Na stronie internetowej Senatu opublikowano w środę po południu wykaz zagranicznych i krajowych lotów o statusie HEAD z udziałem marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego od 1 stycznia 2018 roku. W tabeli podano daty lotów, ich trasę oraz cel podróży. Wskazano podróże, w których marszałkowi towarzyszyła żona. W jednym przypadku, podróży na Węgry, na pokładzie samolotu znalazło się więcej członków rodziny Karczewskiego. Wkrótce po publikacji wykaz został zdjęty ze strony głównej Senatu z informacją, że ma zostać zaktualizowany. Zmieniony pojawił się tam wieczorem.
Zgodnie z zapowiedzią Centrum Informacyjnego Senatu w środę przed godziną 18 na stronie internetowej Senatu została zamieszczona trzystronicowa tabela z wykazem zagranicznych i krajowych lotów o statusie HEAD z udziałem marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, obejmująca okres od 1 stycznia 2018 r.
Dwie wersje wykazu lotów Karczewskiego
Chwilę później wykaz został zdjęty ze strony głównej Senatu. Można go było jednak nadal znaleźć na podstronach oraz poprzez wyszukiwarkę.
Jak podało Centrum Informacyjne Senatu, stało się tak w związku z koniecznością aktualizacji wykazu. Zapowiadano, że kompletna jego wersja ma być dostępna w internecie w środę późnym wieczorem. Dokument opublikowano przed godziną 21.
Kolejną porcję publikacji zapowiedziano na czwartek. "Te częściowe dane uzupełnimy o dwa pierwsze lata obecnej kadencji 8 sierpnia" - zakomunikowało wcześniej w środę Centrum Informacyjne Senatu. Zaznaczyło, że potrzebuje więcej czasu na przygotowanie tych danych.
Podróże marszałka Senatu
Tabela udostępniona w pierwszej wersji zawierała 29 podróży - 26 zagranicznych i 3 krajowych Wyszczególniono trasy i cel podróży. Nie podano rodzaju statku powietrznego, którym podróżował marszałek Senatu.
Przy ośmiu pozycjach wskazano, że Stanisławowi Karczewskiemu towarzyszyła małżonka. W jednej podróży - 1 marca 2018 roku do Budapesztu, gdzie marszałek udał się w związku z przyznaniem mu Wielkiego Krzyża Orderu Zasługi, najwyższego odznaczenia przyznawanego przez Węgry obywatelom innych państw - towarzyszyła mu liczniejsza rodzina. Jak poinformowano, żona, córki i wnuki Stanisława Karczewskiego zostały zaproszone przez przewodniczącego węgierskiego parlamentu Laszlo Kovera.
"Koszt pobytu rodziny Marszałka Senatu pokryła strona węgierska" - poinformowało Centrum Informacyjne Senatu. "Zaznaczyć trzeba, że rodzina Marszałka Senatu leciała tylko w jedną stronę, ze względu na udział w oficjalnej uroczystości. Do Polski rodzina wracała już własnym transportem" - dodało.
Nowa wersja, dwa loty mniej
Przed godziną 21 pojawiła się nowa, zaktualizowana wersja wykazu podróży marszałka Senatu. Zgodnie z nowym wykazem, marszałek Senatu od 1 stycznia 2018 r. odbył 27 podróży - 24 zagraniczne i 3 krajowe.
Dwie wizyty krajowe - jak wskazano w dokumencie - wynikały z "obowiązków międzynarodowych" marszałka Senatu. Jedna wizyta krajowa wynikała z "obowiązków krajowych" - był to udział w spotkaniu z marszałkiem Sejmu, premierem i członkami rządu we wrześniu 2018 r. w Krakowie.
W siedmiu podróżach - pięciu zagranicznych i dwóch krajowych - Karczewskiemu towarzyszyła małżonka.
Były to: w czerwcu 2018 r. wizyta w Rumunii (udział w 19. Spotkaniu Stowarzyszenia Senatów Europy); we wrześniu 2018 r. wizyta w Austrii (udział w obchodach 335. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej); w październiku 2018 r. wizyta w Mołdawii (wizyta na zaproszenie Przewodniczącego Parlamentu Mołdawii); w grudniu 2018 r. wizyta we Francji (inauguracja kaplicy polskiej w Katedrze Notre Dame, spotkania z Polonią w regionie Hauts-De France oraz spotkania z przedstawicielami francuskiej sceny politycznej); w maju 2019 r. wizyta w Gruzji (wizyta na zaproszenie przewodniczącego Parlamentu Gruzji).
W pierwszej wersji podano, że żona towarzyszyła marszałkowi także w podróży do Paryża z 12 czerwca.
Dwie wizyty krajowe marszałka Senatu z małżonką odbyły się we wrześniu i grudniu 2018 r. w Gdańsku. Karczewscy towarzyszyli przewodniczącemu Rady Państwowej Republiki Słowenii oraz przewodniczącemu Senatu Rumunii podczas ich wizyt w Polsce.
W nowym wykazie podróży zniknęły dwie pozycje, które pojawiły się w pierwszej wersji. Wizyta w Estonii z kwietnia 2018 roku (udział w Konferencji Przewodniczących Parlamentów UE w Tallinie) oraz wizyta na Słowacji z marca 2019 roku (udział w Spotkaniu Przewodniczących Parlamentów Państw Grupy Wyszehradzkiej).
Zmiana oznaczenia
Poprzednia tabela miała pięć kolumn: data wylotu, data powrotu, kraj/miejscowość, wydarzenie i informacje dodatkowe, w których podawano, z kim podróżował marszałek.
Nowa tabela zawiera już tylko trzy kolumny: data, kraj/miejscowość, wydarzenie. Zniknęła kolumna informacje dodatkowe. W kolumnie wydarzenie, w podróżach, w których towarzyszyła marszałkowi żona, jest oznaczenie *. Dopiero na dole w przypisie można przeczytać wyjaśnienie.
Zmiana siedmiu dat podróży
W nowej wersji zmianie uległo także sześć dat podróży.
1. Rumunia / Bukareszt - 17-18.04.2018. Aktualizacja - 18.04.2018
2. Węgry / Balatonfured - 21-23.06.2018. Aktualizacja - 22.06.2018
3. Hiszpania / Santiago de Compostela - 24-25.06.2018. Aktualizacja - 25.06.2018
4. Niemcy / Kolonia - 5-8.07.2018. Aktualizacja - 8.07.2018
5. Litwa / Wilno - 24-26.04.2019. Aktualizacja - 24-25.04.2019
6. Francja / Paryż - 12-15.06.2019. Aktualizacja - 12-13.06.2019
7. Polska/Kraków - 18-19.09.2018. Aktualizacja - 18.09.2018
Posłowie PO-KO: sprawa lotów "może dotyczyć również marszałka Senatu"
Na środowym briefingu w Sejmie posłowie Platformy Obywatelskiej-Koalicji Obywatelskiej Robert Kropiwnicki, Mariusz Witczak i Cezary Tomczyk domagali się natychmiastowej dymisji marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego oraz dyrektora CIS Andrzeja Grzegrzółki w związku z lotami marszałka rządowymi samolotami. Zdaniem posłów PO-KO Kuchciński i Grzegrzółka od wielu tygodni regularnie okłamywali opinię publiczną w sprawie lotów marszałka. Według posłów PO-KO sprawą powinien zająć się z urzędu prokurator generalny. Posłowie PO-KO zapowiedzieli ponadto, że będą badać i ujawniać kolejne fakty związane z nieuprawnionym - ich zdaniem - korzystaniem przez polityków PiS z samolotów rządowych. Zasugerowali, że wśród takich osób mógł być Stanisław Karczewski, ale nie podali żadnych szczegółów. Zapowiedzieli, że przedstawią je w najbliższych dniach. Zażądali też, aby politycy PiS i osoby z ich otoczenia, korzystające z floty rządowej w sposób nieuprawniony, zwrócili pełne koszty lotów do kasy państwa.
Autor: js, kb//rzw//kwoj / Źródło: tvn24.pl, PAP