"W stosunkach z Rosją nie należy się spodziewać żadnych zmian"

Polska

Rosyjska prasa ocenia wynik wyborów parlamentarnych w Polsce tvn24
wideo 2/35

"Władze Polski na pewno będą nadal dążyć do jak najściślejszych więzi ze Stanami Zjednoczonymi, które rozpatrywane są jako przeciwwaga dla napiętych stosunków z Brukselą" - komentuje wynik wyborów parlamentarnych do Sejmu i Senatu rosyjski dziennik "Izwestia". "W stosunkach z Rosją nie należy się spodziewać żadnych zmian" - przyznaje rozmówca agencji RIA Nowosti.

"Kampania wyborcza nie wywoływała silnych emocji wśród Polaków, ponieważ wynik tego wyścigu był znany z góry. Jedyną niewiadomą pozostawał wynik, z którym przegrają przeciwnicy partii rządzącej" - komentuje w poniedziałkowej publikacji rządowa "Rossijskaja Gazieta".

"Wraz z hojnym programem socjalnym partia władzy przywraca Polakom tradycyjne spojrzenie na życie, obce ich partnerom z Unii Europejskiej" - pisze gazeta, opisując powody zwycięstwa ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego. "43,6 procent to rekordowy wynik we współczesnej historii polskiej demokracji. Żadna partia polityczna nie otrzymała tylu głosów. Mimo tego sukcesu Kaczyński uznał to za niewystarczające" - podkreśla w depeszy agencja TASS.

"Ważną nowością na polskiej scenie politycznej po wyborach będzie powrót do Sejmu sił lewicowych, które były nieobecne w tym organie legislacyjnym przez cztery lata" - przypomina TASS.

"Nie należy się spodziewać żadnych zmian"

- Prawo i Sprawiedliwość Jarosława Kaczyńskiego, które wygrało wybory parlamentarne w Polsce, będzie kontynuowało swój kurs. W stosunkach z Rosją nie należy się spodziewać żadnych zmian - powiedział agencji RIA Nowosti ekspert do spraw międzynarodowych Dmitrij Oficerow-Bielski.

- Na Prawo i Sprawiedliwość głosują ludzie, którzy chcieliby żyć w komunizmie, gdzie zamiast sekretarza partii byłby duchowny - uważa Oficerow-Bielski. Według niego zwycięstwo PiS wiąże się miedzy innymi z "dość imponującym wzrostem gospodarczym Polski". - Ze swojej strony rywale prawicy z ostatnich czterech lat nie wyciągnęli żadnych wniosków - dodał.

"Polska pozostanie wiernym sojusznikiem USA"

"Polityka zagraniczna Polski po wyborach wygranych przez Prawo i Sprawiedliwość nie zmieni się istotnie: Polska pozostanie wiernym sojusznikiem USA i tradycyjnym krytykiem Rosji, nadal balansując na granicy UE" - prognozuje rosyjski dziennik "Izwiestija".

W poniedziałkowym komentarzu, powołując się na źródło w polskich kręgach dyplomatycznych, gazeta podaje, że relacje polsko-unijne nie zmienią się po wyborach.

"Polska nie zacznie podejmować jakichś raptownych kroków zagrażających jej członkostwu w UE, ale nie należy też oczekiwać z jej strony prób pogłębienia współpracy" - wyjaśniają "Izwiestija". "Władze polskie na pewno będą nadal dążyć do jak najściślejszych więzi ze Stanami Zjednoczonymi, które rozpatrywane są jako przeciwwaga dla napiętych stosunków z Brukselą" - powiedziało źródło, które cytuje dziennik.

Rosyjska gazeta prognozuje, że "tradycyjnie chłodne relacje Warszawy z Moskwą raczej się nie zmienią". Ocenia, że nawet w przypadku zmiany układu politycznego nie doszłoby do takich zmian. "Polska od dawna jest jednym z najbardziej antyrosyjsko nastawionych krajów w Europie, niezależnie od orientacji politycznej jej władz" - oceniają "Izwiestija".

Autor: tas\mtom / Źródło: Rossijskaja Gazieta, TASS, RIA Nowosti, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Rossijskaja Gazieta, Izwestia, TASS