystkie kraje członkowskie do zmiany traktatu, co nie wydaje się prawdopodobne, albo występujemy z Unii Europejskiej – powiedziała adwokat.

Sylwia Gregorczyk-Abram wyjaśniła, że "nie może być tak, że jesteśmy wyłącznie beneficjentem tego, co w Unii jest dobre i korzystne – czyli środków finansowych - a kompletnie ignorujemy zasady, na które wszyscy się zgodziliśmy, przystępując do Unii".

– Po Wielkiej Brytanii widzimy, że nie jest to proces szybki, ale jest on absolutnie realny. Rozumiem, że rządzącym się nie podoba wyrażenie "prawny polexit" czy "mentalny polexit", ale takiego określenia powinniśmy używać, żeby uświadamiać obywatelom do czego to może doprowadzić – dodała.

"Mamy trzy drogi: zmiana konstytucji, zmiana traktatu albo wyjście z Unii"
"Mamy trzy drogi: zmiana konstytucji, zmiana traktatu albo wyjście z Unii"TVN24

Autorka/Autor:asty/kg

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Court of Justice of the European Union

Pozostałe wiadomości

Nasz obóz polityczny potrzebuje teraz jedności, zdecydowanego przywództwa, szybkiego przejścia do ofensywy. Dlatego zmieniłem swoje polityczne plany - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w rozmowie z braćmi Karnowskimi. - Zostaję, walczymy dalej - oświadczył. Wypowiedź skomentował w mediach społecznościowych premier Donald Tusk. "Dobra wiadomość" - napisał.

Kaczyński: zmieniłem swoje polityczne plany. Tusk komentuje

Kaczyński: zmieniłem swoje polityczne plany. Tusk komentuje

Źródło:
wPolityce.pl

Widać symptomatycznie, że Jarosław Kaczyński na gwałt szuka sojuszników. On wie, że przegrał te wybory, bo Polacy mają dosyć Jacków Kurskich, Danieli Obajtków - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Koalicji Obywatelskiej i były prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Senator niezależny Wadim Tyszkiewicz mówił, że "dzisiaj często wielu polityków PiS-u przefarbowuje się i startuje pod szyldami bezpartyjnych komitetów, żeby trochę oszukać swoich wyborców".

Karnowski: Kaczyński na gwałt szuka sojuszników

Karnowski: Kaczyński na gwałt szuka sojuszników

Źródło:
TVN24

Sprawa jest wyjaśniana bardzo dokładnie, bardzo intensywnie i bardzo szybko. Jest to konieczne – oznajmił kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Chodzi o opublikowanie przez Rosję podsłuchanej rozmowy oficerów Luftwaffe, niemieckich sił powietrznych, dotyczącej użycia niemieckich rakiet w Ukrainie.

Rosjanie opublikowali rozmowę oficerów Luftwaffe. Scholz: sprawa jest wyjaśniana

Rosjanie opublikowali rozmowę oficerów Luftwaffe. Scholz: sprawa jest wyjaśniana

Źródło:
PAP

Rosyjski samolot myśliwsko-bombowy Su-34 został w sobotę zestrzelony przez siły obrońców - poinformowały Ukraińskie Siły Powietrzne. Strona ukraińska informowała, że w lutym zestrzeliła 13 samolotów wroga.

Ukraińskie siły powietrzne: zestrzeliliśmy rosyjski Su-34

Ukraińskie siły powietrzne: zestrzeliliśmy rosyjski Su-34

Źródło:
tvn24.pl

Wrocławscy policjanci odebrali w sobotę zgłoszenie o nielegalnej rozbiórce zabytkowej willi na Karłowicach. Gdy patrol dotarł na miejsce, po budynku niemal nie było już śladu. Dolnośląski wojewódzki konserwator zabytków zapowiada skierowanie sprawy do prokuratury.

Dostali zgłoszenie o rozbiórce zabytkowej willi. Gdy przyjechali, już jej nie było

Dostali zgłoszenie o rozbiórce zabytkowej willi. Gdy przyjechali, już jej nie było

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Z deklaracji pana premiera wynika, że Sejm ma uchwalać, postulować embargo na produkty żywnościowe rolno-spożywcze z Rosji i Białorusi. Uważam to za strzał w dziesiątkę - oceniła na antenie TVN24 Monika Piątkowska, prezeska Izby Zbożowo-Paszowej. - Nie może być tak, że rozmawiamy o zamknięciu granicy polsko-ukraińskiej, a do Unii Europejskiej wjeżdżają produkty rolno-żywnościowe z Rosji czy Białorusi - podkreśliła.

O pomyśle premiera. "Uważam to za strzał w dziesiątkę"

O pomyśle premiera. "Uważam to za strzał w dziesiątkę"

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie piątkowego wypadku w Szczecinie. Zatrzymany mężczyzna usłyszał cztery zarzuty dotyczące usiłowania zabójstwa wielu osób, spowodowania katastrofy w ruchu lądowym, ucieczki z miejsca zdarzenia i spowodowania obrażeń u licznej grupy osób. 33-latek przyznał się do winy. Do szczecińskich szpitali trafiło 20 osób, stan dwóch osób jest określany jako krytyczny.

Prokuratura: wjechał w grupę intencjonalnie. Nowe zarzuty dla 33-latka. "Przyznał się"

Prokuratura: wjechał w grupę intencjonalnie. Nowe zarzuty dla 33-latka. "Przyznał się"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Część ratowników, którzy byli na urlopach i nie mieli dyżurów, zjawiła się w szpitalach do pomocy - powiedział o piątkowej akcji ratunkowej wojewoda zachodniopomorski Adama Rudawskiego. Chwalił też postawę mieszkańców Szczecina, którzy pierwsi pomagali poszkodowanym w wypadku. Rannych zostało 20 osób.

Ratownicy przerwali urlopy, by pomagać rannym. Wojewoda o akcji w Szczecinie

Ratownicy przerwali urlopy, by pomagać rannym. Wojewoda o akcji w Szczecinie

Źródło:
TVN24, tvn24.pl, PAP

Zastępca prokuratora generalnego Michał Ostrowski poinformował w sobotę, że pod koniec lutego otrzymał postanowienie o przedstawieniu mu zarzutów dyscyplinarnych. "Zarzuty dotyczą podejmowanych przeze mnie działań w związku z sytuacją w prokuraturze, o których szeroko i transparentnie informowałem opinię publiczną za pośrednictwem mediów" - napisał dodając, że postępowanie ma charakter niejawny.

Prokurator Ostrowski: otrzymałem postanowienie o przedstawieniu mi zarzutów dyscyplinarnych

Prokurator Ostrowski: otrzymałem postanowienie o przedstawieniu mi zarzutów dyscyplinarnych

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Mariusz Kamiński, były koordynator służb specjalnych i szef MSWiA, pytany w sobotę o informacje dotyczące podsłuchiwania przez CBA rozmów telefonicznych z udziałem prezesa Orlenu Daniela Obajtka odparł, że "to są jakieś straszne głupoty". - Czy to jest dokument autentyczny, czy nie, tego nie wiem - dodał. - Ja nie wiem, co to są za taśmy, czy one są prawdziwe, czy nieprawdziwe - komentował z kolei były wicepremier Jacek Sasin.

Obajtek nagrywany przez CBA, Kamiński i Sasin komentują

Obajtek nagrywany przez CBA, Kamiński i Sasin komentują

Źródło:
TVN24

Za nami miesiąc, który zapisał się w historii meteorologii. Choć w kalendarzu był luty, to pogodowo przenieśliśmy się do kwietnia. Zwłaszcza w ostatnich dniach, kiedy termometry pokazywały blisko 20 stopni Celsjusza.

Oto wykres, który powinien nas niepokoić

Oto wykres, który powinien nas niepokoić

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Dwa niemieckie myśliwce Eurofighter wystartowały w piątek z bazy w Łotwie, by eskortować dwa rosyjskie samoloty wojskowe lecące nad Morzem Bałtyckim, w pobliżu tego kraju - podało w sobotę Dowództwo Sojuszniczych Sił Powietrznych NATO.

NATO: dwa rosyjskie samoloty wojskowe były eskortowane nad Bałtykiem

NATO: dwa rosyjskie samoloty wojskowe były eskortowane nad Bałtykiem

Źródło:
PAP

Rosja najprawdopodobniej uziemiła całą flotę samolotów wczesnego ostrzegania i kontroli powietrznej A-50U - podał brytyjski wywiad. Miało do tego dojść przed tygodniem po utracie drugiej takiej maszyny.

Brytyjski wywiad: Rosja prawdopodobnie uziemiła wszystkie A-50U

Brytyjski wywiad: Rosja prawdopodobnie uziemiła wszystkie A-50U

Źródło:
PAP

Chwile grozy na moście w Louisville w stanie Kentucky. Po wypadku z udziałem kilku samochodów ciężarówka przebiła barierki i zawisła nad rzeką Ohio. W środku znajdowała się kobieta, kierująca pojazdem. Dramatyczną akcję ratunkową uchwyciły kamery. 

Ciężarówka przebiła barierkę mostu i zawisła wysoko nad rzeką. W środku znajdowała się kobieta

Ciężarówka przebiła barierkę mostu i zawisła wysoko nad rzeką. W środku znajdowała się kobieta

Źródło:
Fox News

Nie sądzę, aby te wielkości były rzeczywistymi wielkościami - tak Maciej Bando, wiceminister klimatu, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, odpowiedział na pytanie, czy możliwy jest wzrost rachunków za prąd o 80 procent. Dodał, że "mrożenie cen jest sztucznym wytworem, który nic dobrego dla rynku nie robi". - Jeżeli mamy je odmrozić, to tylko teraz - zaznaczył.

Rachunki za prąd wzrosną o 80 procent? Odpowiedź wiceministra

Rachunki za prąd wzrosną o 80 procent? Odpowiedź wiceministra

Źródło:
tvn24.pl

Trzecia Droga nie wystawi kandydata na urząd prezydenta Warszawy. Ale przedstawiła kandydatkę, która miałaby zostać wiceprezydentką do spraw społecznych w ekipie Rafała Trzaskowskiego. To Adriana Porowska.

Trzecia Droga zdecydowała w sprawie wyborów na prezydenta Warszawy

Trzecia Droga zdecydowała w sprawie wyborów na prezydenta Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od 13 grudnia zeszłego roku mamy do czynienia z rządem, który nieustannie mówi "nie". Mówi, że nie będzie kontynuował, że nie będzie inwestował, że nie będzie naprawiał, że nie będzie podejmował przedsięwzięć, które już są zaawansowane - mówił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podczas sobotniej konwencji samorządowej PiS. - My jesteśmy na "tak" dla rozwoju, jesteśmy na "tak" dla budowania, jesteśmy na "tak" dla wszystkiego, co tworzy naszą dobrą przyszłość - oświadczył.

Kaczyński: weszliśmy w jakiś zaułek, z którego nie bardzo widać wyjście

Kaczyński: weszliśmy w jakiś zaułek, z którego nie bardzo widać wyjście

Źródło:
PAP
Prosili, pisali petycje i nic. "Czuję ogromny smutek i złość, że aby to się stało, musiał zginąć mój syn"

Prosili, pisali petycje i nic. "Czuję ogromny smutek i złość, że aby to się stało, musiał zginąć mój syn"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Stacja TVN24 w lutym była najchętniej oglądanym kanałem w kraju, osiągając 6,96 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN oraz portal tvn24.pl. TVN24 była również najbardziej opiniotwórczym medium w styczniu według rankingu Instytutu Monitorowania Mediów.

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Źródło:
tvn24.pl

Internet jest pełen mitów dotyczących klimatu. Niektórzy powielają je, nie mając zupełnie świadomości. Inni zaś, także politycy, świadomie kłamią. W "Rozmowach o końcu świata" w TVN24 GO i w TVN24 co miesiąc będziemy obalać te największe manipulacje. W pierwszym odcinku tego minicyklu sprawdzamy, jak ludzkość wpływa na obecną zmianę klimatu.

Ludzkość nie ma żadnego wpływu na zmianę klimatu? Obalamy mity

Ludzkość nie ma żadnego wpływu na zmianę klimatu? Obalamy mity

Źródło:
TVN24 GO, "Rozmowy o końcu świata"

Oscary 2024. Doroczna ceremonia wręczenia Nagród Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej coraz bliżej. Po raz czwarty w swojej karierze i drugi rok z rzędu galę poprowadzi Jimmy Kimmel. Kto znalazł się w gronie nominowanych? Kto ma największe szanse na wygraną? Kiedy i gdzie odbędzie się 96. gala wręczenia Oscarów? Prezentujemy wszystko, co warto wiedzieć przed hollywoodzkim świętem kina.

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Źródło:
tvn24.pl

Wystartowała wiosenna ramówka TVN. Stacja przygotowała niespodzianki. - Zawsze staramy się podążać za naszym widzem, a on dziś potrzebuje emocji, inspiracji i przede wszystkim autentyzmu - mówi dyrektorka programowa TVN Lidia Kazen. Wszystkie programy i seriale można oglądać na antenie TVN i w Playerze.

Wiosna w TVN. "Emocje, inspiracje i autentyzm"

Wiosna w TVN. "Emocje, inspiracje i autentyzm"

Źródło:
TVN

Niewątpliwy pożytek ze zmiany władzy w naszym kraju widzę w tym, że przez kilka ostatnich lat z góry wiedziałem, co kto powie, co kto napisze, która gazeta albo która telewizja kogo pochwali, a komu przywali.

Nareszcie

Nareszcie

Źródło:
tvn24.pl

Średnio 877 tysięcy widzów przyciągnął do TVN pierwszy odcinek "The Traitors. Zdrajcy". Program zadebiutował w środę o godzinie 21.35. Branżowy portal Press pisze o "dobrym starcie". Holenderski format, który spodobał się widzom na całym świecie, jest zainspirowany grą "Mafia". Wygrać można nawet pół miliona złotych.

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

Źródło:
tvn24.pl