Zobacz, kto będzie rządził w sejmikach

Aktualizacja:
[object Object]
Wyniki wyborów samorządowych 2018 tvn24
wideo 2/35

W czwartek nad ranem Państwowa Komisja Wyborcza podała ostateczne wyniki niedzielnych wyborów samorządowych. W skali kraju w sejmikach wojewódzkich PiS zdobyło 254 mandaty, Koalicja Obywatelska - 194, PSL - 70, Bezpartyjni Samorządowcy - 15, SLD-Lewica Razem - 11.

Jeszcze w środę wieczorem Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Do drugiej tury dojdzie w 649 gminach i miastach.

Na kolejnej konferencji prasowej, zorganizowanej w czwartek nad ranem, podano wyniki wyborów do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw.

W tegorocznych wyborach samorządowych wybierano łącznie 46 tysięcy 747 radnych wszystkich szczebli.

Wybrano między innymi 552 radnych sejmików województw. Frekwencja w wyborach do sejmików wyniosła 54,84 procent. Ważnych głosów oddano 93,28 procent. Nieważne głosy stanowiły 6,72 procent.

Wyniki wyborów samorządowych 2018

W skali kraju w wyborach do sejmików wojewódzkich PiS zdobyło 254 mandaty, Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska i Nowoczesna) uzyskała 194 mandaty, PSL - 70, Bezpartyjni Samorządowcy - 15, a SLD-Lewica Razem - 11. Ponadto mandaty w sejmikach wojewódzkich zdobyły jeszcze komitety: Mniejszość Niemiecka - 5, KWW Z Dutkiewiczem dla Dolnego Śląska - 2, KWW Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty - 1.

Dla porównania, w wyborach samorządowych w 2014 roku Platforma Obywatelska zdobyła 179 mandatów, PiS - 171, PSL - 157, a SLD - 28. Ponadto mandaty w sejmikach wojewódzkich zdobyły jeszcze: Mniejszość Niemiecka - 7, Ruch Autonomii Śląska - 4, Bezpartyjni Samorządowcy - 4, Lepsze Lubuskie - 2, Teraz Wielkopolska - 2, Bezpartyjni Pomorze Zachodnie - 1.

Kto rządzi w województwach?

Wielkopolskie (39 mandatów)

W wyborach do sejmiku województwa wielkopolskiego Koalicja Obywatelska zdobyła 15 mandatów do sejmiku, PiS - 13, a PSL – 7, SLD-Lewica Razem - 3, Bezpartyjni Samorządowcy - 1.

Wyniki oznaczają, że Koalicja Obywatelska nie będzie miała samodzielnej większości.

W 2014 roku PO zdobyła w 39-osobowym sejmiku województwa 13 mandatów, PSL 12 mandatów. PiS wprowadził ośmiu radnych, SLD Lewica Razem - czterech, a dwa mandaty przypadły KWW Ryszarda Grobelnego Teraz Wielkopolska. Województwem rządzi obecnie koalicja PO-PSL.

Podział mandatów w sejmiku województwa wielkopolskiegotvn24

Pomorskie (33 mandaty)

Koalicja Obywatelska uzyskała 18 mandatów w sejmiku województwa pomorskiego, 13 mandatów zdobyło PiS a 2 – PSL – wynika z oficjalnych wyników wyborów podanych w środę wieczorem przez Wojewódzką Komisję Wyborczą w Gdańsku.

Taki rozkład daje Koalicji Obywatelskiej większość wymaganą do samodzielnych rządów.

W 2014 roku w wyborach do pomorskiego sejmiku Platforma Obywatelska uzyskała 40,74 proc. głosów zdobywając 17 mandatów, PiS poparło 23,04 procent głosujących, co skutkowało uzyskaniem 9 mandatów, a PSL otrzymało 17,43 procent poparcia i 7 mandatów.

Podział mandatów w sejmiku województwa pomorskiego

Lubelskie (33 mandaty)

PiS w sejmiku województwa lubelskiego będzie miało 18 mandatów, PSL - 7, Koalicja Obywatelska - 7, a SLD-Lewica Razem 1.

Prawo i Sprawiedliwość tym samym uzyskało większość wystarczającą do samodzielnego rządzenia regionem.

Cztery lata temu PiS zdobyło 13 mandatów, PSL – 12, PO – 7, a SLD – 1 mandat. PiS uzyskało wtedy 31,88 procent głosów, PSL – 32,43 procent, PO – 19,17 procent, SLD – 6,94 procent. PSL zdobyło większe poparcie w skali, ale jeden mandat mniej, co wynikło z podziału głosów w poszczególnych okręgach.

Przez dwie ostatnie kadencje w sejmiku tym rządziła koalicja PO-PSL, a PiS było w opozycji.

Podział mandatów w sejmiku województwa lubelskiegotvn24

Warmińsko-mazurskie (30 mandatów)

W wyborach do sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego Koalicja Obywatelska zdobyła 12 mandatów, PiS - 11, PSL - 7.

Koalicja Obywatelska w wyborach do sejmiku uzyskała 30,4 procent głosów. PiS - 28,15 procent, PSL - 19,64 procent.

W 2014 roku Platforma Obywatelska uzyskała dziewięć mandatów, a PiS sześć. Cztery lata temu zwycięzcą wyborów w województwie był PSL, który dysponował czternastoma mandatami, a obecnie ma ich siedem.

Na obecnym etapie żadna z partii nie ma samodzielnej większości, więc wpływy ludowców w regionie wciąż mogą okazać się znaczące.

Podział mandatów w sejmiku województwa warmińsko-mazurskiegotvn24

Mazowieckie (51 mandatów)

W wyborach do sejmiku województwa mazowieckiego PiS zdobyło 24 mandaty, Koalicja Obywatelska - 18, PSL - 8, a Bezpartyjni Samorządowcy - 1. PiS w wyborach do sejmiku uzyskało 34,04 procent głosów, Koalicja Obywatelska - 27,66 procent, PSL - 13,15 procent, natomiast Bezpartyjni Samorządowcy - 6,24.

Wyniki oznaczają, że PiS nie będzie miało samodzielnej większości. W 2014 roku w wyborach do sejmiku mazowieckiego także wygrało PiS, które na 51 mandatów zdobyło 19. Jednak większość dającą władzę w sejmiku miały PO i PSL - razem dysponowały 31 mandatami (PSL wprowadziło 16 przedstawicieli, a PO 15). Jeden mandat w sejmiku przypadł w udziale Sojuszowi Lewicy Demokratycznej.

Podział mandatów w sejmiku województwa mazowieckiegoipsos/tvn24

Dolnośląskie (36 mandatów)

PiS zdobyło 14 mandatów w 36-osobowym sejmiku województwa dolnośląskiego. Koalicja Obywatelska będzie miała 13 mandatów, Bezpartyjni Samorządowcy - 6, KWW Z Dutkiewiczem dla Dolnego Śląska -2, a PSL jeden. PiS zdobyło najwięcej mandatów, ale do samodzielnego rządzenia brakuje mu pięciu. Możliwym koalicjantem są Bezpartyjni Samorządowcy. To jednak również możliwy partner dla Koalicji Obywatelskiej. W 2014 roku wybory do sejmiku województwa dolnośląskiego wygrała PO, zdobywając 16 mandatów. PiS wówczas wprowadziło dziewięciu radnych, PSL pięciu, komitet Bezpartyjni Samorządowcy czterech, a SLD Lewica Razem dwóch radnych.

Podział mandatów w sejmiku województwa dolnośląskiegoipsos/tvn24

Świętokrzyskie (30 mandatów)

PiS w sejmiku województwa świętokrzyskiego będzie miało 16 z 30 mandatów. W gremium zasiądą także przedstawiciele PSL, Koalicji Obywatelskiej, SLD i komitetu Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty.

Próg wyborczy przekroczyło pięć komitetów wyborczych: PiS, Polskie Stronnictwo Ludowe (9 mandatów), Koalicja Obywatelska (3 mandaty) SLD Lewica Razem (1 mandat), Projekt Świętokrzyskie (1 mandat).

W sejmiku ostatniej kadencji i w zarządzie województwa świętokrzyskiego PSL tworzyło koalicję z PO. Ludowcy zwyciężyli w 2014 roku w wyborach - uzyskali 17 z 30 mandatów. Kolejne były: PiS - osiem mandatów, PO - trzy, SLD - dwa. PSL uczestniczyło w zarządzaniu województwem od 1998 roku. W 2006 roku współtworzyło koalicję z PO i PiS, a od 2010 roku wyłącznie z Platformą.

Tegoroczny wynik oznacza, że PiS będzie mogło samodzielnie rządzić w regionie.

Podział mandatów w sejmiku województwa świętokrzyskiegotvn24

Małopolskie (39 mandatów)

Prawo i Sprawiedliwość zwyciężyło w wyborach do sejmiku województwa małopolskiego, uzyskując 24 mandaty, co oznacza, że będzie mogło samodzielnie rządzić. Koalicja Obywatelska będzie miała 11 radnych, a PSL czterech.

W 2014 roku PiS co prawda wygrało wybory do sejmiku w Małopolsce, uzyskując 17 mandatów (o jeden więcej niż w 2010 roku), ale koalicję rządzącą regionem stworzyła PO (14 mandatów) i PSL (osiem mandatów), które miało wówczas bardzo dobry wynik.

W kończącej się kadencji regionem rządziła koalicja PO-PSL, najpierw z marszałkiem Markiem Sową, a gdy ten został w 2015 roku posłem - z marszałkiem Jackiem Krupą.

Teraz do Sejmiku dostało się czterech członków zarządu województwa: marszałek Jacek Krupa, wicemarszałkowie Wojciech Kozak i Stanisław Sorys oraz Grzegorz Lipiec, ale zmiana władzy - przy tym wyniku wyborczym - jest nieunikniona. Nieoficjalnie wśród kandydatów na marszałka wymieniany jest były rzecznik rządu Rafał Bochenek (PiS).

Podział mandatów w sejmiku województwa małopolskiegoipsos/tvn24

Łódzkie (33 mandaty)

PiS wygrało wybory do sejmiku województwa łódzkiego, wprowadzając tam 17 radnych. Koalicja Obywatelska będzie miała 12 radnych, a czterech Polskie Stronnictwo Ludowe.

Oznacza to przejęcie przez PiS władzy w 33-osobowym samorządzie wojewódzkim, w którym rządziła koalicja PO-PSL.

W 2014 roku w wyborach do sejmiku województwa łódzkiego również zwyciężyło PiS, wprowadzając tam 12 radnych. Po 10 radnych miały PO i PSL, a jednego SLD. Mimo zwycięstwa PiS, województwem rządziła koalicja PO i PSL, która sprawowała władzę również po wyborach samorządowych w 2010 roku.

Podział mandatów w sejmiku województwa łódzkiegoipsos/tvn24

Kujawsko-pomorskie (30 mandatów)

14 mandatów dla Koalicji Obywatelskiej, 11 dla PiS, 4 dla PSL i 1 dla SLD - taki jest podział mandatów w wybranym w niedzielnych wyborach sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego. Oznacza to najprawdopodobniej kontynuację dotychczasowej koalicji PO z ludowcami.

W 2014 roku Platforma Obywatelska zdobyła 14 mandatów w 33-osobowym wówczas sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego. Pozostałe mandaty uzyskały: PSL - 10, PiS - 7 i SLD - 2. Przez cztery lata województwem rządziła koalicja PO i PSL.

Przy 14 radnych Koalicji Obywatelskiej i 4 PSL w nowym - 30-osobowym sejmiku - ta sama większość rządząca województwem jest bardzo prawdopodobna.

Prawo i Sprawiedliwość najprawdopodobniej nadal będzie w opozycji w sejmiku, ale ich klub zwiększy się z 7 do 11 osób.

PSL po wyborach w 2014 roku miało drugi co do wielkości klub w sejmiku liczący 10 osób. Teraz PSL będzie miało 4 radnych.

Skład rady uzupełnia Stanisław Pawlak z SLD - były poseł tej partii oraz radny wojewódzki od 1998 roku.

Podział mandatów w sejmiku województwa kujawsko-pomorskiegoipsos/tvn24

Zachodniopomorskie (30 mandatów)

Do sejmiku województwa zachodniopomorskiego wejdzie pięć komitetów wyborczych. 13 mandatów uzyskała Koalicja Obywatelska, 11 mandatów Prawo i Sprawiedliwość, 3 mandaty Bezpartyjni Samorządowcy, 2 mandaty PSL i jeden SLD Lewica Razem.

Przy takim rozłożeniu mandatów najbardziej prawdopodobna jest koalicja KO z PSL - taką z ludowcami tworzyła przez dwie ostatnie kadencje Platforma Obywatelska. Oznaczałoby to połowę miejsc w sejmiku dla tego porozumienia. Bezpartyjni i PiS natomiast bardzo ostrożnie wypowiadają się o ewentualnych sojuszach.

W zachodniopomorskim sejmiku zasiada 30 radnych. W poprzedniej kadencji, od 2014 roku najwięcej, bo 12 radnych miała PO, która tworzyła koalicję z czterema radnymi z PSL. Sześć mandatów miało PiS, tyle samo Zachodniopomorska Inicjatywa Samorządowa. Trzy miejsca miał SLD, a jedna radna była niezrzeszona.

Podział mandatów w sejmiku województwa zachodniopomorskiegotvn24

Śląskie (45 mandatów)

Prawo i Sprawiedliwość zwyciężyło w wyborach do sejmiku województwa śląskiego, uzyskując 22 mandaty. Koalicja Obywatelska będzie miała 20 radnych, SLD-Lewica Razem dwóch, a PSL jednego. Rozkład sił w sejmiku oznacza, że PiS - mimo wygranej - nie uzyskał większości wystarczającej do samodzielnego rządzenia regionem. Takiej większości nie ma też Koalicja Obywatelska. Przy tworzeniu przyszłych koalicji w sejmiku kluczowe będą postawy SLD i PSL. W kończącej się kadencji regionem rządzi koalicja PO, PSL, SLD oraz Śląskiej Partii Regionalnej - przedstawiciele tej ostatniej nie znajdą się w nowym sejmiku.

W 2014 roku wybory sejmiku wygrała Platforma Obywatelska, wprowadzając do sejmiku 17 radnych. PiS otrzymało 16 mandatów, PSL obsadziło 5 miejsc, Ruch Autonomii Śląska (obecnie pod szyldem Śląskiej Partii Regionalnej - ŚPR) 4, a SLD 3. Przez całą minioną kadencję regionem rządziła koalicja PO-PSL-SLD-ŚPR. W obecnych wyborach w sejmiku zyskały zarówno PiS, jak i PO (w ramach Koalicji Obywatelskiej), straciły - oprócz ŚPR, która znalazła się poza sejmikiem - SLD i PSL.

Podział mandatów w sejmiku województwa śląskiegotvn24

Podkarpackie (33 mandaty)

Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 25 mandatów w sejmiku województwa podkarpackiego. Koalicja Obywatelska PO-Nowoczesna będzie miała pięciu radnych, a Polskie Stronnictwo Ludowe trzech.

Oznacza to, że PiS utrzymało władzę na Podkarpaciu.

Cztery lata temu PiS uzyskało 19 mandatów. PSL miało 9 radnych, a PO - 5.

Podział mandatów w sejmiku województwa podkarpackiegotvn24

Lubuskie (30 mandatów)

W sejmiku województwa lubuskiego 11 mandatów zdobyła Koalicja Obywatelska, 9 przypada na Prawo i Sprawiedliwość, po 4 otrzymają Bezpartyjni Samorządowcy i PSL, a 2 - SLD-Lewica Razem. Przed czterema laty wybory do sejmiku województwa lubuskiego wygrała PO z 10 mandatami, przed PSL (8 mandatów), PiS (5 mandatów), SLD (5 mandatów) i komitetem Lepsze Lubuskie (2 mandaty).

W lubuskim sejmiku zasiada 30 radnych. Przed tegorocznymi wyborami samorządem na szczeblu wojewódzkim rządziła koalicja PO-PSL-SLD. Tegoroczny wynik oznacza to, że dotychczasowy układ polityczny w sejmiku województwa lubuskiego, czyli koalicja PO-PSL-SLD, może zostać utrzymany.

Podział mandatów w sejmiku województwa lubuskiegotvn24

Podlaskie (30 mandatów)

16 mandatów dla Prawa i Sprawiedliwości, dziewięć dla Koalicji Obywatelskiej i pięć dla Polskiego Stronnictwa Ludowego - to podział mandatów w wybranym w niedzielnych wyborach sejmiku województwa podlaskiego. Oznacza to przejęcie władzy i samodzielną większość PiS-u. W 2014 roku w wyborach do 30-osobowego podlaskiego sejmiku również zwyciężyło PiS, ale nie zdołało wówczas uzyskać większości i było w opozycji do rządów koalicji stworzonej przez PSL i Platformę Obywatelską. PiS uzyskało wówczas 12 mandatów, PSL - 9, PO - 8 mandatów, a ostatni przypadł komitetowi SLD Lewica Razem. Była to druga kadencja koalicji PO-PSL w sejmiku województwa podlaskiego. Sprawowała ona bowiem władzę również po wyborach samorządowych w 2010 roku, gdy PO i PiS zdobyły po 11 mandatów, PSL miało ich 5, zaś SLD - 3.

Podział mandatów w sejmiku województwa podlaskiegoipsos/tvn24

Opolskie (30 mandatów)

W wyborach do sejmiku województwa opolskiego mandaty rozkładają się następująco: Koalicja Obywatelska - 13 mandatów, PiS - 10 mandatów, PSL - dwa mandaty, a Mniejszość Niemiecka - pięć.

W 2014 roku PiS zdobyło pięć mandatów. Przez ostatnie dwanaście lat województwem opolskim rządziła koalicja składająca się z radnych Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Mniejszości Niemieckiej.

W kadencji 2014-2018 w sejmiku partie te miały odpowiednio 9, 9 i 7 mandatów, przy czym do klubu ludowców, którzy w wyborach zdobyli osiem głosów, przystąpił jedyny radny startujący wtedy z list SLD. Zgodnie z zapowiedziami przedwyborczymi, dotychczasowi koalicjanci są zainteresowani przedłużeniem umowy na kolejną kadencję, co utrzyma klub radnych PiS w charakterze opozycji.

Podział mandatów w sejmiku województwa opolskiegoipsos/tvn24
Państwowa Komisja Wyborcza podała ostateczne wyniki. Cała konferencja
Państwowa Komisja Wyborcza podała ostateczne wyniki. Cała konferencjatvn24

Autor: asty,tmw,js//kg,now / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Trwa rosyjska ofensywa na Wowczańsk i okoliczne miejscowości w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy. Władze lokalne podają, że w mieście pozostało około stu osób, ale zaznaczają jednocześnie, że "wróg nie zdobył miasta". Ewakuacja mieszkańców jest utrudniona przez ciągły ostrzał.

Dramatyczna sytuacja w Wowczańsku na wschodzie Ukrainy. W mieście pozostało sto osób

Dramatyczna sytuacja w Wowczańsku na wschodzie Ukrainy. W mieście pozostało sto osób

Źródło:
PAP

Prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili zawetowała ustawę o zagranicznych agentach. Od tygodni przeciwko kontrowersyjnemu prawu protestowały tysiące Gruzinów. Partia władzy ma jednak dość głosów, by to weto odrzucić.

Ustawa o zagranicznych agentach zawetowana

Ustawa o zagranicznych agentach zawetowana

Źródło:
Reuters, PAP, Civil Georgia

Lekarz z Ukrainy Andrij K. jest podejrzany o zabójstwo 86-letniego Daniela Z., poprzez odłączenie go od urządzeń podtrzymujących życie. Do ministra sprawiedliwości trafił list otwarty w jego obronie podpisany przez dwa tysiące lekarzy, pielęgniarek, profesorów i autorytetów w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.

Lekarz z zarzutem zabójstwa po odłączeniu pacjenta od urządzeń podtrzymujących życie. "Nie jest winny"

Lekarz z zarzutem zabójstwa po odłączeniu pacjenta od urządzeń podtrzymujących życie. "Nie jest winny"

Źródło:
PAP

To rzecz zupełnie naturalna, że język się cały czas zmienia. Jeżeli się nie będzie zmieniał, to po prostu w pewien sposób umrze - powiedział w TVN24 Maciej Makselon, polonista i nauczyciel akademicki. Komentował zmiany w ortografii, które zdecydowała się wprowadzić Rada Języka Polskiego. Zaznaczył, że ma uwagę do jednej. Mówił o niej, że "to trochę tak, jak dać komuś w pysk, ale z wyrazami szacunku".

Zmiany w ortografii do "przyklaśnięcia". Ale jedna "trochę jak dać komuś w pysk, ale z wyrazami szacunku"

Zmiany w ortografii do "przyklaśnięcia". Ale jedna "trochę jak dać komuś w pysk, ale z wyrazami szacunku"

Źródło:
TVN24

Gdzie jest burza? W sobotę 18.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Pada i wieje, uwaga na grad

Gdzie jest burza? Pada i wieje, uwaga na grad

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Drugi rok z rzędu w Wielkiej Brytanii spadła liczba miliarderów, choć majątek otwierającej listę najbogatszych mieszkańców rodziny Hinduja wzrósł po poziomu, jakiego nikt wcześniej w jej historii nie osiągnął - wynika z dorocznego rankingu "The Sunday Times Rich List". Dopiero na 258. miejscu jest król Wielkiej Brytanii Karol III, którego majątek został oszacowany na 610 milionów funtów. Wyżej od niego znajduje się premier Rishi Sunak.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol w trzeciej setce

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol w trzeciej setce

Źródło:
PAP

Prokuratura postawiła zarzuty mężczyźnie, który jest podejrzany o brutalne zabójstwo swojej matki. W czwartek, w jednym z mieszkań na Mokotowie, odnaleziono ciało starszej kobiety. 50-latek został aresztowany.

Brutalne zabójstwo starszej kobiety. Jej syn usłyszał zarzuty i został aresztowany

Brutalne zabójstwo starszej kobiety. Jej syn usłyszał zarzuty i został aresztowany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pogoda zachęca do leśnych wycieczek, jednak w ten weekend lepiej zrezygnować z takiego sposobu spędzania czasu. Służby ostrzegają, że ściółka w lasach jest bardzo sucha i podatna na najmniejsze źródło ognia, które może wywołać pożar. Co zrobić, jeżeli zobaczymy, że w lesie wybuchł ogień?

Co robić, gdy zauważy się pożar lasu

Co robić, gdy zauważy się pożar lasu

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Ulewne deszcze nawiedziły zachodnie Niemcy. Woda zalała ulice wielu miast, wdarła się do piwnic i spowodowała osunięcia ziemi. W kraju związkowym Saary wprowadzono stan wyjątkowy, a służby ratunkowe przeprowadziły ponad 3000 interwencji.

Zachodnie Niemcy pod wodą. "Wszędzie przeprowadzamy ewakuacje"

Zachodnie Niemcy pod wodą. "Wszędzie przeprowadzamy ewakuacje"

Źródło:
Reuters, tagesschau.de, BR24

Stany Zjednoczone dostarczyły Ukrainie sprzęt artyleryjski z zastrzeżeniem, że nie może być on używany do ataków na terytorium Rosji. Dziennik "Wall Street Journal" podaje, że Ukraina zwróciła się o zezwolenie na użycie broni także w Rosji. "Władze amerykańskie nadal rozważają ukraiński wniosek" - podaje amerykańska gazeta.

Media: Ukraina zwróciła się o zezwolenie na użycie amerykańskiej broni na terytorium Rosji

Media: Ukraina zwróciła się o zezwolenie na użycie amerykańskiej broni na terytorium Rosji

Źródło:
PAP

W sobotę podejrzany o przeprowadzenie zamachu na Roberta Ficę Juraj C. stanął przed sądem specjalnym w Pezinku w pobliżu Bratysławy. Sąd zdecydował o umieszczeniu podejrzanego w areszcie tymczasowym, o co wnioskowała słowacka prokuratura. Przesłuchanie Juraja C. jest zaplanowane na dziś. Grozi mu nawet dożywocie.

Juraj C. przed sądem. Jest decyzja w sprawie tymczasowego aresztowania

Juraj C. przed sądem. Jest decyzja w sprawie tymczasowego aresztowania

Źródło:
PAP, TVN24, Dennik N

Utrudnienia na autostradzie A4 w kierunku Katowic. Doszło tam do pożaru autobusu. Jak informują służby, pasażerowie zdążyli bezpiecznie opuścić pojazd.

Pożar autobusu na autostradzie pod Krakowem

Pożar autobusu na autostradzie pod Krakowem

Źródło:
tvn24.pl

Kleszcz afrykański, nazywany też wędrownym, pojawił się w Europie, a być może także w Polsce. Maciej Grzybek z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wyjaśnił na antenie TVN24, że badanie obecności tego pajęczaka w naszym kraju jest ważne ze względu na przenoszone przez niego choroby. Jak opowiadał, każdy z nas może pomóc w poszukiwaniach.

Kleszcz afrykański. Ekspert o tym, jak poważne stanowi zagrożenie

Kleszcz afrykański. Ekspert o tym, jak poważne stanowi zagrożenie

Źródło:
TVN24, tvnmteo.pl

Podjęliśmy decyzję, aby zainwestować w nasze bezpieczeństwo, a przede wszystkim w bezpieczną wschodnią granicę 10 miliardów złotych. Rozpoczynamy wielki projekt budowy bezpiecznej granicy, w tym systemu fortyfikacji - poinformował w sobotę premier Donald Tusk.

Tusk: zainwestujemy w bezpieczną wschodnią granicę 10 miliardów złotych

Tusk: zainwestujemy w bezpieczną wschodnią granicę 10 miliardów złotych

Źródło:
TVN24, PAP

- Jesteśmy nie do zatrzymania w walce o równość - powiedział europoseł Nowej Lewicy Robert Biedroń przed Marszem Równości w Krakowie. Dodał, że Lewica będzie walczyła o to, aby każda Polka czuła się w kraju bezpiecznie. Na czele Marszu szedł prezydent Krakowa, Aleksander Miszalski.

Po równość i tolerancję. Ulicami Krakowa przeszedł Marsz Równości

Po równość i tolerancję. Ulicami Krakowa przeszedł Marsz Równości

Źródło:
PAP

Szczegółowa analiza sprawy skłoniła mnie do tego, żeby tego ułaskawienia udzielić - powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda. Odniósł się do decyzji w sprawie samotnej matki czwórki dzieci, skazanej na trzy lata więzienia za ugodzenie nożem sąsiada. - To był czyn specyficzny, to była obrona przez nią miru domowego, to była obrona jej rodziny - mówił Duda.

Ułaskawił matkę czwórki dzieci. Prezydent Andrzej Duda o swojej decyzji

Ułaskawił matkę czwórki dzieci. Prezydent Andrzej Duda o swojej decyzji

Źródło:
PAP, TVN24

Proponowany przez MEN pomysł na łączenie klas na lekcjach religii spotkał się z "mocnym sprzeciwem" członków Komisji Wychowania Katolickiego KEP. Zdaniem komisji, "jest to wbrew wszelkim zasadom pedagogicznym, psychologicznym i dydaktycznym". Projektowana nowelizacja rozporządzenia ma wejść w życie od nowego roku szkolnego. Komisja zaapelowała do wszystkich wierzących o zabranie głosu w tej sprawie.

"Mocny sprzeciw" z episkopatu wobec propozycji zmian w lekcjach religii

"Mocny sprzeciw" z episkopatu wobec propozycji zmian w lekcjach religii

Źródło:
PAP

W nocy z piątku na sobotę Rosjanie zaatakowali dronami obiekty infrastruktury energetycznej znajdujące się w regionach wschodniej i środkowej części Ukrainy - przekazała agencja Ukrinform. Na prośbę Kijowa prąd awaryjnie dostarczają trzy kraje sojusznicze, w tym Polska.

Polska rozpoczęła awaryjne dostawy prądu

Polska rozpoczęła awaryjne dostawy prądu

Źródło:
PAP

Polacy pokochali wyjazdy do krajów basenu Morza Śródziemnego. W tym sezonie mogą liczyć na tańsze wycieczki z biurami podróży do krajów takich jak Turcja, Egipt czy Hiszpania - wskazują eksperci rynku turystycznego. A to w dużej mierze za sprawą zagoszczenia na naszym rynku dwóch nowych touroperatorów. Umocnienie się polskiej waluty i spadki cen paliwa również miały wpływ na tegoroczne przeceny.

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Źródło:
tvn24.pl

W piątek przyznano nagrody imienia Janusza Korczaka 2024. Wśród laureatów znalazła się między innymi Justyna Suchecka z redakcji tvn24.pl. "Jestem bardzo dumna i wzruszona, że mogę się znaleźć w takiej drużynie" - napisała dziennikarka.

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Źródło:
tvn24.pl, Głos Nauczycielski

Były minister sprawiedliwości Marcin Warchoł wypomniał obecnie rządzącym, że chcą oskładkować umowy o dzieło. Tymczasem oskładkowanie umów śmieciowych pojawiło się w Krajowym Planie Odbudowy przyjętym przez rząd Zjednoczonej Prawicy.

Oskładkowanie umów o dzieło. Warchoł krytykuje rząd, a to pomysł... PiS

Oskładkowanie umów o dzieło. Warchoł krytykuje rząd, a to pomysł... PiS

Źródło:
Konkret24

Europejczycy sobie budowali i budują całkiem nowy system polityczny. System integracji, który nie jest imperium i nie jest państwem narodowym, a który służy obywatelom i funkcjonuje bardzo dobrze - mówił o Unii Europejskiej prof. Timothy Snyder z Uniwersytetu Yale. Podkreślał też, że "my jesteśmy dłużnikami (Ukraińców - red.), nie odwrotnie". - Rosja stoi na przeszkodzie lepszej ukraińskiej przeszłości - mówił historyk w rozmowie z dziennikarzem TVN24 BiS Janem Niedziałkiem.

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Źródło:
TVN24 BiS

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o filmie "Monster" nagrodzonym w Cannes, który trafił właśnie do kin. Wspomniała o serialu "Diuna: Proroctwo", który zadebiutuje jesienią na platformie MAX. Fragment programu poświęcono także amerykańskiej piosenkarce Billie Eilish i jej nowemu albumowi.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl