Samorządowcy spotkali się z prezydentem Andrzejem Dudą. Wręczyli mu białą księgę dotyczącą pomocy uchodźcom z Ukrainy

Autor:
mart//now
Źródło:
TVN24, PAP
"Główny ciężar związany z przyjęciem uchodźców przejął na siebie polski samorząd"
"Główny ciężar związany z przyjęciem uchodźców przejął na siebie polski samorząd"TVN24
wideo 2/23
TVN24"Główny ciężar związany z przyjęciem uchodźców przejął na siebie polski samorząd"

Samorządowcy spotkali się w poniedziałek z prezydentem Andrzejem Dudą. Przekazali mu białą księgę dotyczącą działań humanitarnych na rzecz uchodźców. Prezydent Sopotu Jacek Karnowski ocenił spotkanie jako "bardzo dobre". Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk poinformował, że biała księga "mówi o wyzwaniach systemowych wsparcia uchodźców zarówno na poziomie centralnym, jak i na poziomie lokalnym". Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskiego, stwierdziła, że w samorządach została wypracowana "rzetelna diagnoza", jak "zaplanować pomoc uchodźcom".

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w poniedziałek z przedstawicielami samorządu. Przedstawiciele ruchu Tak! Dla Polski: marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak, prezydent Wrocławia Jacek Sutryk oraz prezydent Sopotu Jacek Karnowski wręczyli prezydentowi białą księgę, która zawiera zestaw rekomendacji oraz potrzebnych zmian prawnych w związku z przyjęciem do Polski uchodźców z Ukrainy.

Karnowski: bardzo dobre spotkanie

Prezydent Sopotu Jacek Karnowski ocenił spotkanie jako "bardzo dobre". - Myśmy poruszali problemy integracji, problemy oświaty, czyli konieczność zapewnienia miejsc dla dodatkowych uczniów, którzy są poza systemem w tej chwili edukacji - mówił. Dodał, że poruszono również kwestię budowy nowych mieszkań oraz że umówili się z prezydentem na kolejne spotkania.

- Pan prezydent także obiecał, że będzie starał się włączyć siłę fachową, czyli nauczycielską, do tych prac. Jesteśmy pełni optymizmu - podsumował.

Karnowski: bardzo dobre spotkanie
Karnowski: bardzo dobre spotkanieTVN24

Sutryk: potrzebujemy też finansowania

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk poinformował, że biała księga przekazana prezydentowi "mówi o wyzwaniach systemowych wsparcia uchodźców zarówno na poziomie centralnym, jak i na poziomie lokalnym". - Główny ciężar związany z przyjęciem uchodźców przejął na siebie polski samorząd i organizacje społeczeństwa obywatelskiego - stwierdził.

- Dzisiaj, kiedy ten pierwszy etap pomagania minął, jesteśmy zainteresowani tymi rozwiązaniami systemowymi - mówił. - Dzisiaj potrzebujemy tak naprawdę dwóch rzeczy. Potrzebujemy dobrego prawa, dobrych i mądrych przepisów, uwzględniających tę nową sytuację, ale potrzebujemy także finansowania. To jest drugi wątek, o którym rozmawialiśmy z panem prezydentem Andrzejem Dudą - powiedział Sutryk.

Wyjaśnił, że polski samorząd "ostatnimi i licznymi zmianami w przepisach głównie podatkowych został dość istotnie osłabiony". Jego zdaniem realizacja postulatów z białej księgi bez odpowiednich środków finansowych nie będzie możliwa. Stwierdził również, że w obecnej sytuacji, gdy część uchodźców z Ukrainy będzie chciała pozostać w Polsce, trudne będzie utrzymanie obecnego poziomu usług komunalnych dla większej liczby ludzi, bez zmian w finansowaniu. Zwrócił również uwagę na potrzebę stworzenia silnych ram finansowych, które pomogłyby samorządom w działaniu w warunkach narastającej inflacji.

- Szczęśliwie spotkało się to z dobrym przyjęciem ze strony pana prezydenta. Ustaliliśmy też, że powołamy specjalny, wspólny zespół, który zajmie się na bazie tego [białej księgi - przyp. red.] wypracowywaniem bardzo konkretnych rozwiązań legislacyjnych - dodał.

Polak o potrzebnych zmianach w ochronie zdrowia

Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskiego, stwierdziła, że "na podstawie rzetelnej diagnozy, która została wypracowana w samorządach" przedstawiciele samorządu wiedzą, jakie zmiany "są niezbędne natychmiast i jak w dłuższej perspektywie zaplanować pomoc uchodźcom". - Przede wszystkim dla nas, w samorządach, które są organami prowadzącymi szpitale, bolącą sprawą, wymagającą natychmiastowych rozwiązań, jest zwiększenie finansowania jednostek ochrony zdrowia na świadczenia obejmujące uchodźców - mówiła.

- Przede wszystkim stworzenie też warunków do zatrudnienia lekarzy, pielęgniarek, położnych, którzy do nas przyjechali. Zbyt długo trwa nostryfikacja dyplomów. Należy przyspieszyć również przyznawanie obywatelstwa - stwierdziła.

Polak o potrzebnych zmianach w ochronie zdrowia
Polak o potrzebnych zmianach w ochronie zdrowia

Pytania o przełożenie wyborów samorządowych

Liderzy ruchu pytani byli, czy w trakcie rozmowy z prezydentem pojawił się temat przełożenia wyborów samorządowych, których termin według obecnego kalendarza nakłada się na wybory parlamentarne na jesieni 2023 roku. PiS zapowiedziało, że wkrótce do Sejmu wpłynie projekt ustawy w sprawie przesunięcia wyborów samorządowych na wiosnę 2024 roku. - Chcielibyśmy, żeby wybory samorządowe - tak, jak i wszystkie inne wybory - odbywały się zgodnie z tym kalendarzem, o którym mówi konstytucja - powiedział Sutryk.

Karnowski dodał, że w rozmowie przedstawili porównanie do ostatecznie nieprzeprowadzonych tak zwanych prezydenckich wyborów kopertowych z wiosny 2020 roku. - Prezydent jest wybrany legalnie, a tak ktoś mógłby podważać jego mandat - i z tą argumentacją prezydent się zgodził, ale powiedział, że oczywiście zobaczy, co przygotują rządzący - powiedział. Jak doprecyzował, ostateczna deklaracja nie padła, "ale jesteśmy pełni nadziei, bo kiedyś też nie padła deklaracja co do 'lex Czarnek', a jednak tą bardzo złą ustawę pan prezydent zawetował".

Marszałek Polak oceniła, że prezydent Duda w kwestii wyborów "ma dobre intencje" i obecnie wyrabia sobie opinię na ten temat, pytając o zdanie między innymi samorządowców.

Autor:mart//now

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości