Międzynarodowy Instytut Prasy: PiS i jego sojusznicy dokręcają śrubę, wywierają presję na niezależne media

Źródło:
tvn24.pl, tvn24.pl
Trzaskowski: upartyjnione media publiczne stały się narzędziem prymitywnej walki politycznej
Trzaskowski: upartyjnione media publiczne stały się narzędziem prymitywnej walki politycznejTVN24
wideo 2/6
Trzaskowski: upartyjnione media publiczne stały się narzędziem prymitywnej walki politycznejTVN24

PiS i jego sojusznicy przed jesiennymi wyborami zaczęli wywierać polityczną presję na krytyczne i niezależne media - stwierdził w raporcie Międzynarodowy Instytut Prasy (IPI). Przytoczył w tej kwestii między innymi reakcję rządowych instytucji na emisję reportażu "Franciszkańska 3". Także międzynarodowa organizacja obrony wolności prasy Reporterzy bez Granic wydała stanowisko na temat niezależnych mediów w Polsce.

Międzynarodowy Instytut Prasy w raporcie stwierdził, że "krajobraz medialny w Polsce pozostaje ogólnie pluralistyczny", ale "w ostatnich latach niezależne media krytyczne wobec rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) stanęły w obliczu wielotorowej kampanii nacisków regulacyjnych, finansowych i legislacyjnych, mających na celu osłabienie ich wpływów".

Jak pisze Instytut, "przed wyborami parlamentarnymi, które mają się odbyć jesienią 2023 roku PiS i jego sojusznicy zaczęli dokręcać śrubę, próbując założyć krytycznemu dziennikarstwu kaganiec i zwiększyć zasięg państwowych kanałów propagandowych kosztem niezależnych nadawców". Partia rządząca - jak wskazali autorzy - "zaczęli wywierać polityczną i regulacyjną presję na krytyczne i niezależne media".

Działania rządu po emisji reportażu "Franciszkańska 3"

W raporcie czytamy, że w ostatnich tygodniach "punktem zapalnym" stał się reportaż "Franciszkańska 3" opublikowany w TVN24, w którym Marcin Gutowski przedstawił dowody wskazujące na to, że Karol Wojtyła wiedział o popełnianych w Kościele przestępstwach seksualnych wobec dzieci i odpowiednio nie reagował.

Instytut opisuje reakcję rządu na ten reportaż, między innymi komunikat MSZ, który stwierdził, że "potencjalne skutki tych działań (publikacji materiału - red.) są tożsame z celami wojny hybrydowej mającej na celu doprowadzenie do podziałów i napięć w polskim społeczeństwie" oraz zaproszeniu do MSZ ambasadora USA.

W raporcie przypomniano też, że Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, z urzędu podjął postępowanie dotyczące tego reportażu.

- W miarę zbliżania się jesiennych wyborów parlamentarnych w Polsce, ataki polityczne i politycznie motywowane postępowania regulatorów przeciwko TVN i innym mediom w sprawie ich doniesień, stały się komendą startową do tego, co - obawiamy się - będzie postępującą presją na krytyczne i niezależne media w okresie prowadzącym do głosowania - powiedział zastępca dyrektora Instytutu Scott Griffen.

- W poprzednich latach okresy przedwyborcze charakteryzowały się podobnymi działaniami partii rządzącej na rzecz ograniczania przepływu informacji i podważania krytycznych głosów w mediach. Międzynarodowy Instytut Prasy wzywa rząd PiS do poszanowania wolności prasy i będzie ściśle monitorował sytuację, aby zgłaszać wszelkie naruszenia odpowiednim instytucjom europejskim i międzynarodowym - dodał Griffen. 

Instytut przypomina w raporcie, że "w ostatnich latach TVN doświadczał powtarzających się słownych ataków ze strony polityków PiS".

Międzynarodowy Instytut Prasy o wycofaniu tygodnika "NIE" z Orlenu

Instytut opisuje też sprawę wycofanego ze stacji Orlenu i zarządzanych przez Orlen kiosków wydania tygodnika "NIE" ze względu na okładkę dotyczącą Karola Wojtyły. 

"Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, bliski współpracownik kierownictwa PiS, zapowiedział, że jego firma wycofuje wydanie magazynu z powodu tego, co niesłusznie nazwano 'mową nienawiści'" - pisze Instytut. Dodaje, że "o cenzurę oskarżono także Pocztę Polską, która wycofała magazyn ze sprzedaży". 

Postępowania KRRiT wobec stacji radiowych

IPI zauważa również postępowania KRRiT wobec innych mediów - Radia Zet i radia TOK FM.

Rada chce ukarania Radia Zet za podanie przez dziennikarza Mariusza Gierszewskiego, że transport prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego przez Polskę, w czasie jego podróży do USA, został przeprowadzony z pominięciem polskich służb i policji - czytamy w raporcie.

W przypadku TOK FM KRRiT wydała jednozdaniowy komunikat, w którym podano jedynie, że chodzi o "naruszenie art. 18 ust.1 ustawy o radiofonii i telewizji", nie precyzując, czego miałaby dotyczyć ewentualna kara dla rozgłośni. W artykule tym jest mowa o "propagowaniu działań sprzecznych z prawem, polską racją stanu i działań zagrażających bezpieczeństwu" oraz "nierzetelności i nieobiektywności". 

Lex pilot

W raporcie Instytutu wspomina się też o rządowym projekcie nowelizacji Prawa komunikacji elektronicznej i związanych z nim ustaw, w tym ustawy o radiofonii o telewizji, czyli tak zwanym lex pilot.

Do tej pory na liście kanałów obowiązkowych oferowanych przez płatnych operatorów były kanały telewizji rządowej i stacje komercyjne, w tym np. TVN. Jeśli nowelizacja wejdzie w życie, z obowiązkowej listy kanały komercyjne wypadną. Zostaną TVP1, TVP2, TVP3 oraz dodatkowo pojawią się TVP Info i TVP Kultura.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kalendarium systemowego zła. Od publikacji mediów rządowych do śmierci dziecka

"Wysoki poziom kontroli rządu nad mediami publicznymi"

Na koniec Instytut wskazuje też na "wysoki poziom kontroli rządu nad mediami publicznymi", który w ostatnich tygodniach było widać wyraźnie na przykładzie tragicznej historii syna posłanki PO Magdaleny Filiks. Chłopiec odebrał sobie życie. Wcześniej media rządowe zostały oskarżone o to, że doprowadziły do zidentyfikowania nastolatka jako ofiary molestowania seksualnego, a informowano o tym w perspektywie "szerszego ataku politycznego" na PO.

Media rządowe ujawniły dane, które umożliwiały identyfikację nastolatka skrzywdzonego przez pedofila
Media rządowe ujawniły dane, które umożliwiały identyfikację nastolatka skrzywdzonego przez pedofila Fakty po południu/TVN24

Reporterzy bez Granic o trzech zagrożeniach dla wolnych mediów w Polsce

Opinię na temat stanu polskich mediów opublikowali również Reporterzy bez Granic, międzynarodowa organizacja monitorująca i propagująca wolność mediów na świecie. "Po stosunkowo spokojnym roku dla wolności prasy w Polsce, niezależnym mediom ponownie zagrażają bezpodstawne oskarżenia polityczne, nieprzejrzyste postępowania regulacyjne i dyskryminujący projekt ustawy. Reporterzy bez Granic (RSF) wzywają władze do zaprzestania podważania prawa do informacji" - napisano.

>> Reporterzy bez Granic: polskie władze ponownie podważają prawo do informacji <<

"Polski konserwatywny rząd potrzebował zaledwie trzech dni, aby zacząć wywierać presję na największe niezależne media w kraju, prywatny kanał telewizyjny TVN, po tym, jak opublikował on raport, który nie spodobał się rządowi" - czytamy w stanowisku. Wyjaśniono, że chodzi o materiał o Janie Pawle II, mówiący o tym, że wiedział o przypadkach pedofilii w polskim Kościele.

Odnotowano też, że MSZ określiło ten reportaż jako element "wojny hybrydowej mającej na celu tworzenie podziałów i napięć w polskim społeczeństwie" oraz zaprosiło amerykańskiego ambasadora na rozmowę. Według Reporterów bez Granic resort działał w błędnym przekonaniu, że ponieważ amerykańska grupa medialna jest właścicielem TVN, rząd USA ingeruje w jego treści.

Jak napisała organizacja, "to tylko ostatnia z prób zakwestionowania prawa do informacji, do której w ostatnich miesiącach powróciła rządząca w Polsce partia Prawo i Sprawiedliwość". Zauważyła, że "szef KRRiT Maciej Świrski, który jest sojusznikiem PiS, wszczął kolejno postępowania regulacyjne przeciwko trzem niezależnym mediom - TVN, TOK FM i Radiu Zet - nie podając do wiadomości publicznej dokładnych przyczyn". Dodano, że stały się one celem w związku z krytyką partii rządzącej.

"Polskie władze po raz kolejny kwestionują prawo do informacji"

"Żałujemy, że po stosunkowo spokojnym roku dla wolności prasy w Polsce, roku poświęconym wspieraniu przez Polskę ukraińskiej demokracji przeciwko rosyjskiej agresji, polskie władze po raz kolejny kwestionują prawo do informacji. Presja polityczna, regulacyjna i legislacyjna wywierana na media, na którą nie ma miejsca w demokracji europejskiej, musi zostać zastąpiona wolnością prasy, przejrzystością i konsultacjami z mediami w sprawie środków ich dotyczących" - zacytowano w komunikacie Pavola Szalaia, szefa Biura do spraw Unii Europejskiej i Bałkanów Reporterów bez Granic.

W komunikacie wspomniano także o rządowym projekcie nowelizacji Prawa komunikacji elektronicznej i związanych z nim ustaw, w tym ustawy o radiofonii o telewizji, czyli tak zwanym lex pilot. W rozmowie z Reporterami bez Granic resort cyfryzacji zaprzeczył, aby ustawa stanowiła zagrożenie dla wolności prasy. Stwierdzono, że jej celem jest "ułatwienie konsumentom dostępu do preferowanych przez nich kanałów".

W rankingu wolności prasy Reporterów bez Granic Polska znajduje się na najniższym dotąd, 66. miejscu na 180 notowanych państw.

>> Polska po raz kolejny spadła w rankingu wolności prasy. Najniższe miejsce w historii zestawienia

Autorka/Autor:ads, akr/adso

Źródło: tvn24.pl, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

W niedzielę rano w polu rzepaku w powiecie żywieckim rozbił się samolot. To lekka maszyna sportowa Prząśniczka J1B. Strażacy zastali na miejscu wypadku pożar. Po jego ugaszeniu odnaleźli w środku ciało 75-letniego pilota.

Samolot w ogniu, pilot nie żyje

Samolot w ogniu, pilot nie żyje

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dziewczynka, która zgubiła się na plaży w Międzyzdrojach, po odnalezieniu przez ratowników, szybko wpadła w objęcia taty. Moment, w którym córka dostrzegła ojca, nagrał operator drona WOPR.

Ojciec na kolanach, zaginiona córeczka pada mu w ramiona

Ojciec na kolanach, zaginiona córeczka pada mu w ramiona

Źródło:
tvn24.pl

Trzęsienie ziemi odnotowano u wybrzeży Krety w niedzielny poranek. Wstrząsy miały magnitudę 5,3. Od soboty aktywność sejsmiczna w regionie wzrosła, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana.

Trzęsienie o magnitudzie 5,3 u wybrzeży Krety

Trzęsienie o magnitudzie 5,3 u wybrzeży Krety

Źródło:
ERT News, naftemporiki.gr

Jacek Jaworek nie zmieniał wyglądu. Wyglądał prawie tak samo jak trzy lata temu - dowiedział się nieoficjalnie reporter TVN24. Dzień wcześniej informował, że na nagraniu z kamery monitoringu, umieszczonej w pobliżu miejsca, gdzie odnaleziono ciało Jaworka, widać, że mężczyzna oddał dwa strzały, jeden z nich okazał się celny. Na ciele zmarłego ma być też widoczne znamię, które Jaworek posiadał.

Jacek Jaworek nie zmieniał wyglądu. Kolejne nowe informacje reportera TVN24

Jacek Jaworek nie zmieniał wyglądu. Kolejne nowe informacje reportera TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Zwarcie instalacji to prawdopodobna przyczyna pożaru samochodu, do którego doszło w Oświęcimiu. Pojazdem podróżowała trzyosobowa rodzina.

Auto spłonęło na skrzyżowaniu

Auto spłonęło na skrzyżowaniu

Źródło:
tvn24.pl

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych zawalenia się mostu w północno-środkowych Chinach. Jak podały lokalne media, do rzeki wpadło 25 pojazdów. Do zdarzenia doszło po ulewach, jakie wystąpiły w piątek nad tą częścią Państwa Środka. Nad kraj nadciągają dalsze burze.

Samochody wpadły do rzeki. Los dziesiątek osób pozostaje nieznany

Samochody wpadły do rzeki. Los dziesiątek osób pozostaje nieznany

Źródło:
PAP, Reuters

Kary i jakieś większe nasilenie penalizacji nieszczepienia dzieci może spowodować efekt wręcz odwrotny, czyli jeszcze większe usztywnienie postaw antyszczepionkowych - mówił w TVN24 doktor Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny. Odniósł się w ten sposób do niskiej wyszczepialności na odrę. - W mediach przeważa głos, że teraz sanepid będzie powszechnie nakładał kary na wszystkich i w ogóle będzie teraz jakieś polowanie na czarownice. Nie, planujemy wręcz przeciwnie - podkreślił.

"Polowania na czarownice" nie będzie. "Planujemy zmniejszenie dolegliwości kar za brak szczepień"

"Polowania na czarownice" nie będzie. "Planujemy zmniejszenie dolegliwości kar za brak szczepień"

Źródło:
TVN24

Mieszkaniec Garwolina przejął się losem małego dzika. Przygarnął do mieszkania w bloku zwierzę, która błąkało się po lesie. Sąsiedzi wezwali policję. Mężczyźnie grozi odpowiedzialność karna.

Przygarnął do mieszkania małego dzika. Sąsiedzi wezwali policję

Przygarnął do mieszkania małego dzika. Sąsiedzi wezwali policję

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto padła główna wygrana w wysokości 2 milionów złotych. Tym razem nikt nie trafił szóstki w Lotto Plus. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 20 lipca 2024 roku.

Padła szóstka w Lotto

Padła szóstka w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Krajowy Komitet Demokratyczny poinformował w sobotę, że partia planuje formalnie nominować Joe Bidena jako swojego kandydata na prezydenta podczas wirtualnego głosowania na początku sierpnia. On sam ignoruje apele o wycofanie się z wyścigu o najwyższy urząd.

Demokraci planują nominować Bidena na prezydenta na początku sierpnia     

Demokraci planują nominować Bidena na prezydenta na początku sierpnia     

Źródło:
PAP

BBC poinformowało o możliwym odnalezieniu w Himalajach ciała Milana Sedlaczka, który w zamarzł podczas wspinaczki na Lhotse w 2012 roku. Armia nepalska miała odnaleźć dokumenty Czecha. MSZ w Pradze nie potwierdził, że odnaleziono szczątki czeskiego alpinisty.

Operacja w "strefie śmierci". BBC: wśród znalezionych szczątków może być alpinista zmarły 12 lat temu

Operacja w "strefie śmierci". BBC: wśród znalezionych szczątków może być alpinista zmarły 12 lat temu

Źródło:
PAP

Włoski dziennik "Il Resto del Carlino" opisał historię 99-letniej mieszkanki Piemontu i "nadzwyczaj nieszczęśliwego" dla niej zbiegu okoliczności. Gdy kierowcy z Bolonii płacą smartfonem za otrzymany mandat, w jej domu dzwoni telefon. Jak powiedziała seniorka bolońskiej gazecie, takich telefonów jest nawet 20 dziennie.

"Nadzwyczaj nieszczęśliwy zbieg okoliczności". Seniorka otrzymuje nawet 20 telefonów dziennie

"Nadzwyczaj nieszczęśliwy zbieg okoliczności". Seniorka otrzymuje nawet 20 telefonów dziennie

Źródło:
PAP

W pobliżu rzeki Evros, na granicy grecko-tureckiej, w sobotę późnym wieczorem padły strzały. Ranny został grecki policjant graniczny. Jak poinformowały w niedzielę greckie władze, strzały oddano z terytorium Turcji.

Strzały na granicy grecko-tureckiej, ranny grecki policjant

Strzały na granicy grecko-tureckiej, ranny grecki policjant

Źródło:
PAP

Członek greckiej mniejszości w Albanii, eurodeputowany reprezentujący w PE Grecję, wrócił do odbywania kary więzienia w Tiranie za oszustwa wyborcze. Celę opuścił tylko na pięć dni, w ciągu których został zaprzysiężony na inauguracyjnej sesji Parlamentu Europejskiego.

Na kilka dni wyszedł na wolność, został zaprzysiężony w PE. "Nie jest mi przykro, że wracam do celi"

Na kilka dni wyszedł na wolność, został zaprzysiężony w PE. "Nie jest mi przykro, że wracam do celi"

Źródło:
PAP
Głośnik na plecach, "walec" na szyi, dudniąca reklamówka. Już są nerwy, a powstają kolejne bloki 

Głośnik na plecach, "walec" na szyi, dudniąca reklamówka. Już są nerwy, a powstają kolejne bloki 

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Pełnia Koźlego Księżyca widoczna była na naszym niebie. Srebrny Glob nie wyglądał wcale na srebrny, ale przyjął charakterystyczną dla lata złotawą barwę. Zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Srebrny Glob w odcieniach złota. Koźli Księżyc oczami Reporterów 24

Srebrny Glob w odcieniach złota. Koźli Księżyc oczami Reporterów 24

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, timeanddate.com, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W większości województw w niedzielę obowiązywać mają alarmy drugiego stopnia przed upałem. Wysoka temperatura utrzyma się miejscami do poniedziałku.

IMGW ostrzega. Upał ogarnie prawie cały kraj

IMGW ostrzega. Upał ogarnie prawie cały kraj

Źródło:
IMGW

30-letni nurek utonął w jeziorze Hańcza (Podlaskie). Policja bada przyczyny jego śmierci. W tym roku to pierwszy przypadek utonięcia nurka w tym najgłębszym polskim jeziorze.

Nurek nie wypłynął z najgłębszego jeziora w Polsce

Nurek nie wypłynął z najgłębszego jeziora w Polsce

Źródło:
PAP

Sąd obwodowy w Mińsku na Białorusi wydał wyrok śmierci na obywatela Niemiec - przekazał na Telegramie opozycyjny kanał MotolkoPomogi. Skazany to - według mediów - 30-letni Rico Krieger. Jak podała w sobotę białoruska państwowa agencja Belta, dyplomaci obu państw omówili tę kwestię, a Mińsk zaproponował Berlinowi pewne "rozwiązania".

Propozycja "pewnych rozwiązań" w sprawie skazanego na rozstrzelanie Niemca

Propozycja "pewnych rozwiązań" w sprawie skazanego na rozstrzelanie Niemca

Źródło:
PAP, Reuters

Naukowcy z NASA byli oszołomieni, gdy skała, po której przejechał 30 maja łazik Curiosity, pękła, ujawniając coś, czego nigdy wcześniej nie widziano na Czerwonej Planecie: żółte kryształy siarki.

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Źródło:
NASA, phys.org

Polska ma fantastyczne plenery, miasta, w których można nagrywać, ale to się po prostu nie opłaca. To jest podstawowy problem, który trzeba rozwiązać, żeby przemysł filmowy zaczął kręcić się na dużo wyższych obrotach - mówił w programie Wstajesz i Weekend Maciej Sojka, producent filmowy, dziennikarz i pierwszy szef TVN24.

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

Źródło:
TVN24

Baltic Opera Festival ruszył w sobotę. Publiczność zgromadzona w Operze Leśnej w Sopocie mogła obejrzeć operę Giacomo Pucciniego "Turandot". Tomasz Konieczny, dyrektor artystyczny festiwalu mówił w TVN24, że był pod ogromnym wrażeniem. - Jako dyrektor artystyczny jestem w pełni zadowolony, szczęśliwy i gratuluję wszystkim twórcom, którzy wzięli udział w tym spektaklu - dodał.

"Turandot" Pucciniego na Baltic Opera Festival. "Wrażenia fantastyczne"

"Turandot" Pucciniego na Baltic Opera Festival. "Wrażenia fantastyczne"

Źródło:
TVN24