W czwartek nad ranem Państwowa Komisja Wyborcza podała ostateczne wyniki niedzielnych wyborów samorządowych. W skali kraju w sejmikach wojewódzkich PiS zdobyło 254 mandaty, Koalicja Obywatelska - 194, PSL - 70, Bezpartyjni Samorządowcy - 15, SLD-Lewica Razem - 11.
Jeszcze w środę wieczorem Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Do drugiej tury dojdzie w 649 gminach i miastach.
Na kolejnej konferencji prasowej, zorganizowanej w czwartek nad ranem, podano wyniki wyborów do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw.
W tegorocznych wyborach samorządowych wybierano łącznie 46 tysięcy 747 radnych wszystkich szczebli.
Wybrano między innymi 552 radnych sejmików województw. Frekwencja w wyborach do sejmików wyniosła 54,84 procent. Ważnych głosów oddano 93,28 procent. Nieważne głosy stanowiły 6,72 procent.
Wyniki wyborów samorządowych 2018
W skali kraju w wyborach do sejmików wojewódzkich PiS zdobyło 254 mandaty, Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska i Nowoczesna) uzyskała 194 mandaty, PSL - 70, Bezpartyjni Samorządowcy - 15, a SLD-Lewica Razem - 11. Ponadto mandaty w sejmikach wojewódzkich zdobyły jeszcze komitety: Mniejszość Niemiecka - 5, KWW Z Dutkiewiczem dla Dolnego Śląska - 2, KWW Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty - 1.
Dla porównania, w wyborach samorządowych w 2014 roku Platforma Obywatelska zdobyła 179 mandatów, PiS - 171, PSL - 157, a SLD - 28. Ponadto mandaty w sejmikach wojewódzkich zdobyły jeszcze: Mniejszość Niemiecka - 7, Ruch Autonomii Śląska - 4, Bezpartyjni Samorządowcy - 4, Lepsze Lubuskie - 2, Teraz Wielkopolska - 2, Bezpartyjni Pomorze Zachodnie - 1.
Wielkopolskie (39 mandatów)
W wyborach do sejmiku województwa wielkopolskiego Koalicja Obywatelska zdobyła 15 mandatów do sejmiku, PiS - 13, a PSL – 7, SLD-Lewica Razem - 3, Bezpartyjni Samorządowcy - 1.
Wyniki oznaczają, że Koalicja Obywatelska nie będzie miała samodzielnej większości.
W 2014 roku PO zdobyła w 39-osobowym sejmiku województwa 13 mandatów, PSL 12 mandatów. PiS wprowadził ośmiu radnych, SLD Lewica Razem - czterech, a dwa mandaty przypadły KWW Ryszarda Grobelnego Teraz Wielkopolska. Województwem rządzi obecnie koalicja PO-PSL.
Pomorskie (33 mandaty)
Koalicja Obywatelska uzyskała 18 mandatów w sejmiku województwa pomorskiego, 13 mandatów zdobyło PiS a 2 – PSL – wynika z oficjalnych wyników wyborów podanych w środę wieczorem przez Wojewódzką Komisję Wyborczą w Gdańsku.
Taki rozkład daje Koalicji Obywatelskiej większość wymaganą do samodzielnych rządów.
W 2014 roku w wyborach do pomorskiego sejmiku Platforma Obywatelska uzyskała 40,74 proc. głosów zdobywając 17 mandatów, PiS poparło 23,04 procent głosujących, co skutkowało uzyskaniem 9 mandatów, a PSL otrzymało 17,43 procent poparcia i 7 mandatów.
Lubelskie (33 mandaty)
PiS w sejmiku województwa lubelskiego będzie miało 18 mandatów, PSL - 7, Koalicja Obywatelska - 7, a SLD-Lewica Razem 1.
Prawo i Sprawiedliwość tym samym uzyskało większość wystarczającą do samodzielnego rządzenia regionem.
Cztery lata temu PiS zdobyło 13 mandatów, PSL – 12, PO – 7, a SLD – 1 mandat. PiS uzyskało wtedy 31,88 procent głosów, PSL – 32,43 procent, PO – 19,17 procent, SLD – 6,94 procent. PSL zdobyło większe poparcie w skali, ale jeden mandat mniej, co wynikło z podziału głosów w poszczególnych okręgach.
Przez dwie ostatnie kadencje w sejmiku tym rządziła koalicja PO-PSL, a PiS było w opozycji.
Warmińsko-mazurskie (30 mandatów)
W wyborach do sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego Koalicja Obywatelska zdobyła 12 mandatów, PiS - 11, PSL - 7.
Koalicja Obywatelska w wyborach do sejmiku uzyskała 30,4 procent głosów. PiS - 28,15 procent, PSL - 19,64 procent.
W 2014 roku Platforma Obywatelska uzyskała dziewięć mandatów, a PiS sześć. Cztery lata temu zwycięzcą wyborów w województwie był PSL, który dysponował czternastoma mandatami, a obecnie ma ich siedem.
Na obecnym etapie żadna z partii nie ma samodzielnej większości, więc wpływy ludowców w regionie wciąż mogą okazać się znaczące.
Mazowieckie (51 mandatów)
W wyborach do sejmiku województwa mazowieckiego PiS zdobyło 24 mandaty, Koalicja Obywatelska - 18, PSL - 8, a Bezpartyjni Samorządowcy - 1. PiS w wyborach do sejmiku uzyskało 34,04 procent głosów, Koalicja Obywatelska - 27,66 procent, PSL - 13,15 procent, natomiast Bezpartyjni Samorządowcy - 6,24.
Wyniki oznaczają, że PiS nie będzie miało samodzielnej większości. W 2014 roku w wyborach do sejmiku mazowieckiego także wygrało PiS, które na 51 mandatów zdobyło 19. Jednak większość dającą władzę w sejmiku miały PO i PSL - razem dysponowały 31 mandatami (PSL wprowadziło 16 przedstawicieli, a PO 15). Jeden mandat w sejmiku przypadł w udziale Sojuszowi Lewicy Demokratycznej.
Dolnośląskie (36 mandatów)
PiS zdobyło 14 mandatów w 36-osobowym sejmiku województwa dolnośląskiego. Koalicja Obywatelska będzie miała 13 mandatów, Bezpartyjni Samorządowcy - 6, KWW Z Dutkiewiczem dla Dolnego Śląska -2, a PSL jeden. PiS zdobyło najwięcej mandatów, ale do samodzielnego rządzenia brakuje mu pięciu. Możliwym koalicjantem są Bezpartyjni Samorządowcy. To jednak również możliwy partner dla Koalicji Obywatelskiej. W 2014 roku wybory do sejmiku województwa dolnośląskiego wygrała PO, zdobywając 16 mandatów. PiS wówczas wprowadziło dziewięciu radnych, PSL pięciu, komitet Bezpartyjni Samorządowcy czterech, a SLD Lewica Razem dwóch radnych.
Świętokrzyskie (30 mandatów)
PiS w sejmiku województwa świętokrzyskiego będzie miało 16 z 30 mandatów. W gremium zasiądą także przedstawiciele PSL, Koalicji Obywatelskiej, SLD i komitetu Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty.
Próg wyborczy przekroczyło pięć komitetów wyborczych: PiS, Polskie Stronnictwo Ludowe (9 mandatów), Koalicja Obywatelska (3 mandaty) SLD Lewica Razem (1 mandat), Projekt Świętokrzyskie (1 mandat).
W sejmiku ostatniej kadencji i w zarządzie województwa świętokrzyskiego PSL tworzyło koalicję z PO. Ludowcy zwyciężyli w 2014 roku w wyborach - uzyskali 17 z 30 mandatów. Kolejne były: PiS - osiem mandatów, PO - trzy, SLD - dwa. PSL uczestniczyło w zarządzaniu województwem od 1998 roku. W 2006 roku współtworzyło koalicję z PO i PiS, a od 2010 roku wyłącznie z Platformą.
Tegoroczny wynik oznacza, że PiS będzie mogło samodzielnie rządzić w regionie.
Małopolskie (39 mandatów)
Prawo i Sprawiedliwość zwyciężyło w wyborach do sejmiku województwa małopolskiego, uzyskując 24 mandaty, co oznacza, że będzie mogło samodzielnie rządzić. Koalicja Obywatelska będzie miała 11 radnych, a PSL czterech.
W 2014 roku PiS co prawda wygrało wybory do sejmiku w Małopolsce, uzyskując 17 mandatów (o jeden więcej niż w 2010 roku), ale koalicję rządzącą regionem stworzyła PO (14 mandatów) i PSL (osiem mandatów), które miało wówczas bardzo dobry wynik.
W kończącej się kadencji regionem rządziła koalicja PO-PSL, najpierw z marszałkiem Markiem Sową, a gdy ten został w 2015 roku posłem - z marszałkiem Jackiem Krupą.
Teraz do Sejmiku dostało się czterech członków zarządu województwa: marszałek Jacek Krupa, wicemarszałkowie Wojciech Kozak i Stanisław Sorys oraz Grzegorz Lipiec, ale zmiana władzy - przy tym wyniku wyborczym - jest nieunikniona. Nieoficjalnie wśród kandydatów na marszałka wymieniany jest były rzecznik rządu Rafał Bochenek (PiS).
Łódzkie (33 mandaty)
PiS wygrało wybory do sejmiku województwa łódzkiego, wprowadzając tam 17 radnych. Koalicja Obywatelska będzie miała 12 radnych, a czterech Polskie Stronnictwo Ludowe.
Oznacza to przejęcie przez PiS władzy w 33-osobowym samorządzie wojewódzkim, w którym rządziła koalicja PO-PSL.
W 2014 roku w wyborach do sejmiku województwa łódzkiego również zwyciężyło PiS, wprowadzając tam 12 radnych. Po 10 radnych miały PO i PSL, a jednego SLD. Mimo zwycięstwa PiS, województwem rządziła koalicja PO i PSL, która sprawowała władzę również po wyborach samorządowych w 2010 roku.
Kujawsko-pomorskie (30 mandatów)
14 mandatów dla Koalicji Obywatelskiej, 11 dla PiS, 4 dla PSL i 1 dla SLD - taki jest podział mandatów w wybranym w niedzielnych wyborach sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego. Oznacza to najprawdopodobniej kontynuację dotychczasowej koalicji PO z ludowcami.
W 2014 roku Platforma Obywatelska zdobyła 14 mandatów w 33-osobowym wówczas sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego. Pozostałe mandaty uzyskały: PSL - 10, PiS - 7 i SLD - 2. Przez cztery lata województwem rządziła koalicja PO i PSL.
Przy 14 radnych Koalicji Obywatelskiej i 4 PSL w nowym - 30-osobowym sejmiku - ta sama większość rządząca województwem jest bardzo prawdopodobna.
Prawo i Sprawiedliwość najprawdopodobniej nadal będzie w opozycji w sejmiku, ale ich klub zwiększy się z 7 do 11 osób.
PSL po wyborach w 2014 roku miało drugi co do wielkości klub w sejmiku liczący 10 osób. Teraz PSL będzie miało 4 radnych.
Skład rady uzupełnia Stanisław Pawlak z SLD - były poseł tej partii oraz radny wojewódzki od 1998 roku.
Zachodniopomorskie (30 mandatów)
Do sejmiku województwa zachodniopomorskiego wejdzie pięć komitetów wyborczych. 13 mandatów uzyskała Koalicja Obywatelska, 11 mandatów Prawo i Sprawiedliwość, 3 mandaty Bezpartyjni Samorządowcy, 2 mandaty PSL i jeden SLD Lewica Razem.
Przy takim rozłożeniu mandatów najbardziej prawdopodobna jest koalicja KO z PSL - taką z ludowcami tworzyła przez dwie ostatnie kadencje Platforma Obywatelska. Oznaczałoby to połowę miejsc w sejmiku dla tego porozumienia. Bezpartyjni i PiS natomiast bardzo ostrożnie wypowiadają się o ewentualnych sojuszach.
W zachodniopomorskim sejmiku zasiada 30 radnych. W poprzedniej kadencji, od 2014 roku najwięcej, bo 12 radnych miała PO, która tworzyła koalicję z czterema radnymi z PSL. Sześć mandatów miało PiS, tyle samo Zachodniopomorska Inicjatywa Samorządowa. Trzy miejsca miał SLD, a jedna radna była niezrzeszona.
Śląskie (45 mandatów)
Prawo i Sprawiedliwość zwyciężyło w wyborach do sejmiku województwa śląskiego, uzyskując 22 mandaty. Koalicja Obywatelska będzie miała 20 radnych, SLD-Lewica Razem dwóch, a PSL jednego. Rozkład sił w sejmiku oznacza, że PiS - mimo wygranej - nie uzyskał większości wystarczającej do samodzielnego rządzenia regionem. Takiej większości nie ma też Koalicja Obywatelska. Przy tworzeniu przyszłych koalicji w sejmiku kluczowe będą postawy SLD i PSL. W kończącej się kadencji regionem rządzi koalicja PO, PSL, SLD oraz Śląskiej Partii Regionalnej - przedstawiciele tej ostatniej nie znajdą się w nowym sejmiku.
W 2014 roku wybory sejmiku wygrała Platforma Obywatelska, wprowadzając do sejmiku 17 radnych. PiS otrzymało 16 mandatów, PSL obsadziło 5 miejsc, Ruch Autonomii Śląska (obecnie pod szyldem Śląskiej Partii Regionalnej - ŚPR) 4, a SLD 3. Przez całą minioną kadencję regionem rządziła koalicja PO-PSL-SLD-ŚPR. W obecnych wyborach w sejmiku zyskały zarówno PiS, jak i PO (w ramach Koalicji Obywatelskiej), straciły - oprócz ŚPR, która znalazła się poza sejmikiem - SLD i PSL.
Podkarpackie (33 mandaty)
Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 25 mandatów w sejmiku województwa podkarpackiego. Koalicja Obywatelska PO-Nowoczesna będzie miała pięciu radnych, a Polskie Stronnictwo Ludowe trzech.
Oznacza to, że PiS utrzymało władzę na Podkarpaciu.
Cztery lata temu PiS uzyskało 19 mandatów. PSL miało 9 radnych, a PO - 5.
Lubuskie (30 mandatów)
W sejmiku województwa lubuskiego 11 mandatów zdobyła Koalicja Obywatelska, 9 przypada na Prawo i Sprawiedliwość, po 4 otrzymają Bezpartyjni Samorządowcy i PSL, a 2 - SLD-Lewica Razem. Przed czterema laty wybory do sejmiku województwa lubuskiego wygrała PO z 10 mandatami, przed PSL (8 mandatów), PiS (5 mandatów), SLD (5 mandatów) i komitetem Lepsze Lubuskie (2 mandaty).
W lubuskim sejmiku zasiada 30 radnych. Przed tegorocznymi wyborami samorządem na szczeblu wojewódzkim rządziła koalicja PO-PSL-SLD. Tegoroczny wynik oznacza to, że dotychczasowy układ polityczny w sejmiku województwa lubuskiego, czyli koalicja PO-PSL-SLD, może zostać utrzymany.
Podlaskie (30 mandatów)
16 mandatów dla Prawa i Sprawiedliwości, dziewięć dla Koalicji Obywatelskiej i pięć dla Polskiego Stronnictwa Ludowego - to podział mandatów w wybranym w niedzielnych wyborach sejmiku województwa podlaskiego. Oznacza to przejęcie władzy i samodzielną większość PiS-u. W 2014 roku w wyborach do 30-osobowego podlaskiego sejmiku również zwyciężyło PiS, ale nie zdołało wówczas uzyskać większości i było w opozycji do rządów koalicji stworzonej przez PSL i Platformę Obywatelską. PiS uzyskało wówczas 12 mandatów, PSL - 9, PO - 8 mandatów, a ostatni przypadł komitetowi SLD Lewica Razem. Była to druga kadencja koalicji PO-PSL w sejmiku województwa podlaskiego. Sprawowała ona bowiem władzę również po wyborach samorządowych w 2010 roku, gdy PO i PiS zdobyły po 11 mandatów, PSL miało ich 5, zaś SLD - 3.
Opolskie (30 mandatów)
W wyborach do sejmiku województwa opolskiego mandaty rozkładają się następująco: Koalicja Obywatelska - 13 mandatów, PiS - 10 mandatów, PSL - dwa mandaty, a Mniejszość Niemiecka - pięć.
W 2014 roku PiS zdobyło pięć mandatów. Przez ostatnie dwanaście lat województwem opolskim rządziła koalicja składająca się z radnych Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Mniejszości Niemieckiej.
W kadencji 2014-2018 w sejmiku partie te miały odpowiednio 9, 9 i 7 mandatów, przy czym do klubu ludowców, którzy w wyborach zdobyli osiem głosów, przystąpił jedyny radny startujący wtedy z list SLD. Zgodnie z zapowiedziami przedwyborczymi, dotychczasowi koalicjanci są zainteresowani przedłużeniem umowy na kolejną kadencję, co utrzyma klub radnych PiS w charakterze opozycji.
Autor: asty,tmw,js//kg,now / Źródło: PAP