Elżbieta Łukacijewska będzie "jedynką" na liście Koalicji Obywatelskiej na Podkarpaciu w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W poprzednich eurowyborach odniosła zaskakujący dla wielu sukces, gdy startując z ostatniego miejsca na liście, jako jedyna z kandydatów Koalicji Europejskiej w okręgu zdobyła mandat.
W środę zarząd Platformy Obywatelskiej zatwierdził "jedynki" na listach w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 9 czerwca 2024 roku. Jedynką na liście na Podkarpaciu została Elżbieta Łukacijewska, która pełni funkcję europosłanki nieprzerwanie od 2009 roku. Co warto o niej wiedzieć?
Elżbieta Łukacijewska - kim jest europosłanka
Łukacijewska ma 57 lat i dwie córki. W 2004 roku ukończyła studia magisterskie z ekonomii na Politechnice Rzeszowskiej. Jest członkinią Platformy Obywatelskiej od 2001 roku. Pochodzi z Godowej w powiecie strzyżowskim w województwie podkarpackim. Zrobiło się o niej głośno po wyborach europejskich sprzed pięciu lat.
Wtedy to Koalicja Europejska, z której list Łukacijewska startowała, w skali kraju zajęła drugie miejsce, za Prawem i Sprawiedliwością. Sama Łukacijewska była zaś jedyną osobą z list Koalicji, która wywalczyła mandat w tradycyjnie prawicowym okręgu podkarpackim. W dodatku udało jej się to startując z ostatniego, 10. miejsca na liście. Gmina Cisna była jedynym miejscem w województwie podkarpackim, gdzie Koalicja Europejska pokonała PiS. Na Łukacijewską zagłosowało w niej 243 na 798 wyborców, a za nią znaleźli się Bogdan Rzońca i Tomasz Poręba z PiS, zdobywając odpowiednio 139 i 104 głosy, którzy uzyskali pozostałe dwa mandaty w całym okręgu.
W "Faktach po Faktach" w TVN24 Łukacijewska podkreślała później, że jej zdaniem przepis na sukces w wyborach to "zasuwać od rana do wieczora". Jak mówiła, "odkąd weszłam do polityki, jestem wśród ludzi, szanuję ludzi, staram się dyskutować z tymi, którzy mają inne poglądy". - Moja wygrana też pokazuje, że ludzie bardzo świadomie oddali na mnie głos. Nie na Koalicję Europejską, tylko na Elżbietę Łukacijewską - twierdziła.
Łukacijewska bardzo aktywnie działa w lokalnej społeczności, co widać m.in. w mediach społecznościowych. Była wójtem Cisnej od 1998 do 2001 roku. Była także wiceprzewodniczącą konwentu wójtów gmin bieszczadzkich, jest też współzałożycielką Stowarzyszenia na Rzecz Lepszej Szkoły w Cisnej.
ZOBACZ TEŻ: W jednej gminie Podkarpacia PiS przegrał. "Ludzie z zewnątrz. Napływowi" vs. "Tu wszyscy jesteśmy swoi"
Elżbieta Łukacijewska była posłanką i europosłanką
Łukacijewska trzykrotnie była wybrana posłanką na Sejm IV, V i VI kadencji, w latach 2001-2009. Również w 2009 roku po raz pierwszy została wybrana do Parlamentu Europejskiego. Startując z list Platformy Obywatelskiej, uzyskała 60 011 głosów. W kolejnych eurowyborach została wybrana ponownie z wynikiem 41 867 głosów, a po raz trzeci została europosłanką po wspomnianych wyżej wyborach z 2019 roku z rezultatem 40 737 głosów. W obecnej kadencji Parlamentu Europejskiego Łukacijewska jest członkinią m.in. trzech komisji: ochrony środowiska naturalnego, zdrowia publicznego i bezpieczeństwa żywności, a także transportu i turystyki oraz praw kobiet i równouprawnienia.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Daniel Gonzalez/EPA/PAP