Posłanka Marta Wcisło znalazła się na liście "jedynek" wśród kandydatów do Parlamentu Europejskiego z list Koalicji Obywatelskiej. W wyborach parlamentarnych w 2023 roku startowała z listy KO w okręgu wyborczym w Lublinie, zdobywając ponad 68 tysięcy głosów. O posłance wielokrotnie głośno było w mediach, m.in. gdy podczas kampanii wyborczej została zaatakowana na targu w Opolu Lubelskim. Ona też nagłośniła sprawę sesji zdjęciowej z udziałem roznegliżowanych kobiet, zorganizowanej na terenie kopalni Bogdanka.
W środę Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej oficjalnie zatwierdziła kandydatów z list Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Wśród "jedynek" jest m.in. posłanka Marta Wcisło. W wyborach parlamentarnych 2023 startowała z listy Koalicja Obywatelska PO .N IPL ZIELONI w okręgu wyborczym w Lublinie. Zdobyła wówczas 68 449 głosów. Po ogłoszeniu wyników pisała na portalu X: "To najwyższy wynik kandydata Platformy Obywatelskiej w historii okręgu nr 6. Z trudem powstrzymuję łzy wzruszenia. Z CAŁEGO SERCA DZIĘKUJĘ ! Nie zawiodę, obiecuję!"
Obecnie Marta Wcisło należy do Klubu Parlamentarnego Koalicja Obywatelska - Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni.
Marta Wcisło - jak przebiegała jej kariera
Urodzona w Kraśniku posłanka z zawodu jest menedżerką i przedsiębiorcą. Ukończyła studia na wydziale artystycznym na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (1994), a w kolejnych latach również studia podyplomowe w Lubelskiej Szkole Wyższej na trzech kierunkach: zarządzanie placówkami oświatowymi (2012), pedagogika (2012) i zarządzanie zasobami ludzkimi (2019). W 2022 roku ukończyła też studia podyplomowe Master of Business Administration MBA na Wydziale Zarządzania / Katedra Ekonomii i Zarządzania Politechniki Lubelskiej.
Początkowo Wcisło aktywnie działała w Lublinie. Współtworzyła Radę Lokalnej Przedsiębiorczości przy prezydencie Lublina i Centrum Interwencji Obywatelskiej w tym mieście. Została wiceprezesem zarządu Fundacji Polskiego Handlu. W 2006 roku kandydowała w wyborach samorządowych do Rady Miasta Lublin. W 2010 roku, startując z listy Platformy Obywatelskiej, została radną VI kadencji. Mandat ponownie zdobyła w 2014 i w 2018 roku. W 2015 roku po raz pierwszy - wówczas bez powodzenia - kandydowała do Sejmu. Ale już w 2019, startując z 3. miejsca listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu wyborczym nr 6, zdobyła 15 062 głosy, uzyskując mandat posłanki na Sejm IX kadencji. W 2023 ponownie została wybrana do Sejmu.
Na stronie sejm.gov.pl podsumowano aktywność posłanki Wcisło. To 15 wystąpień na posiedzeniach Sejmu, 19 interpelacji, którym nadano bieg, wzięła też udział w 96 proc. głosowań (czyli w 314 z 327).
Marta Wcisło zaatakowana na targowisku
Podczas kampanii wyborczej do Sejmu X kadencji Marta Wcisło została zaatakowana na targu w Opolu Lubelskim. "Nieznany mężczyzna zaczął mnie szarpać, grozić i wyzywać. Doznałam obrażeń, ale nie dam się zastraszyć" - relacjonowała po tym wydarzeniu. Sprawą zajęła się prokuratura, następnego dnia lubelska policja poinformowała o zatrzymaniu podejrzanego o atak na posłankę.
W listopadzie 2023 roku Wcisło nagłośniła sprawę sesji zdjęciowej z udziałem roznegliżowanych kobiet zorganizowanej na terenie lubelskiej kopalni Bogdanka. "Uwaga! To nie żart. To sesja zdjęciowa w kopalni Bogdanka (Pole Stefanów, sekcja warsztatowa 28/29 października 2023 r.). I to nie są górniczki. Czy po zaręczynach przyszedł czas na wieczór kawalerski pod ziemią? Skandal!" - napisała wtedy na Facebooku.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24