Polska po raz kolejny spadła w rankingu wolności prasy. Najniższe miejsce w historii zestawienia

Autor:
ads/kab
Źródło:
Reporterzy bez Granic, tvn24.pl
Polska po raz kolejny spadła w rankingu wolności prasy. Magdalena Chrzczonowicz komentuje
Polska po raz kolejny spadła w rankingu wolności prasy. Magdalena Chrzczonowicz komentuje
wideo 2/6
Polska po raz kolejny spadła w rankingu wolności prasy. Magdalena Chrzczonowicz komentuje

Organizacja Reporterzy bez Granic opublikowała coroczny ranking wolności prasy. Polska znalazła się w nim na 66. miejscu na 180 notowanych państw. To najniższa pozycja w historii tego zestawienia.

Zestawienie "World Press Freedom Index" corocznie klasyfikuje 180 krajów, jest publikowane od 2002 roku. Eksperci oceniają wolność mediów na podstawie pięciu wskaźników - politycznego, ekonomicznego, prawnego, społecznego i bezpieczeństwa.

W tym roku na podium uplasowały się trzy skandynawskie kraje - kolejno Norwegia, Dania i Szwecja. Na samym dole rankingu, znalazły się Iran, Erytrea i Korea Północna.

Polska wylądowała na 66. miejscu, najniższym w historii tego rankingu. Jednocześnie oznacza to spadek o dwa miejsca w porównaniu do poprzedniego roku.

W notatce dotyczącej Polski autorzy napisali, że "władze przejęły media publiczne i przekształciły je w instrumenty rządowej propagandy". Zauważyli również zakup 20 lokalnych gazet przez rządową spółkę Polska Press i zapowiedzi o "repolonizacji mediów" mające uderzyć w media prywatne. Wskazali też na zakaz wstępu dziennikarzy na tereny przy granicy polsko-białoruskiej.

Polska coraz niżej

Pozycja Polski w rankingu wolności mediów znacznie spadła po przejęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość. Jeszcze w 2015 roku Reporterzy bez Granic stawiali Polskę na 18. miejscu. W 2016 roku już na 47., w 2017 roku - na 54., w 2018 roku - na 58., w 2019 roku - na 59., w 2020 roku - na 62., a w 2021 roku na 64.

Autor:ads/kab

Źródło: Reporterzy bez Granic, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości