"Zmiana reguł w czasie gry to psucie państwa. Nie zgadzamy się na przesunięcie terminu wyborów samorządowych"

Autor:
akw/kab
Źródło:
TVN24
Karnowski: Zmiana reguł w czasie gry to psucie państwa. Nie zgadzamy się na przesunięcie wyborów samorządowych
Karnowski: Zmiana reguł w czasie gry to psucie państwa. Nie zgadzamy się na przesunięcie wyborów samorządowychTVN24
wideo 2/4
TVN24Karnowski: Zmiana reguł w czasie gry to psucie państwa. Nie zgadzamy się na przesunięcie wyborów samorządowych

O wyborach samorządowych i widmie ich przesunięcia w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24. Gość programu, prezydent Sopotu Jacek Karnowski wyraził sprzeciw wobec takiej inicjatywy. - Samorządowcom bardziej zależy na czystych regułach gry i frekwencji w wyborach niż na przedłużeniu kadencji - mówił. Według niego przekładanie terminu wyborów to "psucie państwa".

Gościem Konrada Piaseckiego w poniedziałek był prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Pytany był o zaplanowane na jesień przyszłego roku wybory samorządowe i ich "kolizję" z przypadającymi także na jesień 2023 roku wyborami parlamentarnymi. Z wypowiedzi przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości wynika, że wybory samorządowe mogą zostać przesunięte na 2024 rok.

Karnowski na początku rozmowy przypomniał spotkanie samorządowców (oprócz niego na spotkaniu był prezydent Wrocławia Jacek Sutryk i marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak) z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie wyborów.

- Na spotkaniu jednoznacznie mówiliśmy, że nam zależy przede wszystkim na tym, żeby nie psuć państwa, a zmiana reguł w czasie gry to jest jednak psucie państwa. My nie zgadzamy się na przesunięcie wyborów samorządowych.

Karnowski dodał, że samorządowcy porównują tę sytuację do tak zwanych wyborów kopertowych z maja 2020 roku. - To znowu była zmiana reguł. Pan prezydent Duda zgodził się z tym, że to byłaby tak niedobra sytuacja jak organizacja wyborów kopertowych. Miejmy nadzieję, że rządzący tym razem nie będą psuli państwa - oświadczył.

OGLĄDAJ ROZMOWĘ Z JACKIEM KARNOWSKIM W TVN24 GO

Karnowski utrzymywał, że samorządowcom bardziej zależy na "czystych, przejrzystych regułach gry" i frekwencji w wyborach niż na dłuższych kadencjach.

- Zależy nam na tym, żebyśmy mieli silny mandat do sprawowania władzy w naszych gminach, miastach, miasteczkach, województwach, powiatach, a nie na tym, żeby gdzieś, przy zielonym stoliku, przedłużać kadencje. To niedobre rozwiązanie - argumentował.

Jacek Karnowski w "Rozmowie Piaseckiego"TVN24

- Rozumiem, że rządzący boją się samorządowców, zarówno w wyborach parlamentarnych, jak i tego, że wygrają swoje wybory samorządowe – i będzie efekt kuli śnieżnej. A większość samorządowców, myślę, że w dziewięćdziesięciu procentach, dzięki psuciu i centralizacji państwa, jest przeciwna obecnie rządzącym - stwierdził dalej prezydent Sopotu.

Według Karnowskiego "rządzący już dosyć napsuli" w obszarze "praworządności, centralizacji państwa i finansów publicznych".

Dodał, że jego zdaniem po przesunięciu terminu wyborów samorządowych mogą za tym iść "inne możliwości majstrowania przy ordynacjach wyborczych". - Ordynacje należy jednak zmieniać dla przyszłych, a nie dla obecnych wyborów, nie w trakcie kadencji, która trwa - zwracał uwagę.

W rozmowie przytoczono wypowiedź Andrzeja Dudy, który stwierdził: "(...) fakt, że wybory parlamentarne i samorządowe według obecnego kalendarza się zbiegną, to sytuacja dosyć trudna". - Pan prezydent Duda stwierdził, że był przeciwko wyborom kopertowym. Mało o tym mówił, ale takie jest jego stwierdzenie - komentował Karnowski.

"Rząd Prawa i Sprawiedliwości scentralizował państwo w niesamowity sposób"

Karnowski był pytany, jak wielu samorządowców zastanawia się, już na tym etapie, czy nie wystartować w wyborach parlamentarnych.

W odpowiedzi zwrócił uwagę, że "rząd Prawa i Sprawiedliwości scentralizował państwo w niesamowity sposób". - Odebrał nam dochody własne, daje za to subwencje, jednym większe a drugim mniejsze i decyduje o tym, która ulica ma być remontowana w Sopocie czy w Warszawie. Wobec tego, jak najbardziej jesteśmy zainteresowani tym, żeby wygrały te siły polityczne, które zdecentralizują państwo - mówił dalej.

- Po to było podpisane porozumienie z największymi (opozycyjnymi - red.) partiami politycznymi, z wszystkimi liderami, abyśmy dali sobie 365 dni na naprawę państwa po wygranych wyborach - dodał.

Karnowski stwierdził przy tym, że jeżeli opozycja pójdzie do wyborów na jednej czy dwóch listach, to wtedy "jest duża szansa na odsunięcie złego rządu PiS-u od władzy". - Wtedy samorządy bardzo mocno zaangażują się w te wybory - zapowiedział. Zaznaczał tu, że "nie musi to być start bezpośredni" a na przykład "prowadzenie kampanii wyborczej".

Jacek Karnowski w "Rozmowie Piaseckiego"TVN24

Karnowski: nie ma nic piękniejszego niż być burmistrzem, prezydentem

Dopytywany, czy on sam interesuje się startem w wyborach parlamentarnych, Karnowski odparł, że do wyborów pozostało półtora roku.

- Pewnie przyjdzie czas, za pół roku czy za dziewięć miesięcy, na taką decyzję. Nie ma nic piękniejszego niż być burmistrzem Pucka, Chojnic, czy być prezydentem Warszawy, Katowic lub Sopotu. To jest pewna sprawczość, to pewna namacalność naszych decyzji. Jak patrzę na wielu moich kolegów senatorów czy posłów, którzy byli prezydentami miast, burmistrzami czy wójtami, to tęsknią do samorządu, bo my jesteśmy silni głosami swoich mieszkańców. To bardzo duża wartość - przyznał.

- Ale pewnie przyjdzie taki czas, czy to na koniec kadencji czy w przyszłej, że dwudziestu, trzydziestu, może czterdziestu samorządowców zdecyduje się na start w tych wyborów. Oby tylko to była jedna czy dwie listy. Jeśli będą to już trzy listy, to nie ma to najmniejszego sensu - dodał.

W tym kontekście prezydent Sopotu pytany był o prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego i o to, czy doradzałby mu ubieganie się o stanowisko premiera. - Jeżeli Rafał Trzaskowski miałby zostać premierem, to radziłbym mu, żeby startował do parlamentu. Jeśli miałby zostać szeregowym posłem, to radziłbym mu, żeby był dalej prezydentem Warszawy - odpowiedział.

Według niego kandydat opozycji na premiera powinien być wyłoniony na pół roku przed wyborami.

Karnowski: samorządy nękają cztery plagi, o dwie za dużo

Karnowski na koniec programu pytany był także o to, jak samorządowcy radzą sobie z podwyżkami cen energii, mniejszymi wpływami z PIT po pierwszych zmianach w ramach Polskiego Ładu i napływem uchodźców.

- Jest coraz gorzej. O pędzących cenach energii alarmowaliśmy rząd już w 2020 roku. Wtedy jednoznacznie wychodziło, że monopolistyczne spółki w kraju wydają środki nie do końca na to, co trzeba - odparł. Pokazał przy tym dwie gazety z zeszłego tygodnia. - To są rzeczy, na co wydają środki finansowe Spółki Skarbu Państwa - skwitował. 

TVN24

Według niego "rzeczy, które mógł przewidzieć premier czy prezes Banku Centralnego, uczy się na drugim roku ekonomii". - My sobie możemy poradzić ze wszystkim, jeżeli nie będzie się nam zabierało dochodów własnych, a niestety kolejne reformy rządu prowadzą do zabierania dochodów własnych - zaznaczał. Mówił przy tym, że samorząd nękany jest przez cztery plagi: centralizacji, pandemii, wojny i inflacji. - To o dwie plagi za dużo, bo pandemia i wojna nie zależały od nas. Tutaj rząd prowadzi dobrą politykę, natomiast jeżeli chodzi o sprawę centralizacji i inflacji, tutaj zaniechania i grzechy rządzących są bardzo duże - stwierdził.

Autor:akw/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Prokuratura zapowiada wszczęcie śledztwa w sprawie śmierci 14-latki, którą znaleziono wychłodzoną w centrum Andrychowa (woj. małopolskie). Zaginiona nastolatka miała przez kilka godzin siedzieć pod sklepem przy głównej ulicy miasta, zanim udzielono jej pomocy.

W centrum miasta znaleźli wychłodzoną 14-latkę, dziewczynka zmarła. Śledztwo prokuratury

W centrum miasta znaleźli wychłodzoną 14-latkę, dziewczynka zmarła. Śledztwo prokuratury

Autor:
est/ft/wini/PKoz
Źródło:
Kontakt 24, wadowice24.pl, PAP

Prokuratura przesłuchała około 20 osób w związku ze środowym atakiem nożownika w szkole w Kadzidle w powiecie ostrołęckim. Śledczy zabezpieczyli cztery noże, jednego z nich najpewniej używał sprawca. 18-latek został zatrzymany, na razie nie postawiono mu zarzutów.

Atak nożownika w szkole pod Ostrołęką. Prokuratura znalazła cztery noże

Atak nożownika w szkole pod Ostrołęką. Prokuratura znalazła cztery noże

Autor:
dg,
ZiR/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Który polityk cieszy się największym zaufaniem Polaków? W listopadowym badaniu CBOS ankietowani wskazali na marszałka Sejmu Szymona Hołownię. Na drugim miejscu znalazł się dotychczasowy lider tej klasyfikacji prezydent Andrzej Duda. Na trzecie miejsce awansował szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Za podium znalazł się Rafał Trzaskowski.

Zmiany na podium, za nim Tusk i Morawiecki ex aequo. Nowy ranking zaufania do polityków

Zmiany na podium, za nim Tusk i Morawiecki ex aequo. Nowy ranking zaufania do polityków

Autor:
akw/ft
Źródło:
PAP

Od początku pierwszego posiedzenia obrady Sejmu nowej kadencji budzą rekordowe zainteresowanie. Zdaniem Katarzyny Bąkowicz, medioznawczyni i komunikolożki z Uniwersytetu SWPS w Warszawie, "ludzie zaczęli to oglądać, bo obrady zrobiły się po prostu ciekawe". Oceniła, że politycy powinni "wreszcie się skupić na merytoryce i odejść od kultury ustawki, wzajemnego bicia się".

Był "dramat", jest "komediowa improwizacja". Sejm, który "nigdy nie wzbudzał takich emocji"

Był "dramat", jest "komediowa improwizacja". Sejm, który "nigdy nie wzbudzał takich emocji"

Autor:
tmw/kg
Źródło:
tvn24.pl

Inflacja w listopadzie 2023 roku wyniosła 6,5 procent rok do roku - wynika ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Analitycy prognozowali, że ceny rosły w tempie 6,6 procent.

Inflacja w listopadzie. Tak szybko rosły ceny

Inflacja w listopadzie. Tak szybko rosły ceny

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Dwóch mężczyzn zostało tymczasowo aresztowanych za wyrzucenie znajomego przez balkon podczas libacji alkoholowej we Włodawie (woj. lubelskie). Jak przekazała policja, stan rannego mężczyzny jest bardzo ciężki. Jego oprawcy odpowiedzą za usiłowanie zabójstwa.

Wyrzucili znajomego przez balkon z trzeciego piętra. "Wyjaśniali zaległe sprawy"

Wyrzucili znajomego przez balkon z trzeciego piętra. "Wyjaśniali zaległe sprawy"

Autor:
ms/PKoz
Źródło:
PAP

Czworo uczniów zostało przetransportowanych do szpitala po tym, jak w miejscowości Grochowe (woj. podkarpackie) szkolny bus wjechał do rowu. Pojazdem jechały w sumie 22 osoby - 33-letnia kierująca i 21 uczniów. Droga w miejscu wypadku jest zablokowana.

Szkolny bus wjechał do rowu, jechało nim było 21 uczniów

Szkolny bus wjechał do rowu, jechało nim było 21 uczniów

Autor:
ms/PKoz
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dwa miliony złotych kary nałożył na właściciela żwirowni w Sulęczynie (woj. pomorskie) Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Gdańsku. Pod ziemią znaleziono odpady komunalne.

Pod ziemią znaleziono odpady, dwa miliony złotych kary dla właściciela żwirowni

Pod ziemią znaleziono odpady, dwa miliony złotych kary dla właściciela żwirowni

Autor:
mm/PKoz
Źródło:
PAP, TVN24

Wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych w październiku 2023 roku wzrosła w Polsce o 360,6 procent rok do roku, do poziomu 9,725 miliarda złotych - podało Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Jak wyjaśniono, to najwyższa kwota w historii rynku.

Padł rekord na rynku. "Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii"

Padł rekord na rynku. "Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii"

Autor:
JW/dap
Źródło:
PAP

Produkt Krajowy Brutto Polski w trzecim kwartale 2023 wzrósł o 0,5 procent rok do roku w porównaniu ze spadkiem 0,6 procent w drugim kwartale - wynika z komunikatu GUS. W szacunku flash GUS podał, że PKB w trzecim kwartale wzrósł o 0,4 procent.

PKB w górę. Znamy najnowsze dane

PKB w górę. Znamy najnowsze dane

Autor:
JW/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Nam przede wszystkim zależy, żeby faktycznie wyjaśnić wpływy rosyjskie, bo nie ma innego kraju, który tak bardzo chce ingerować w politykę i losy innych krajów - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 poseł KO Dariusz Joński, pytany o losy komisji "lex Tusk". Podkreślił też, że "ludzie chcą zmiany władzy", co pokazali 15 października, i w związku z tym prezydent "nie ma żadnego wyjścia" przy kolejnym kroku powoływania rządu. - Może zdecydować, jakim długopisem podpisze - dodał.

"Przy drugim kroku prezydent nie ma żadnego wyjścia. Może zdecydować, jakim długopisem podpisze"

"Przy drugim kroku prezydent nie ma żadnego wyjścia. Może zdecydować, jakim długopisem podpisze"

Autor:
akw/kg
Źródło:
TVN24

Trzy osoby nie żyją, a kilka innych zostało rannych w wyniku strzelaniny, do której doszło w czwartek na przedmieściach Jerozolimy - informują izraelskie media. Jak podają, sprawcami ataku są dwaj bracia należący do palestyńskiego Hamasu.

Wjazd do miasta, poranny szczyt. Padły strzały

Wjazd do miasta, poranny szczyt. Padły strzały

Autor:
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP

Nie wszyscy kierowcy zatankują od 1 stycznia popularną benzynę 95. Już za miesiąc to paliwo będzie miało inny skład i nie będzie nadawało się do każdego samochodu. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało nawet specjalną wyszukiwarkę dla kierowców. Można na niej sprawdzić, do jakiego samochodu zmienione paliwo nie jest zalecane. Materiał programu "Polska i Świat".

Część kierowców może mieć kłopot. Szykuje się ważna zmiana

Część kierowców może mieć kłopot. Szykuje się ważna zmiana

Autor:
Łukasz
Wieczorek
Źródło:
TVN24

Powołany na dwa tygodnie nowy minister finansów Andrzej Kosztowniak to były prezydent Radomia, a jego nazwisko pojawia się przy okazji afery nazywanej układem radomskim. - Tego typu podejrzenia powinny oznaczać niechęć do pełnienia funkcji publicznych albo rezygnację z nich – uważa Mirosław Maliszewski z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Nowy minister i sprawa sprzed lat. "Wszyscy zapomnieli, a teraz przyszedł cały na biało"

Nowy minister i sprawa sprzed lat. "Wszyscy zapomnieli, a teraz przyszedł cały na biało"

Autor:
Dawid
Rydzek
Źródło:
TVN24

Sejm odwołał w środę wieczorem członków komisji do spraw badania rosyjskich wpływów, określanej jako lex Tusk. Głosowania w tej sprawie poprzedziła burzliwa dyskusja, podczas której rosły emocje.

Gorące momenty środowych głosowań w Sejmie

Gorące momenty środowych głosowań w Sejmie

Autor:
pp/tr
Źródło:
tvn24.pl

Neogotyckie meble z historycznej apteki przy Nowym Świecie po ponad sześciu latach sądowej batalii wróciły na miejsce. Przejdą konserwację i będą eksponowane w pierwotnym miejscu - oficynie Pałacu Branickich. Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków nie kryje radości z sukcesu.

Po sześcioletniej batalii neogotyckie meble wróciły do dawnej apteki

Po sześcioletniej batalii neogotyckie meble wróciły do dawnej apteki

Autor:
mg/b
Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek na drodze krajowej 72 w Złotnikach koło Poddębic (woj. łódzkie). W zderzeniu dwóch samochodów osobowych zginął 65-letni mężczyzna. Poważnie zostały ranne też dwie osoby. Droga łącząca Poddębice z Aleksandrowem Łódzkim była zablokowana blisko pięć godzin. Okoliczności zdarzenia wyjaśnia policja pod nadzorem prokuratury.

Zderzenie dwóch samochodów. Nie żyje 65-letni mężczyzna

Zderzenie dwóch samochodów. Nie żyje 65-letni mężczyzna

Autor:
pk/PKoz
Źródło:
tvn24.pl

Politycy Prawa i Sprawiedliwości powtarzają, że marszałek Sejmu Szymon Hołownia blokuje rozpatrywanie projektów uchwał i ustaw, mimo że obiecał zlikwidować tak zwaną sejmową zamrażarkę. Mówią nieprawdę, używając tego potocznego określenia pewnego etapu procesu legislacyjnego niezgodnie z tym, co ono oznacza. Wyjaśniamy.

Morawiecki i Jabłoński mówią o "zamrażarce Hołowni". Dlaczego nie mają racji?

Morawiecki i Jabłoński mówią o "zamrażarce Hołowni". Dlaczego nie mają racji?

Autor:
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24

Shannen Doherty opowiedziała w najnowszym wywiadzie dla "People" o swoich zmaganiach z chorobą nowotworową. Aktorka znana z ról w serialach "Beverly Hills, 90210" i "Czarodziejki" od 2015 roku walczy z rakiem. - Nie skończyłam jeszcze z życiem - podkreśla, dodając, że "nie zamierza się poddawać". 

"Nie skończyłam jeszcze z życiem". Gwiazda "Beverly Hills, 90210" o walce z nowotworem w czwartym stadium

"Nie skończyłam jeszcze z życiem". Gwiazda "Beverly Hills, 90210" o walce z nowotworem w czwartym stadium

Autor:
jdw//az
Źródło:
People, TVN24.pl
"Czasem wychodzi zgrabnie, a czasem krindżowo". Językowy krem na zmarszczki

"Czasem wychodzi zgrabnie, a czasem krindżowo". Językowy krem na zmarszczki

Natalia
Szostak
Autor:
Natalia
Szostak
Źródło:
tvn24.pl
Premium

W wyniku pomyślnej akcji ukraińskiego wywiadu w telewizji na ukraińskim Krymie pokazano przemówienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego - poinformował w środę portal RBK-Ukraina. Nagranie zawierało też wypowiedzi naczelnego dowódcy sił zbrojnych Ukrainy generała Wałerija Załużnego i szefa wywiadu wojskowego Kyryła Budanowa.

Media: przemówienie Zełenskiego w telewizorach na Krymie 

Media: przemówienie Zełenskiego w telewizorach na Krymie 

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

To ostatni rok, w którym firmy i przedsiębiorcy mogą skorzystać z wyższej ulgi na prezenty dla pracowników. Jak podaje "Rzeczpospolita", dzięki wyższym limitom zwolnień z PIT na świadczenia z funduszu socjalnego bez podatku można dostać prezent nawet za 2 tysiące złotych.

Wyższa ulga na prezent. Ostatnie chwile, żeby skorzystać

Wyższa ulga na prezent. Ostatnie chwile, żeby skorzystać

Autor:
JW/dap
Źródło:
"Rzeczpospolita"

Ostatnie godziny na dokumenty w sprawie tak zwanego 300 plus. W czwartek mija termin na składanie wniosków dotyczących rządowego programu Dobry start, w ramach którego można otrzymać jednorazowo 300 złotych na każde uczące się dziecko. Przysługuje ono raz w roku na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 lat, a w przypadku uczniów z niepełnosprawnością – do 24 lat.

Ostatni dzień na złożenie wniosku. Inaczej pieniądze przepadną

Ostatni dzień na złożenie wniosku. Inaczej pieniądze przepadną

Autor:
/dap
Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone i Francja mają szanse na przejęcie wpływów rosyjskiej formacji najemniczej Grupa Wagnera po śmierci jej szefa Jewgienija Prigożyna w Republice Środkowoafrykańskiej - prognozuje amerykański dziennik "New York Times". W kraju tym wciąż pozostaje ponad tysiąc wagnerowców.

"Okno możliwości" dla państw Zachodu. Mają szansę przeciwstawić się wpływom Moskwy

"Okno możliwości" dla państw Zachodu. Mają szansę przeciwstawić się wpływom Moskwy

Autor:
tas
Źródło:
PAP, New York Times

W ciągu ostatniej doby siły ukraińskie kontynuowały ataki naziemne na lewym brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim i przesunęły się naprzód - przekazał w środowym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

ISW: Ukraińcy przerzucają grupy szturmowe na lewy brzeg Dniepru 

Autor:
tas/kg
Źródło:
tvn24.pl

Rosyjski generał Władimir Zawadski zginął na wojnie w Ukrainie po wejściu na minę – poinformował w środę niezależny rosyjski portal Ważnyje Istorii, powołując się na informacje organizacji absolwentów Moskiewskiej Wojskowej Wyższej Szkoły Dowódczej.

Rosyjski generał "został wysadzony w powietrze przez minę"

Rosyjski generał "został wysadzony w powietrze przez minę"

Autor:
asty
Źródło:
PAP

Kryzys klimatyczny zbiera swoje żniwo na Antarktydzie. Na tym mroźnym kontynencie zawalił się kolejny lodowiec szelfowy. Zniknięcie Cadmana widać na zdjęciach satelitarnych.

Zawalił się lodowiec szelfowy Cadman. Widać to na zdjęciach satelitarnych

Zawalił się lodowiec szelfowy Cadman. Widać to na zdjęciach satelitarnych

Autor:
anw
Źródło:
space.com, ESA

Modernistyczny budynek przy ulicy Żwirki i Wigury 41 wygląda niepozornie, ale historię ma niesamowitą. Od domu małżeństwa Kotarskich przez sanatorium po siedzibę Luftwaffe. - Przed planowanym remontem zleciliśmy jego badania konserwatorskie - zapowiedział stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.

Mieściły się tu sanatorium i siedziba Luftwaffe. Co kryje modernistyczny budynek na Ochocie?

Mieściły się tu sanatorium i siedziba Luftwaffe. Co kryje modernistyczny budynek na Ochocie?

Autor:
katke/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Za kilka dni na Trakcie Królewskim będzie można poczuć klimat świąt, w tym roku w stylu retro. Świąteczna iluminacja rozświetli się 6 grudnia. Z kolei 7 grudnia o godzinie 18 prezydent Warszawy uroczyście włączy choinkę na placu Zamkowym.

Świąteczna iluminacja w stylu retro i ogromna choinka na placu Zamkowym

Świąteczna iluminacja w stylu retro i ogromna choinka na placu Zamkowym

Autor:
mg/b
Źródło:
PAP

Tuż przed wtorkowym wystąpieniem Mateusza Morawieckiego w Sejmie do swojego szefa dosiadła się Dominika Chorosińska - nowa minister kultury i dziedzictwa narodowego w powołanym na dwa tygodnie rządzie. Kilka sekund później interweniował rzecznik rządu Piotr Muller. Minister wstała i zmieniła miejsce na fotel znajdujący się w drugim rzędzie.

Dosiadła się do Morawieckiego. Interweniował rzecznik rządu. Minister musiała ustąpić

Dosiadła się do Morawieckiego. Interweniował rzecznik rządu. Minister musiała ustąpić

Autor:
bż//mrz
Źródło:
tvn24.pl

Najnowszy i największy blok elektrowni atomowej Olkiluoto, położonej na zachodnim wybrzeżu Finlandii, został ponownie, w odstępie około tygodnia, automatycznie odłączony od sieci. Do awarii doszło w trakcie przeprowadzania jednego z testów. Badane są przyczyny – przekazał w środę po południu operator TVO. 

Jeden z największych reaktorów na świecie odłączony od sieci. "Badane są przyczyny" awarii

Jeden z największych reaktorów na świecie odłączony od sieci. "Badane są przyczyny" awarii

Autor:
/dap
Źródło:
PAP

Spotify opublikowało właśnie muzyczne podsumowanie roku 2023. Najchętniej odtwarzanym na platformie wykonawcą w ostatnich miesiącach była Taylor Swift. Wśród polskich słuchaczy królował Taco Hemingway. Każdy użytkownik Spotify może też sprawdzić, kogo w minionym roku on sam słuchał najczęściej.

Podsumowanie 2023 roku w Spotify. Numerem jeden Taylor Swift, w Polsce dominuje rap

Podsumowanie 2023 roku w Spotify. Numerem jeden Taylor Swift, w Polsce dominuje rap

Autor:
kgo//am
Źródło:
Spotify

Dziennikarze tvn24.pl, TVN i TVN24 są wśród nominowanych do tegorocznych nagród Grand Press. Nominacje otrzymali: Justyna Suchecka, Piotr Szostak, Wojciech Bojanowski, Filip Folczak, Olga Orzechowska, Maciej Duda, Łukasz Ruciński, Michał Fuja, Grzegorz Głuszak, Marcin Jakóbczyk, Piotr Świerczek i Robert Zieliński.

Siedem nominacji dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl