"GW": Obajtek kupił mieszkanie o milion złotych taniej, a Orlen został sponsorem szkółki piłkarskiej dewelopera

Źródło:
"Gazeta Wyborcza", "Newsweek"
Nowe fakty na temat majątku Obajtka
Nowe fakty na temat majątku ObajtkaTVN24
wideo 2/8
Nowe fakty na temat majątku ObajtkaTVN24

"Gazeta Wyborcza" przedstawiła kulisy zakupu apartamentu na prestiżowym osiedlu w Warszawie przez Daniela Obajtka wspólnie ze swoją partnerką. Jak wynika z dokumentów, do których dotarł dziennik, w 2018 roku zapłacili za mieszkanie milion złotych mniej, niż wynosiła jego rynkowa cena. Niedługo później - pisze "GW" - Orlen został sponsorem Akademii Piłkarskiej Beniaminek Profbud Krosno, związanej z deweloperem, który zbudował warszawskie osiedle. W odpowiedzi na artykuł oświadczenia opublikowały rzeczniczka Orlenu oraz firma Profbud.

"Gazeta Wyborcza" opublikowała w niedzielę artykuł dotyczący szczegółów zakupu mieszkania przez Daniela Obajtka, prezesa PKN Orlen. Chodzi o osiedle "Awangarda" na warszawskim Bemowie, oddane w 2018 roku. Według dziennika Daniel Obajtek wraz z partnerką Pauliną Salą kupili mieszkanie jesienią 2018 roku. Wybrali - pisze "GW" - "jedno z największych mieszkań na ostatnim piętrze najwyższego budynku na osiedlu: z dużym przeszklonym ogrodem zimowym i widokiem na Warszawę. Zapłacił za nie tylko 1,3 miliona złotych, czyli 6,9 tysiąca złotych za metr kwadratowy".

"W przypadku apartamentów takich jak Obajtka cena wynosiła 12 499 złotych za metr kwadratowy. 187-metrowe mieszkanie prezesa Orlenu według cennika powinno zatem kosztować ponad 2,2 miliona złotych" - czytamy w "Wyborczej".

Czytaj więcej: Nieruchomości Daniela Obajtka

Skąd zniżka?

Osiedle w Warszawie wybudował Profbud, którego prezesem jest Paweł Malinowski. Jego pasją - pisze "GW" - jest piłka nożna.

"W Krośnie działa w Akademii Piłkarskiej Beniaminek Profbud Krosno i ufundował Profbud Arenę, otwarty w 2018 roku nowoczesny kompleks piłkarski ze sztuczną trawą" - podaje gazeta.

W 2018 roku, kiedy Obajtek kupił mieszkanie o milion złotych taniej, Orlen został sponsorem strategicznym Akademii Piłkarskiej. W 2021 roku do grona sponsorów dołączyła też Energa, państwowa spółka, którą w latach 2017-2018 kierował Daniel Obajtek.

"Prężne działanie Akademii i fakt, że jej drużyny biorą udział w rozgrywkach na terenie całego kraju, daje możliwość ekspozycji marki oraz umożliwia dotarcie do pozostałych regionów" - mówiła cytowana na stronie Akademii Justyna Kruszewska, dyrektorka Departamentu Marketingu Energi.

Prezes Profbudu: wiele osób u mnie kupuje mieszkania

"Wyborcza" zapytała prezesa Profbudu o szczegóły zakupu mieszkania przez Obajtka. "Nie wiem, kiedy pan Obajtek i pani Paulina i za ile nabyli lokal. Nie mam pojęcia, co to za dane, nie mogę się do nich odnieść. Musiałbym pamiętać 500 transakcji rocznie. Wiele osób u mnie kupuje mieszkania i czasem nie wiem kto. Proszę o pytania w poniedziałek mailem. Odniesiemy się, dziś jest sobota, wolny dzień" - odpowiedział GW prezes.

"GW" chciała uzyskać też komentarz pełnomocnika Daniela Obajtka i skierowała do niego szereg pytań w tej sprawie. Mecenas Maciej Zaborowski odpisał: "Bardzo dziękuję za pytania. Niestety z uwagi na fakt, że pytania zostały mi przesłane w dniu dzisiejszym o godzinie 13.30, a do tego mamy dzisiaj sobotę – nie udało mi się skontaktować z moim Mocodawcą. W moim przekonaniu istnieje szansa na uzyskanie stanowiska do końca dnia 17 marca 2021 r. (najbliższa środa)" - cytuje go "Wyborcza".

Odpowiedź rzeczniczki

Do publikacji "Wyborczej" odniosła się na Twitterze rzeczniczka Orlenu Joanna Zakrzewska. W oświadczeniu stwierdziła, że artykuł "zawiera manipulacje, kłamstwa", "nie jest bowiem prawdą, że PKN Orlen został sponsorem piłkarskiej akademii, która jest własnością dewelopera wymienionego w artykule". Dodała, że stroną umowy jest Stowarzyszenie "Akademia Piłkarska Beniaminek Krosno". "We władzach Stowarzyszenia nie zasiada przedstawiciel żadnego z kilkunastu sponsorów. Każda umowa sponsoringowa PKN Orlen jest realizowana w oparciu o restrykcyjne procedury regulujące zakup i rozliczanie tego typu usług. Regulacje te wykluczają możliwość czerpania jakichkolwiek korzyści przez podmioty trzecie, w tym innych sponsorów danego projektu" - stwierdziła rzeczniczka.

Zaznaczyła, że "PKN Orlen jako największy mecenas polskiego sportu wspiera go na poziomie zawodowym i amatorskim", a "szczególną wagę przykłada do wsparcia inicjatyw i projektów w zakresie szkolenia sportowego dzieci i młodzieży". "W ten sposób przyczynia się do rozwoju młodych talentów w różnych dyscyplinach sportu" - czytamy w oświadczeniu.

"PKN Orlen przez działania sponsoringowe wzmacnia rozpoznawalność marki, ale również wypełnia obowiązki wynikające z CSR (społeczna odpowiedzialność biznesu - red.). Jego zaangażowanie jest formą dialogu ze społecznościami lokalnymi w tych rejonach, w których prowadzi działalność operacyjną. Łączenie naszego zaangażowania w sponsoring sportowy, który ma wieloletnią tradycję z niepopartymi faktami i insynuacjami jest nadużyciem" - podsumowała Zakrzewska.

Oświadczenie firmy Profbud

Oświadczenie w sprawie artykułu wydała również firma Profbud. "Firma PROFBUD działa na rynku od ponad 10 lat i cieszy się nieposzlakowaną opinią. W naszej działalności kierujemy się zasadą transparentności oraz dochowujemy najwyższych standardów biznesowych" - zapewnili przedstawiciele dewelopera.

Przeczytaj całe oświadczenie firmy Profbud

"Sprzedaż wybudowanych mieszkań odbywa się w oparciu o prawa rynku, gdzie o cenie decyduje popyt i podaż. Ceny rynkowe są zaś zróżnicowane i uzależnione od wielu czynników, takich jak lokalizacja, specyfikacja inwestycji, koszty poniesione przez budującego czy metraż nieruchomości. Na rynku nowych mieszkań występuje następująca zależność – im większe mieszkanie, tym cena lokalu za m kw. jest niższa" - wyjaśnia firma w oświadczeniu. Dodaje, że "potwierdzeniem tego mogą być choćby raporty opublikowane przez firmy Emmerson czy NBP, w których przedstawiono średnie ceny mieszkań w Warszawie" oraz, że "w 2018 roku ceny nowych mieszkań na Bemowie wynosiły średnio 7 tys. zł/m kw.".

Zaznaczono, że "oferta sprzedażowa firmy PROFBUD zawsze była ogólnodostępna i otwarta dla wszystkich". "W przypadku największych mieszkań, które najtrudniej sprzedać ze względu na wysoką wartość, zwykle deweloperzy negocjują z klientami finalną cenę zakupu. To standardowa praktyka na rynku. Cenę jaką otrzymaliśmy za sprzedaż mieszkania opisywanego przez 'Gazetę Wyborczą' uznaliśmy za korzystną biorąc pod uwagę ówczesną sytuację rynkową oraz wielkość sprzedawanego lokalu" - napisano. Dodano, że firma co roku sprzedaje kilkaset lokali i "nie ma dla nas znaczenia ani światopogląd, ani profesja naszych klientów", a "wszystkie transakcje zawieramy na zasadach rynkowych". 

"Od wielu lat pomagamy potrzebującym w ramach działalności społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR). Jedną z naszych inicjatyw jest wsparcie sponsoringowe szkółki piłkarskiej Beniaminek Krosno. Jesteśmy tytularnym sponsorem szkółki piłkarskiej, a nie jej właścicielem. Nikt ze spółki nie zasiada we władzach szkółki piłkarskiej Beniaminek. Spółka ani nikt z jej władz nie czerpie żadnych korzyści ze współpracy ze szkółką piłkarską" - odniosła się do zarzutów firma.

"Dzięki nam dzieci i młodzież Podkarpacia ma szanse realizować swoje pasje sportowe. Jesteśmy jednym z kilkunastu darczyńców szkółki piłkarskiej Beniaminek i nie mamy wpływu na to jaki sponsorów szkółka pozyskuje" - podsumowano oświadczenie.

Odpowiedź Akademii Piłkarskiej Beniaminek

W sprawie artykułu "Wyborczej" oświadczenie opublikowała też Akademia Piłkarska Bieniaminek Krosno. "Akademia Piłkarska Beniaminek Krosno jest Stowarzyszeniem, w którym we władzach nie zasiada żaden przedstawiciel sponsora. Kwoty sponsoringowe wydajemy tylko i wyłącznie na cel statutowy jakim jest szkolenie piłkarskie dzieci i młodzieży. Wspieranie rozwoju sportowego młodych adeptów piłkarskich z Podkarpacia należy uznać za działalność godną pochwały, a nie potępienia" [pisownia oryginalna - red.] - napisał w oświadczeniu założyciel i dyrektor Akademii Piłkarskiej Beniaminek Krosno Grzegorz Raus.

Przeczytaj całe oświadczenie Akademii Piłkarskiej Beniaminek

"Pomówienia i insynuacje Gazety Wyborczej bezpośrednio zagrażają naszej przyszłości. Obawiamy się, że przedstawienie Akademii w kontekście aferalnym, niczym nieuzasadnione (sic!), może doprowadzić do odpływu sponsorów. Dziwić może zła wola i brak profesjonalizmu piszących artykuł, ponieważ nikt z nich nie zadał sobie trudu, żeby się z nami skontaktować i zadać pytania! W tym przypadku dziennikarze Gazety Wyborczej zupełnie nie byli zainteresowani prawdą" - dodał.

"PROFBUD Arena ówczesna Hala Krosno powstała w 2015 roku. PROFBUD sponsorem Beniaminka jest od 2013 roku kiedy zaczęliśmy realizować turniej piłkarski dla dzieci" - wyjaśnił założyciel.

"Newsweek": 90 milionów złotych dotacji

O Danielu Obajtku napisał też w niedzielę "Newsweek". Skupia się na 90 milionach złotych dotacji, które otrzymywały w ostatnich latach firmy związane z prezesem Orlenu.

Chodzi między innymi o firmę ERG Bieruń-Folie, w której Obajtek i jego matka mają po 10 procent udziałów. Jak pisze "Newsweek", "z dokumentów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju wynika, że odkąd PiS doszło do władzy, spółka podpisała umowy na 29,7 miliona złotych dofinansowania z NCBR na badania związane z produkcją folii. Większość tej kwoty już wypłacono". Tygodnik zaznacza, że firma dostała dofinansowanie również za poprzedniego rządu, ale znacznie niższą - 2,9 miliona złotych.

W 2016 roku firma dostała 3,1 miliona złotych w ramach Regionalnej Pomocy Inwestycyjnej, a w kwietniu 2017 roku kolejne 3,9 miliona od NCBR - podaje "Newsweek".

W 2018 roku spółka podpisała następną umowę z NCBR, a dofinansowanie sięgnęło ponad 25 milionów złotych na "pomoc na projekty badawczo-rozwojowe, eksperymentalne, badania przemysłowe". Blisko 24 miliony złotych z NCBR na "dofinansowanie dwóch projektów związanych z produkcją folii" dostała też spóła Ekofol, której właścicielami są współudziałowcy Obajtka z ERG Bieruń-Folie.

"Newsweek": pieniądze płyną też z samorządu

"Dotacje dla firm związanych z Obajtkiem płyną także z Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego" - czytamy w "Newsweeku".

Pieniądze z samorządu dostała firma TT Plast, w której zarządzie zasiada kuzynka Obajtka, a on sam - jak ujawniła "Wyborcza" w serii artykułów o "taśmach Obajtka" - miał nią kierować z tylnego fotela. W latach 2018-2019 do tej firmy miało trafić 29,2 miliona złotych - 22,3 miliona złotych na "wprowadzenie na rynek trzech innowacyjnych litych rur instalacyjnych" i 6,8 miliona złotych na wdrożenie do produkcji wynalazku "giętkiej rury instalacyjno-klimatyzacyjnej" - podał "Newsweek".

Autorka/Autor:ads/kab

Źródło: "Gazeta Wyborcza", "Newsweek"

Pozostałe wiadomości

Trwa rosyjska ofensywa na Wowczańsk i okoliczne miejscowości w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy. Władze lokalne podają, że w mieście pozostało około stu osób, ale zaznaczają jednocześnie, że "wróg nie zdobył miasta". Ewakuacja mieszkańców jest utrudniona przez ciągły ostrzał.

Dramatyczna sytuacja w Wowczańsku na wschodzie Ukrainy. W mieście pozostało sto osób

Dramatyczna sytuacja w Wowczańsku na wschodzie Ukrainy. W mieście pozostało sto osób

Źródło:
PAP

Prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili zawetowała ustawę o zagranicznych agentach. Od tygodni przeciwko kontrowersyjnemu prawu protestowały tysiące Gruzinów. Partia władzy ma jednak dość głosów, by to weto odrzucić.

Ustawa o zagranicznych agentach zawetowana

Ustawa o zagranicznych agentach zawetowana

Źródło:
Reuters, PAP, Civil Georgia

Lekarz z Ukrainy Andrij K. jest podejrzany o zabójstwo 86-letniego Daniela Z., poprzez odłączenie go od urządzeń podtrzymujących życie. Do ministra sprawiedliwości trafił list otwarty w jego obronie podpisany przez dwa tysiące lekarzy, pielęgniarek, profesorów i autorytetów w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.

Lekarz z zarzutem zabójstwa po odłączeniu pacjenta od urządzeń podtrzymujących życie. "Nie jest winny"

Lekarz z zarzutem zabójstwa po odłączeniu pacjenta od urządzeń podtrzymujących życie. "Nie jest winny"

Źródło:
PAP

To rzecz zupełnie naturalna, że język się cały czas zmienia. Jeżeli się nie będzie zmieniał, to po prostu w pewien sposób umrze - powiedział w TVN24 Maciej Makselon, polonista i nauczyciel akademicki. Komentował zmiany w ortografii, które zdecydowała się wprowadzić Rada Języka Polskiego. Zaznaczył, że ma uwagę do jednej. Mówił o niej, że "to trochę tak, jak dać komuś w pysk, ale z wyrazami szacunku".

Zmiany w ortografii do "przyklaśnięcia". Ale jedna "trochę jak dać komuś w pysk, ale z wyrazami szacunku"

Zmiany w ortografii do "przyklaśnięcia". Ale jedna "trochę jak dać komuś w pysk, ale z wyrazami szacunku"

Źródło:
TVN24

Gdzie jest burza? W sobotę 18.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Pada i wieje, uwaga na grad

Gdzie jest burza? Pada i wieje, uwaga na grad

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Drugi rok z rzędu w Wielkiej Brytanii spadła liczba miliarderów, choć majątek otwierającej listę najbogatszych mieszkańców rodziny Hinduja wzrósł po poziomu, jakiego nikt wcześniej w jej historii nie osiągnął - wynika z dorocznego rankingu "The Sunday Times Rich List". Dopiero na 258. miejscu jest król Wielkiej Brytanii Karol III, którego majątek został oszacowany na 610 milionów funtów. Wyżej od niego znajduje się premier Rishi Sunak.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol w trzeciej setce

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol w trzeciej setce

Źródło:
PAP

Prokuratura postawiła zarzuty mężczyźnie, który jest podejrzany o brutalne zabójstwo swojej matki. W czwartek, w jednym z mieszkań na Mokotowie, odnaleziono ciało starszej kobiety. 50-latek został aresztowany.

Brutalne zabójstwo starszej kobiety. Jej syn usłyszał zarzuty i został aresztowany

Brutalne zabójstwo starszej kobiety. Jej syn usłyszał zarzuty i został aresztowany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pogoda zachęca do leśnych wycieczek, jednak w ten weekend lepiej zrezygnować z takiego sposobu spędzania czasu. Służby ostrzegają, że ściółka w lasach jest bardzo sucha i podatna na najmniejsze źródło ognia, które może wywołać pożar. Co zrobić, jeżeli zobaczymy, że w lesie wybuchł ogień?

Co robić, gdy zauważy się pożar lasu

Co robić, gdy zauważy się pożar lasu

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Ulewne deszcze nawiedziły zachodnie Niemcy. Woda zalała ulice wielu miast, wdarła się do piwnic i spowodowała osunięcia ziemi. W kraju związkowym Saary wprowadzono stan wyjątkowy, a służby ratunkowe przeprowadziły ponad 3000 interwencji.

Zachodnie Niemcy pod wodą. "Wszędzie przeprowadzamy ewakuacje"

Zachodnie Niemcy pod wodą. "Wszędzie przeprowadzamy ewakuacje"

Źródło:
Reuters, tagesschau.de, BR24

Stany Zjednoczone dostarczyły Ukrainie sprzęt artyleryjski z zastrzeżeniem, że nie może być on używany do ataków na terytorium Rosji. Dziennik "Wall Street Journal" podaje, że Ukraina zwróciła się o zezwolenie na użycie broni także w Rosji. "Władze amerykańskie nadal rozważają ukraiński wniosek" - podaje amerykańska gazeta.

Media: Ukraina zwróciła się o zezwolenie na użycie amerykańskiej broni na terytorium Rosji

Media: Ukraina zwróciła się o zezwolenie na użycie amerykańskiej broni na terytorium Rosji

Źródło:
PAP

W sobotę podejrzany o przeprowadzenie zamachu na Roberta Ficę Juraj C. stanął przed sądem specjalnym w Pezinku w pobliżu Bratysławy. Sąd zdecydował o umieszczeniu podejrzanego w areszcie tymczasowym, o co wnioskowała słowacka prokuratura. Przesłuchanie Juraja C. jest zaplanowane na dziś. Grozi mu nawet dożywocie.

Juraj C. przed sądem. Jest decyzja w sprawie tymczasowego aresztowania

Juraj C. przed sądem. Jest decyzja w sprawie tymczasowego aresztowania

Źródło:
PAP, TVN24, Dennik N

Utrudnienia na autostradzie A4 w kierunku Katowic. Doszło tam do pożaru autobusu. Jak informują służby, pasażerowie zdążyli bezpiecznie opuścić pojazd.

Pożar autobusu na autostradzie pod Krakowem

Pożar autobusu na autostradzie pod Krakowem

Źródło:
tvn24.pl

Kleszcz afrykański, nazywany też wędrownym, pojawił się w Europie, a być może także w Polsce. Maciej Grzybek z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wyjaśnił na antenie TVN24, że badanie obecności tego pajęczaka w naszym kraju jest ważne ze względu na przenoszone przez niego choroby. Jak opowiadał, każdy z nas może pomóc w poszukiwaniach.

Kleszcz afrykański. Ekspert o tym, jak poważne stanowi zagrożenie

Kleszcz afrykański. Ekspert o tym, jak poważne stanowi zagrożenie

Źródło:
TVN24, tvnmteo.pl

Podjęliśmy decyzję, aby zainwestować w nasze bezpieczeństwo, a przede wszystkim w bezpieczną wschodnią granicę 10 miliardów złotych. Rozpoczynamy wielki projekt budowy bezpiecznej granicy, w tym systemu fortyfikacji - poinformował w sobotę premier Donald Tusk.

Tusk: zainwestujemy w bezpieczną wschodnią granicę 10 miliardów złotych

Tusk: zainwestujemy w bezpieczną wschodnią granicę 10 miliardów złotych

Źródło:
TVN24, PAP

- Jesteśmy nie do zatrzymania w walce o równość - powiedział europoseł Nowej Lewicy Robert Biedroń przed Marszem Równości w Krakowie. Dodał, że Lewica będzie walczyła o to, aby każda Polka czuła się w kraju bezpiecznie. Na czele Marszu szedł prezydent Krakowa, Aleksander Miszalski.

Po równość i tolerancję. Ulicami Krakowa przeszedł Marsz Równości

Po równość i tolerancję. Ulicami Krakowa przeszedł Marsz Równości

Źródło:
PAP

Szczegółowa analiza sprawy skłoniła mnie do tego, żeby tego ułaskawienia udzielić - powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda. Odniósł się do decyzji w sprawie samotnej matki czwórki dzieci, skazanej na trzy lata więzienia za ugodzenie nożem sąsiada. - To był czyn specyficzny, to była obrona przez nią miru domowego, to była obrona jej rodziny - mówił Duda.

Ułaskawił matkę czwórki dzieci. Prezydent Andrzej Duda o swojej decyzji

Ułaskawił matkę czwórki dzieci. Prezydent Andrzej Duda o swojej decyzji

Źródło:
PAP, TVN24

Proponowany przez MEN pomysł na łączenie klas na lekcjach religii spotkał się z "mocnym sprzeciwem" członków Komisji Wychowania Katolickiego KEP. Zdaniem komisji, "jest to wbrew wszelkim zasadom pedagogicznym, psychologicznym i dydaktycznym". Projektowana nowelizacja rozporządzenia ma wejść w życie od nowego roku szkolnego. Komisja zaapelowała do wszystkich wierzących o zabranie głosu w tej sprawie.

"Mocny sprzeciw" z episkopatu wobec propozycji zmian w lekcjach religii

"Mocny sprzeciw" z episkopatu wobec propozycji zmian w lekcjach religii

Źródło:
PAP

W nocy z piątku na sobotę Rosjanie zaatakowali dronami obiekty infrastruktury energetycznej znajdujące się w regionach wschodniej i środkowej części Ukrainy - przekazała agencja Ukrinform. Na prośbę Kijowa prąd awaryjnie dostarczają trzy kraje sojusznicze, w tym Polska.

Polska rozpoczęła awaryjne dostawy prądu

Polska rozpoczęła awaryjne dostawy prądu

Źródło:
PAP

Polacy pokochali wyjazdy do krajów basenu Morza Śródziemnego. W tym sezonie mogą liczyć na tańsze wycieczki z biurami podróży do krajów takich jak Turcja, Egipt czy Hiszpania - wskazują eksperci rynku turystycznego. A to w dużej mierze za sprawą zagoszczenia na naszym rynku dwóch nowych touroperatorów. Umocnienie się polskiej waluty i spadki cen paliwa również miały wpływ na tegoroczne przeceny.

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Źródło:
tvn24.pl

W piątek przyznano nagrody imienia Janusza Korczaka 2024. Wśród laureatów znalazła się między innymi Justyna Suchecka z redakcji tvn24.pl. "Jestem bardzo dumna i wzruszona, że mogę się znaleźć w takiej drużynie" - napisała dziennikarka.

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Źródło:
tvn24.pl, Głos Nauczycielski

Były minister sprawiedliwości Marcin Warchoł wypomniał obecnie rządzącym, że chcą oskładkować umowy o dzieło. Tymczasem oskładkowanie umów śmieciowych pojawiło się w Krajowym Planie Odbudowy przyjętym przez rząd Zjednoczonej Prawicy.

Oskładkowanie umów o dzieło. Warchoł krytykuje rząd, a to pomysł... PiS

Oskładkowanie umów o dzieło. Warchoł krytykuje rząd, a to pomysł... PiS

Źródło:
Konkret24

Europejczycy sobie budowali i budują całkiem nowy system polityczny. System integracji, który nie jest imperium i nie jest państwem narodowym, a który służy obywatelom i funkcjonuje bardzo dobrze - mówił o Unii Europejskiej prof. Timothy Snyder z Uniwersytetu Yale. Podkreślał też, że "my jesteśmy dłużnikami (Ukraińców - red.), nie odwrotnie". - Rosja stoi na przeszkodzie lepszej ukraińskiej przeszłości - mówił historyk w rozmowie z dziennikarzem TVN24 BiS Janem Niedziałkiem.

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Źródło:
TVN24 BiS

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o filmie "Monster" nagrodzonym w Cannes, który trafił właśnie do kin. Wspomniała o serialu "Diuna: Proroctwo", który zadebiutuje jesienią na platformie MAX. Fragment programu poświęcono także amerykańskiej piosenkarce Billie Eilish i jej nowemu albumowi.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl