TVN24 | Polska

Dwa dni na utworzenie komitetu, czas na zebranie podpisów do 10 czerwca. Kalendarz wyborczy

TVN24 | Polska

Autor:
mjz/kab
Źródło:
TVN24, PAP
Najważniejsze daty w nowym wyborczym kalendarzu
Najważniejsze daty w nowym wyborczym kalendarzuTVN24
wideo 2/20
TVN24Najważniejsze daty w nowym wyborczym kalendarzu

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała, że Państwowa Komisja Wyborcza pozytywnie zaopiniowała przedstawiony przez nią kalendarz w związku z wyborami prezydenckimi, które odbędą się 28 czerwca. Do 5 czerwca do PKW trzeba będzie zgłosić zawiadomienie o utworzeniu komitetów wyborczych, a do 10 czerwca komitety nowych kandydatów będą musiały zebrać wymagane sto tysięcy podpisów. Taką liczbę będzie musiał zebrać przedstawiciel Koalicji Obywatelskiej, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

W środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała, że zarządziła wybory prezydenckie na 28 czerwca. - Otrzymałam z Państwowej Komisji Wyborczej pismo, w którym PKW nie zgłasza żadnych uwag do kalendarza wyborczego przedstawionego przeze mnie. Niedługo to moje postanowienie zostanie opublikowane w Dzienniku Ustaw i będziemy mogli powiedzieć, że rozpoczynamy kampanię wyborczą - powiedziała na konferencji prasowej w Sejmie.

Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca
Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwcaTVN24

Informację o pozytywnym zaopiniowaniu przez PKW kalendarza wyborczego przekazała także szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Witek: otrzymałam informację od PKW o pozytywnym zaopiniowaniu kalendarza wyborczegoTVN24

Nowy kalendarz wyborczy

Poniżej przedstawiamy najważniejsze daty wynikające z nowego kalendarza wyborczego.

1. Do 5 czerwca do PKW musi wpłynąć zawiadomienie o utworzeniu komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta, a także o uczestnictwie w wyborach przez komitety wyborcze, których zawiadomienia o utworzeniu zostały przyjęte przez PKW w związku z wyborami prezydenta zarządzonymi na 10 maja. 2. 10 czerwca minie termin na zgłaszanie do PKW kandydatów na prezydenta, a także ponowne zgłaszanie kandydatów przez pełnomocników wyborczych komitetów, których zawiadomienia o utworzeniu zostały przyjęte przez PKW w związku z wyborami zarządzonymi na 10 maja i które zawiadomiły PKW o zamiarze uczestnictwa w wyborach zarządzonych na 28 czerwca 2020 roku. Oznacza to, że do 10 czerwca komitety nowych kandydatów będą musiały złożyć wymagane 100 tysięcy podpisów poparcia. W takiej sytuacji jest prezydent prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Zgodnie z Kodeksem wyborczym, kampania, w ramach której można zbierać podpisy, rozpoczyna się z dniem ogłoszenia "aktu właściwego organu o zarządzeniu wyborów", a więc zarządzenia marszałek Sejmu.

3. Do 12 czerwca pełnomocnicy wyborczy będą mogli zgłaszać kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych, zaś obwodowe komisje wyborcze zostaną powołane przez komisarzy wyborczych do 15 czerwca. 4. 13 czerwca minie termin na zgłaszanie konsulom zamiaru głosowania korespondencyjnego za granicą, a 16 czerwca na zgłaszanie komisarzowi wyborczemu za pośrednictwem urzędu gminy zamiaru głosowania korespondencyjnego w kraju. 5. Do 21 czerwca będzie możliwe wydanie przez Państwową Komisję Wyborczą - na wniosek ministra zdrowia - uchwały, w której zarządza się wyłączne głosowanie korespondencyjne na terenie co najmniej gminy lub jej części, jeśli na tym terenie nastąpiło nagłe i znaczące pogorszenie sytuacji epidemicznej. 6. Do 26 czerwca jest czas na zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego przez wyborców podlegających w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, którzy rozpoczęli podleganie obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych po piątym dniu przed dniem wyborów. 7. Do 26 czerwca wyborcy głosujący korespondencyjnie w kraju będą mieli czas na wrzucenie kopert zwrotnych do nadawczych skrzynek pocztowych. 8. 28 czerwca w godzinach od 7 do 21 odbędzie się głosowanie w lokalach wyborczych. Wtedy też możliwe będzie dostarczenie kopert zwrotnych (od głosujących korespondencyjnie) przez Pocztę Polską oraz urzędy gmin do właściwych obwodowych komisji wyborczych, możliwe będzie także dostarczenie kopert zwrotnych przez wyborców osobiście lub za pośrednictwem innych osób do właściwych obwodowych komisji wyborczych.

Autor:mjz/kab

Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości