Dziś jest ostatnia szansa na dopisanie się do listy wyborców poza miejscem stałego zameldowania. Odpowiedni wniosek trzeba złożyć osobiście w urzędzie miasta lub gminy.
Kogo w niedzielę nie będzie w miejscu zameldowania, a będzie chciał oddać głos, ten w ciągu najbliższych godzin musi udać się do urzędu i przedstawić wcześniej pobrany wniosek.
Na listy wyborców automatycznie wpisywane są wyłącznie osoby, które są na stałe zameldowane w danym okręgu. Do spisu zostaną dopisane także te osoby, które na stałe zameldują się w ostatnim dniu roboczym przed wyborami, czyli 7 października. Także do tego dnia można uzyskać zaświadczenie do głosowania w dowolnie wybranej komisji wyborczej.
Szczegółowe informacje wyborcy mogą uzyskać na stronach urzędów miast czy gmin. Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się 9 października. Głosować będzie można w godzinach 7 – 21.
Na nowych zasadach
W najbliższych wyborach wybierzemy parlament na innych zasadach niż cztery lata temu. Senatorów wybierzemy w okręgach jednomandatowych; możliwe jest głosowanie korespondencyjne, za pomocą nakładek brajlowskich i przez pełnomocnika.
Od początku sierpnia w Polsce obowiązuje ujednolicony Kodeks wyborczy, który reguluje wszystkie kwestie związane z wyborami: parlamentarnymi, prezydenckimi, samorządowymi i do Parlamentu Europejskiego.
Kodeks wprowadza też kilka nowych rozwiązań. W porównaniu do głosowania sprzed czterech lat jedną z najistotniejszych zmian jest wybór senatorów w stu jednomandatowych okręgach wyborczych. Są one znacznie mniejsze niż w poprzednich wyborach, gdzie takich okręgów było tylko 40, a do Senatu z każdego z nich wchodziło od 2 do 4 kandydatów, którzy zdobyli największą liczbę głosów.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN24