Wybory do europarlamentu 2024. Kandydaci KO - lista "jedynek"

Kierwiński o starcie do europarlamentu: decyzja została podjęta po rozmowie z premierem
Źródło: TVN24

W wyborach do Parlamentu Europejskiego 2024 będzie trzynaście okręgów wyborczych. Koalicja Obywatelska w każdym z nich wystawiła maksymalną liczbę 10 kandydatów. Oto lista "jedynek" KO we wszystkich okręgach.

W niedzielę 9 czerwca 2024 roku wybierzemy 53 europosłów, którzy będą reprezentować Polskę w Parlamencie Europejskim. 2 maja minął termin zgłaszania list kandydatów. W kolejnych dniach okręgowe komisje wyborcze badały prawidłowość zgłoszeń i weryfikowały podpisy poparcia. Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej 24 kwietnia przedstawiła listy Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego. KO w każdym z okręgów wystawia maksymalną liczbę 10 kandydatów.

ZOBACZ TEŻ: Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Kandydaci KO - pełna lista

Eurowybory 2024. Lista "jedynek" KO w poszczególnych okręgach

"Jedynki" KO w eurowyborach 2024
"Jedynki" KO w eurowyborach 2024
Źródło: TVN24

ZOBACZ TEŻ: Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kandydaci KO - pełna lista

Tusk: te wybory są jednymi z najważniejszych w historii Polski

- Te wybory, nie każdy w to może uwierzy, nie do każdego jeszcze to dociera, ale te wybory są jednymi z najważniejszych w historii Polski powojennej, mimo że są to wybory do europarlamentu, więc wydawałoby się, że do miejsca i do spraw, które są dość odległe od codziennego życia - podkreślił premier Donald Tusk podczas wystąpienia w zeszłym miesiącu.

- Sprawy, które będą się rozstrzygały, także w Parlamencie Europejskim, w całej Europie, we wszystkich europejskich stolicach, nigdy nie były tak ważne i nigdy nie miały tak radykalnego wpływu na nasze codzienne życie jak właśnie teraz, w czasie wojny, zagrożeń, o jakich Europa nie myślała jeszcze kilka lat temu - dodał.

Wybory do europarlamentu - kiedy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę 9 czerwca. Tego dnia Polacy wybiorą 53 europosłów na kadencję 2024-2029. Według polskiej ordynacji do PE może kandydować osoba mająca czynne prawo wyborcze, która najpóźniej w dniu głosowania skończy 21 lat i od pięciu lat stale zamieszkuje na terytorium Polski lub innego państwa Unii. Kandydat na europosła może być zgłoszony tylko w jednym okręgu i tylko z jednej listy kandydatów na posłów do PE.

Okręgi wyborcze do PE
Okręgi wyborcze do PE
Źródło: PAP

ZOBACZ TEŻ: Polscy kandydaci na unijnego komisarza

Czytaj także: