Wicepremier Grzegorz Schetyna odcina się od szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Aleksandra Szczygły. - W żaden sposób nie uzasadnił odrzucenia nominacji generalskich MSWiA. Tłumaczenia, które słyszałem w mediach, są nieprawdziwe i żałosne – mówił ostro Schetyna.
- Nasze propozycje były przemyślane. Źle się stało, że prezydent nie podpisał tych nominacji. To zła decyzja, trzeba doceniać ciężką pracę i dobrych ludzi. Jest mi przykro, że prezydent nie podzielił mojego zdania – mówił Schetyna. Pytany, czy będzie starał się spotkać z prezydentem Lechem Kaczyńskim w tej sprawie, odpowiedział przecząco. – Rozumiem, że decyzja już zapadła – stwierdził minister.
Trzej odrzuceni z powodu „luk w życiorysie”
Jak zapowiedział w czwartek szef prezydenckiego BBN Aleksander Szczygło, w Święto Wojska Polskiego zostaną wręczone dwie nominacje w policji. Trzy kandydatury z MSWiA BBN zaopiniowało negatywnie, m.in. z powodu "luk w życiorysie", inne jeszcze sprawdza.
Bo zataili pracę w ZOMO?
Nasze propozycje były przemyślane. Źle się stało, że prezydent nie podpisał tych nominacji (...). To zła decyzja, trzeba doceniać ciężką i dobrych ludzi. Jest mi przykro, że prezydent nie podzielił mojego zdania. Grzegorz Schetyna, szef MSWiA
Zastrzeżenia wobec dwóch proponowanych nominacji generalskich w Biurze Ochrony Rządu szef BBN tłumaczył sprzecznością między wystąpieniem o awanse, a zamiarami MSWiA dotyczącymi redukcji etatowej w BOR do jednego stanowiska generalskiego.
Prace nad trzema propozycjami dotyczącymi Państwowej Straży Pożarnej - poinformował Szczygło - "przebiegają bez zakłóceń, ale trzeba jeszcze sprawdzić kilka rzeczy, między innymi w instytucjach zewnętrznych", a decyzja powinna zapaść przed 11 listopada.
MSWiA: niczego nie ukrywaliśmy
Odnosząc się do słów Szczygły, MSWiA oświadczyło, że integralną częścią każdego wniosku o mianowanie na stopień generalski jest przebieg służby. "W przypadku osób, wobec których składano wnioski w 2008 i 2009 r. przebieg służby był identyczny, nie zmieniano i nie ukrywano danych dotyczących służby proponowanych do mianowania kandydatów" - poinformowało ministerstwo.
Ponadto - jak głosi oświadczenie naczelnika Wydziału Komunikacji i Promocji MSWiA Jacka Sońty - resort nie planuje zmian w strukturze etatowej BOR, w tym zmniejszenia liczby etatów generalskich.
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24/PAP